Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41964 από Vasilis1
Απαντήθηκε από Vasilis1 στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1
Τοποθετησα την σομπα μετα απο τρομερα προβληματα (λες και δεν ηθελε να μπει,ολο προβληματα για την τοποθετηση της καμιναδας).
Πρωτη παρατηρηση η σομπα ειναι ομορφη και η αποδοση της πολυ καλη αν και για το δευτερο δεν εχω εμπειρια.
Δευτερο στοιχειο ειναι οτι καπνος βγαινει για 40-50 δευτερολεπτα απο την εναυση του καυσιμου.Μετα τιποτα.
Τριτο οτι παρα την δυσκολη εγκατασταση (ενα μετρο μπουρι διαγωνιο απο την σομπα,μετα με 2 γωνιες συνδεση σε ενα μετρο καθετο,μετα με μια γωνια 1 μετρο οριζοντιο με μικρη κλιση ,και μετα με αλλη μια γωνια 4,5 μετρα για την ταρατσα) υπηρχε φυσικος ελκυσμος (δοκιμη με καπνό).Αρα και απο εκει ειμαστε οκ.
Αρνητικα:
Οταν αναβει και για ελαχιστο χρονο ανεπαισθητα εμφανιζεται μυρωδια καυσης πελλετ και ενας ελαχιστος καπνος σαν να σβηνει ενα σπιρτο,ελαχιστος.Μυρωδια εμφανιζεται και κατα το σβησιμο.
Δευτερο ειναι οτι ακομα παλευω να βρω καλο πελλετ.4διαφορετικα σακιά και ολα αφηνουν κλινγκερ (και αρκετη κάπνα στο τζαμι) πραγμα που με οδηγει στο συμπερασμα (αφου δοκιμασα και ενα καλο οπως ειπε και αλλος γνωστος που το δοκιμασε βελγικής προέλευσης)οτι θελει ρυθμιση ο αερας/η ποσοτητα του πελλετ.
Και αυτο το τελευταιο ειναι το μεγαλο μου θεμα,αυτο που με παρακινησε να γραψω σημερα το κειμενο.
Τηλεφωνησα στον τεχνικο απο την εταιρία για το σερβις ωστε να με ενημερωσει πως μπορω να μπω στο μενου ρυθμισεων.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ;ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ,ΚΑΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
Του εξηγω οτι ειμαι πολυ μακρυα απο τα καταστηματα κλπ και το μονο που μπορεσε να μου πει ειναι να απευθυνθω στην LeroyMerlin.
Θα προσπαθησω να βρω ακρη αλλά φοβαμαι οτι ΔΕΝ θα βρω ωτα ακούοντα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41972 από Vasilis1
Απαντήθηκε από Vasilis1 στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1
Συνημμένο αρχείο:

Αν καποιος εχει δει τετοιο πινακα ελεγχου ισως μπορει να βοηθησει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47143 από Ciba
Απαντήθηκε από Ciba στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1
Έχω πάρει και εγώ την ίδια ,την ρύθμισε ο τεχνικός και μέχρι τώρα δουλέυι τέλεια
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47651 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1

Vasilis1 έγραψε: Εφτασε στα χερια μου η παραπάνω σόμπα.Δεν εχει γινει η εγκατασταση ακόμα αφου ο φίλος με τα σφυροκάλεμα δεν εχει χρόνο με αποτελεσμα να την εχω ακομα μοντελάκι στον διαδρομο.
Θέλω ομως μια βοηθεια:Ανοιγοντας την πορτα της σομπας βρηκα αυτο το μαυρο μεταλλικο πλαισιο που δεν ξερω που μπαινει και ουτε φαινεται πουθενα στις σελιδες του βιβλιου οδηγιών

Άν δεν βρηκες εχω την εντύπωση οτι το μεταλλικό πλαίσιο είναι το περίβλημα του ανω εναλλάκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47689 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1

Vasilis1 έγραψε: Αρνητικα:
Οταν αναβει και για ελαχιστο χρονο ανεπαισθητα εμφανιζεται μυρωδια καυσης πελλετ και ενας ελαχιστος καπνος σαν να σβηνει ενα σπιρτο,ελαχιστος.Μυρωδια εμφανιζεται και κατα το σβησιμο.


κακός ελκυσμός από την καμινάδα ή κάποια πόρτα θέλει ρεγουλάρισμα...μπορεί και τα δύο.

Vasilis1 έγραψε: Και αυτο το τελευταιο ειναι το μεγαλο μου θεμα,αυτο που με παρακινησε να γραψω σημερα το κειμενο.
Τηλεφωνησα στον τεχνικο απο την εταιρία για το σερβις ωστε να με ενημερωσει πως μπορω να μπω στο μενου ρυθμισεων.Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ;ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ,ΚΑΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.
Του εξηγω οτι ειμαι πολυ μακρυα απο τα καταστηματα κλπ και το μονο που μπορεσε να μου πει ειναι να απευθυνθω στην LeroyMerlin.
Θα προσπαθησω να βρω ακρη αλλά φοβαμαι οτι ΔΕΝ θα βρω ωτα ακούοντα

:(

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47772 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Mugheto 7.5kW (από Leroy Merlin) by Vasilis1

Vasilis1 έγραψε:


Αν καποιος εχει δει τετοιο πινακα ελεγχου ισως μπορει να βοηθησει

Ακολουθησε αυτα τα βήματα

και αν ανταποκρίνεται, μπορώ να σου κάνω ρυθμίσεις που να πετάει.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ