Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31704 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου

Janluca. έγραψε: KiNG στην Θεσσαλονίκη το Leroy δίνει την παλέτα 1,6 κυβικά οξιά 30% υγρασία κατά την κοπή 140 ευρώ.
Μάλλον οι τιμές προσαρμόζονται ανάλογα την περιοχή.

MΗΠΩς ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΗΤΑΝ Η ΚΟΠΗ?
Γιατι αν ηταν προχθες το ξυλο θα εχει και παλι 30% υγρασια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31709 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου
Αν ήταν προχτές, θα έχει 55%...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31711 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Τιμές ξύλου
Δεν ήξερε ο υπάλληλος πότε κοπήκαν και όπως που είπε "δεν έχω υγρόμετρο" να τα μετρήσω :D

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31718 από Janluca.
Απαντήθηκε από Janluca. στο θέμα Τιμές ξύλου
Δεν γράφει πότε έγινε η κοπή αλλά γράφει επί λέξει : Υγρασία κατά την κοπή περίπου 30% πράγμα που είναι παντελώς αναληθές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31736 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

john88s έγραψε: Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση.

Επειδή βλέπω πολλούς και λένε το τάδε ξύλο είναι το καλύτερο και το άλλο δεν κάνει και όλοι έχουν γίνει ειδικοί. Στην αναζήτηση και εγώ "του καλύτερου ξύλου" άκουσα και διάβασα 1.000.000 διαφορετικές απόψεις.

Ακόμα και ειδικοί πάνω στο ξύλο που ασχολούνται χρόνια(όχι έμποροι) είχαν διαφορετικές απόψεις.

Έκατσα λοιπόν και έκανα το προφανές έψαξα στο ίντερνετ. Υπάρχει ένας συγκεκριμένος πίνακας με τις θερμίδες κάθε ξύλου που τον έχουν πάρει 100 sites και τον έχουν κάνει copy paste.

Μπήκα σε επίσημα sites πανεπιστημίων για να βγάλω άκρη. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν και άλλου είδους ξύλα εκεί και άλλα στοιχεία.

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε όλους τους πίνακες παρατήρησα ότι το έλατο έρχεται σχεδόν παντού πρώτο.

Και αναρωτιέμαι γιατί εδώ στο forum όλοι μας ψάχνουμε να αγοράσουμε ξύλα χωρίς να ξέρουμε.

Έχει κάποιος επίσημα στοιχεία να μας παραθέσει; Θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Τέλος αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν γίνεται διάολε το καλύτερο ξύλο να είναι αυτό που υπάρχει σε μικρές ποσότητες στην Ελλάδα αλλά σε όλες τις μάντρες οικοδομικών υλικών(επειδή προφανώς έρχεται από Βουλγαρία και μας αποφέρει μεγάλο κέρδος στην πώληση)

Αυτές τις σκέψεις θέλω να μοιραστώ μαζί σας γιατί δυστυχώς όλοι μας πουλάνε τα καλύτερα καυσόξυλα και το καλύτερο πέλλετ και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε εκατοντάδες ώρες στο ίντερνετ για να βρούμε την αλήθεια.

Μια αλήθεια που στο τέλος μας έχει στοιχίσει περισσότερο από το να περνάμε το 2ο καλύτερο! :P


Απο τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι είσαι νέος στο καυσόξυλο. :lol:

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις τίποτα στο ιντερνετ, ούτε η επιστήμη μπορεί να σε βοηθήσει στις απορίες σου. Αυτό που χρειάζεται είναι να βγεις στην γύρα να βρεις ξύλο για κάψιμο με χαμηλή υγρασία. Ξύλο ξερό να είναι και ότι προέλευσης και είδος ας πέσει !!!!

Ποιός είναι αυτό που είπε ότι το έλατο είναι το ιδανικό ξύλο για κάψιμο ? :ohmy: Μπορεί να έχει μεγάλη θερμογόνο δύναμη, αλλά για κάψιμο δεν κάνει και αυτό γιατί καίγεται γρήγορα σαν χαρτί.

Ο μεσές [βελανιδιά η δρύς] είναι το ιδανικό ξύλο, εδώ και δεκάδες χρόνια σε όλη την Ελλάδα.....εκεί που υπάρχει φυσικά. :) Και η οξιά είναι ιδανική για καυσόξυλο, αλλά αυτή προορίζεται για να φουντώνει η φωτιά, και όχι για να "κρατάει"

Τα έλατα προορίζονται για οικοδομική χρήση, και είναι και ακριβά για να τα κάψεις....... απαγορεύεται κιόλας νομίζω η κοπή και πώληση για καυσόξυλο :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33559 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Τιμές ξύλου
...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Μπάμπης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ