Καινούριο ενεργειακό τζάκι με βεντιλατερ - απορίες αρχάριου

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181451 από tgeorgiop
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν βάλω πλάκες πεζοδρομίου και κάτσει το τζάκι πάνω θα έχω πρόβλημα λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181453 από dimlyk
υπαρχουν και μεταλλικες βασεις αυτα ομως με τον μαστορα ... και δυο τσιμεντενια δοκαρακια θα μπορουσες ...ευκολο και φτηνο ...επειδη θα χρειαστεις ανοιγματα για περσιδες κλπ θα τα δειτε επιτοπου 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181455 από Isolexion
Ξανασκέψου το βεντιλατέρ, είσαι σίγουρος ότι το χρειάζεσαι?  Θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης το τζάκι ή δευτερεύουσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν - 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181458 από tgeorgiop
 Δευτερευουσα θα ειναι η θερμανση του τζακιου και προβληματίζομαι αρκετα. Το σπιτι ειναι ψηλοταβανο. Στην πρώτη φωτο που επισυναπτω στην αριστερη γωνια θα μπει το τζακι που εχει ετοιμη καμιναδα και εκει εχουμε υψος 3.5 μετρα. Στη δεξια γωνια έχουμε υψος 4.4μ. Ο ενιαίος χωρος του σαλονιού ειναι 50τμ περίπου.

Αν παρατηρησετε δεξια πανω εχει γυψοσανιδα και απο μεσα εχει αλλο χωρο 30τμ, οποτε στο μελλον σκεφτομουνα μηπως τη μια σωληνα του βεντιλατερ που τωρα θα βγαινει στο πάνω μερος του τζακιού, παω και την κουμπωσω στη γυψοσανιδα για να πηγαίνει και πανω θερμανση. Ο πανω χωρος επικοινωνει με τον κατω μεσω σκαλας που βρισκεται στα 10 μετρα απο το τζακι. Τις επομενες μερες ελπιζω να βρω τα σχεδια και να τα ανεβασω να παρετε μια ιδεα.

Αν παρω με βεντιλατερ και το έχω στην πιο χαμηλη σκάλα καταλαβαίνω οτι θα βγάζει λιγο αέρα αλλα πολύ ζεστό, ενώ αν το έχω σε δυνατή σκαλα θα βγάζει πολύ αέρα αλλα όχι τόσο ζεστό. Δηλαδή θα έχει ίδια απόδοση στο χώρο σε μερικές ώρες λειτουργίας; Μηπως ετσι γλιτώνω το θόρυβο και απλά αργει να ζεσταθει το σπίτι; Οπως και στα ελευθερης ροής;

Επισης, ο χωρος πανω απο το χωρο που θα μπει το τζακι περικλείεται απο δοκάρια (δεύτερη φώτο) και σκεφτομαι οτι με το ελευθερης ροης μπορει να εγκλωβιζεται ζεστος αερας εκει πανω; Ενω με το βεβιασμενης πιθανον να εγκλωβιζεται λιγοτερος επειδη θα φυσαει πιο μακρια; Εχει βάση αυτό;
 



 
Συνημμένα:
Last edit: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν by tgeorgiop.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181459 από dimlyk
τα ενσωματωμενα βεντιλατερ για να στειλεις αερα αλλου τα ξεχνας ...χρειαζεται διαχωριστη με δικο του ανεμιστηρα και ζεσταινεις ολο το σπιτι 
ο ζεστος αερα παει προς τα πανω ο μονος τροπος για να διαμοιραζεται ειναι ανεμιστηαρς οροφης αντιστροφης ροης 
αυτα που λες για την ταχυτητα δεν ευσταθουν και μπορει να περθκλειουν και κινδυνο υπερθερμανσης της εστιας 
αν θελησεις παντως να ζεστανεις κι αλλους χωρους θα πρεπει να το υπολογισεις στην ισχυ της εστιας 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #181460 από tgeorgiop

τα ενσωματωμενα βεντιλατερ για να στειλεις αερα αλλου τα ξεχνας ...χρειαζεται διαχωριστη με δικο του ανεμιστηρα και ζεσταινεις ολο το σπιτι 
 
Είχα στο μυαλό μου, μελλοντικά, όχι τώρα, σε τζάκι με βεντιλατέρ που έχει 2 εξόδους, να βάλω τη 1 να βγάζει κανονικα σε περσίδα και την άλλη έξοδο να την ενώσω με σωλήνα και να μπει στη γυψοσανίδα. Η απόσταση μέχρι τη γυψοσανίδα απο το τζάκι είναι 4 μέτρα. Δεν θέλω να ζεστάνω όλο το σπίτι γιατι δεν θέλω να γίνουν γκρεμίσματα. Τον ενιαιο χώρο κάτω θέλω να ζεστάνω και τον πάνω χώρο. Δεν θα γίνει δουλειά έτσι; Χρειάζομαι ξεχωριστό ανεμιστήρα ο οποίος θα έπρεπε να μπει σε ποιο σημείο;


 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ