Υδραυλική ξυλόσομπα AGM "Αθηνά" 26kW by Αντρέας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66038 από mallik
καθομαι και βλεπω τις φωτογραφιες , πραγματικα απιστευτο να συμβουν ολα αυτα μαζι , να σπασει το κλαπετο
, να χαλασει το μανταλο να μην δουλευει ο πρωτογενης. . Τις θερμομονωσεις εσυ τις εβαλες υποθετω.
Ειχες δει δειγμα απο κοντα πριν την αγορασεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66041 από N1k0s
Άσχετα με τα εμφανή προβλήματα , ζεσταίνει ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66646 από Αντρέας
Καλημέρα, χρόνια πολλά, καλή χρονιά να χουμε.
Χρονιάρες μέρες, να μην παραλείψω όμως τις απαντήσεις :)
Λοιπόν:
@ mallik
1. Κι εγώ δεν την είχα ξανακούσει. Απ ότι βλέπω στο ιντερνετ, είναι γνωστή μάρκα στη Βουλγαρία. Θα βρείς πολλές αναφορές μόνο αν ψάξεις στο google φιλτράροντας για Βουλγαρικά αποτελέσματα (domain .bg)
2. Για κεραμικό κορδόνι κατέληξα στο ebay. Οι τιμές είναι δέκα φορές μικρότερες των τιμών που βρήκα απο Ελλάδα. ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Τώρα θα μου πείς, 1 ευρώ το μέτρο τι σόι κορδόνι θα ναι... Γι αυτή τη σόμπα, δεν έχει και πολλή σημασία αν είναι κακό. Μια δοκιμή θα κάνω να δώ αν σφραγίζει...
3. Κι εγώ ελπίζω να μην είναι όλες τόσο χάλια, αλλά λόγω σαιζόν, χειμώνα, βιαστικής παραγωγής, να φεύγουν κομμάτια τόσο ελαττωματικά. Θα δούμε.
4. Τη θερμομόνωση που βλέπεις εγώ την έβαλα. Μη σου τύχει κατά λάθος να ακουμπήσεις τα μάνταλα ενώ δουλεύει... Εχω 6-7 καψίματα στα χέρια χαχα!
5. Όχι δεν την είχα δει. Είχα δεί στο γείτονά μου μια "Πρίτι", μου άρεσε, διάβασα και καλά λόγια στα φόρουμ, και παρήγγειλα μια Πρίτι. Περίμενα πάνω από μια βδομάδα "τώρα έρχεται, αύριο έρχεται, φορτώθηκε - δε φορτώθηκε" και μετά οριστικά μάθαμε οτι δεν ήταν διαθέσιμη για άμεση παραγγελία. Εμπιστεύτηκα τον εγκαταστάτη που μου πε οτι αυτός δουλεύει ετούτες τις σόμπες, είναι παρόμοιες, άμεσα διαθέσιμη, και θα μου ζεστάνει το σπίτι.

@ N1k0s
Ναι, ζεσταίνει. Μια χαρά ζεσταίνει.
5 σώματα καλοριφέρ σε υπνοδωμάτια μπάνια διάδρομο, και κλειστα στον ενιαίο χώρο που είναι η σόμπα. Μια χαρά ζεσταίνει. Θέλει όμως καθάρισμα συχνό η σερπαντίνα από τις πίσσες που επικάθονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66702 από mallik
Καλησπερα . Χρονια πολλα και καλη χρονια.
Αν εχω καταλαβει καλα η σομπα αυτη δεν εχει δοχειο νερου (μποιλερ) αλλα εχει σερπατινα πανω απο τον θαλαμο καυσης η οποια ζεσταινεται και απο εκει παει το νερο στα σωματα , ετσι ειναι ;
Ποσα κιλα ξυλα την μερα θες εχεις υπολογισει περιπου;
Οσο για τα καψιματα και εγω καιγομουν στην αρχη που την επιανα ασυνειδυτα , αλλα τωρα οκ το εχω εμπεδωσει το θεμα!!! , μονο με γαντι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #66743 από Αντρέας

mallik έγραψε: Αν εχω καταλαβει καλα η σομπα αυτη δεν εχει δοχειο νερου (μποιλερ) αλλα εχει σερπατινα πανω απο τον θαλαμο καυσης η οποια ζεσταινεται και απο εκει παει το νερο στα σωματα , ετσι ειναι ;

Ναί, έτσι ακριβώς. Αυτή είναι η σερπαντίνα:


έτσι όπως τη βλέπω, παίρνει 3 κιλά νερό, 4 το πολύ. Έχει ικανοποιητική απόδοση όταν είναι καθαρή από τις πίσσες που βλέπεις

mallik έγραψε: Ποσα κιλα ξυλα την μερα θες εχεις υπολογίσει περιπου;

Ανάβει από πρωί μέχρι βράδυ, σε μέτρια-χαμηλή ένταση, τρώει 30 κιλά μπριγκέτες (φτηνής ποιότητας) τη μέρα. Λίγο τη δοκίμασα με καλή ελιά που μου χε ξεμείνει από πέρυσι. Συμπερασμα: κατά τη γνώμη μου καλύτερα ένα καλό ξύλο όπως παλιά ελιά -αν υπάρχει βέβαια- παρά φτηνές μπριγκέτες.

mallik έγραψε: Οσο για τα καψιματα και εγω καιγομουν στην αρχη που την επιανα ασυνειδυτα , αλλα τωρα οκ το εχω εμπεδωσει το θεμα!!! , μονο με γαντι.

Εμ, είμαι συνηθισμένος από ένα αερόθερμο ενεργειακό τζάκι που είχα μέχρι τώρα, στο οποίο έπιανες χερούλια χλιαρά, ποτέ ζεστά :P
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Αντρέας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70107 από Αντρέας
Ενημερωτικά: Δε με ξεχάσανε (προς το παρόν) - Ήρθε ο τοπικός εδώ εγκαταστάτης,
σημείωσε σ ένα μπλοκάκι όλα αυτά τα προβλήματα,
σημείωσε κι άλλα, στα οποία εγώ δεν είχα δώσει σημασία
όπως πχ οτι ο φούρνος, μέσα, δεν ήταν βαμμένος σ όλο το βάθος του. Πίσω ήταν μισοβαμμένος
Τα σημείωσε, πήρε το μπλοκάκι κι έφυγε.

Του εξήγησα ότι δεν επιθυμώ να μου αλλάξουν τη σόμπα με μια ίδιας παρτίδας, το ίδιο προχειροφτιαγμένη, δεν αξίζει ούτε τον κόπο του στο κάτω κάτω, ράβε ξήλωνε και μηδέν εις το πηλίκο.
Μου εξήγησε οτι θα συζητήσει με τον γενικό αντιπρόσωπο και την περίπτωση να σταλούν μέρη ελαττωματικά, για αντικατάσταση (όπως το συρταράκι της στάχτης, στο οποίο από λάθος δε δουλεύει ο πρωτογενής αέρας)

Τέλος, προσφέρθηκα να πληρώσω κάτι παραπάνω από τα ήδη πληρωμένα, για ένα καλύτερο, ποιοτικά κατασκευασμένο, αντίστοιχο μοντέλο, της τάξης τιμής πχ +200€, δηλαδή με τιμή λιανικής μέχρι 1.000€

Αν υπάρχει κάποια εξέλιξη, θα σας ενημερώσω! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ