MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51901 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Σημαντικό αξεσουάρ επίσης είναι τα πυρίμαχα γάντια. Είναι λεπτά και βοηθούν όλους τους χειρισμούς εντός εστίας. Καλό είναι να τα αγοράσετε πριν αφήσετε 2cm2 δέρμα στην σόμπα όπως εγώ. Κόστος 12-14€



Επειδή όμως κάποια στιγμή θα καείτε (σιγά μη δεν επιβεβαιωθεί πάλι ο π@ύστης ο Μέρφυ) καλό είναι να έχετε και 1-2 γλαστρούλες από το μαγικό αυτό φυτό.



Μιας και πιάσαμε τα φυτά (μια από τις αγάπες μου) ένα πολύ χρήσιμο δέντρο για όσους έχουν παιδιά ή αναπνευστικά προβλήματα, είναι ο ευκάλυπτος. 2 φυλαράκια μέσα στην γνωστή κατσαρόλα επάνω στη σόμπα και τα ευεργετικά του έλαια εμπλουτίζουν αμέσως την ατμόσφαιρα του δωματίου μας. Ακόμα και να μην το έχετε από έξω από την πόρτα σας, βρείτε ένα δέντρο στο δρόμο, κόψτε αρκετά, αποξηράνετέ τα και χρησιμοποιήστε τα.





Αν έχετε και κήπο με δέντρα, θα σας φανεί και χρήσιμη τελικά η στάχτη που παράγεται.


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag990.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51903 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Χρήσιμο επίσης αξεσουάρ για τους χρήστες ξυλόσομπας ή τζακιού είναι ένα θερμόμετρο καυσαερίων. Επειδή δεν έχουμε και πολλά ηλεκτρονικά κουμπάκια για να ρυθμίσουμε τη σόμπα μας όπως οι πελλετάκιδες :) μόνο αυτό και οι ρυθμίσεις των αέριδων μπορούν να μας βοηθήσουν. Περισσότερα για αυτό σε κάποιο άλλο ποστ. Άλλωστε δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό. 13 ή 14€ το αγόρασα.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag990.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51904 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Τέλος για τους μάχιμους, αλλά και για αυτούς που σκέφτονται για την πιθανή αγορά φορτίου με άκοπα ξύλα, η λύση του πριονιού είναι μονόδρομος. Εγώ φυσικά το είχα γιατί κλαδεύω τα δέντρα του κήπου μου και δεν το αγόρασα, όπως δεν πρόκειται να κάνει και κανένας μέχρι να το χρειαστεί….

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51906 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Πάμε στα μπουριά τώρα. Για μέσα η ιστοσελίδα του εμπόρου αλλά και του κατασκευαστή μιλάνε για έξοδο φ120. Αγοράζω λοιπόν μαύρα μπουριά και 2 γωνίες για μέσα. Η έξοδος της σόμπας είναι πίσω οπότε έπρεπε να ξεκινήσω με γωνία και να βγω από το σπίτι πάλι με γωνία. Αμ δε. Όταν έφτασε η σόμπα διαπίστωσα ότι ήθελε μπουριά φ130. Πίσω τα μαύρα και αγορά inox μονού τοιχώματος για μέσα μιας και δεν έβρισκα μαύρα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι οκ. Η σόμπα έχει inox στοιχεία και έδεσαν. Στην αρχή προτιμούσα τα μαύρα, τώρα ίσως επειδή το έχω συνηθίσει μου κάθονται καλύτερα. Δεν παίρνω όρκο πάντως ότι θα τα κρατήσω.

Μπουριά Inox διπλού τοιχώματος για έξω. Τελεία και παύλα. Στην μόνη περίπτωση που θα βάλω κόμμα και θα συνεχίσω, είναι το οικονομικό. Εκεί δεν έχω αντίλογο. Στην περίπτωσή μου χρειαζόμουν 3 μέτρα, ένα Ταυ με τάπα (για να την πουλάμε χώρια) και ένα καπέλο.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51907 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Καλοριζικη κ καλες καυσεις!!!
Φαινεται δυνατο εργαλειο.
Ποσο πηγε αν επιτρεπεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51908 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Έφτασε λοιπόν η σόμπα. Βαρίδι η άτιμη. Η επένδυση με τις πέτρες (πέτρες πάχους 2cm και όχι πλακάκι…) την φτάνει στα 190kg. Πρώτη εντύπωση θετική. Τα κλεισίματα των πορτών είναι εξαιρετικά, τα inox στοιχεία στα χερούλια και η διακοσμητική σωλήνα είναι πολύ καλής ποιότητας. Χωρίς το καροτσάκι ακόμα έξω θα ήταν….






Οι πέτρες της επένδυσης



Ο θάλαμος καύσης μεγάλος και το ταψάκι του φούρνου στη θέση του να δεχτεί τα φαγητά για ψήσιμο.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag990.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ