Ravelli Holly Canalizzatta 12kw by γιαννης-δραμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #119661 από sdancer75

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε: Εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα επιπλο ξυλινο το οποιο μπορει να βγαινει οποτε το θελεις (δες φωτο απο παλιοτερο post δικο μου) και τις σωληνωσεις που περνανε μεσα απο το δωματιο να τις σκεπασεις με γυψοσανιδα. Θα γινει ζωγραφια .


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

Μαλλον κατι τετοιο θα κανω για απο πισω,ενα ξυλινο κουτι θα ειναι οτι πρεπει(αν και τα συμμαζεψα λιγακι το συνοθυλευμα απο πισω).
Εψαξα λιγο για την φωτο που λες αλλα με τοσα ποστ δυσκολα να την βρω.
Για την γυψοσανιδα το μονο που σκεφτομαι ειναι πως θα καθαριζω τους αεραγωγους.


Δες τη φωτο που σου ανέφερα με και χωρίς το έπιπλο πίσω από τη σόμπα. Το έπιπλο επειδή ακουμπάει στον τοίχο από δύο πλευρές είναι ουσιαστικά ένα Γ έτσι ώστε να μειωθεί και το βάρος του. Στη μέση κάτω κάτω έχει ένα μικρό άνοιγμα ίσα ίσα να περνάνε οι απαραίτητες συνδέσεις με τη σόμπα δηλαδή καυσαέρια, και υδραυλικές ενώσεις.


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57108&Itemid=384

Οι αεραγωγοί δεν νομίζω ότι χρειάζονται καθάρισμα μιας και κυκλοφορεί καθαρός αέρας.... αλλά πάλι μπορείς να βάλεις διακοπές με πορτάκι αν χρειαστεί να τους καθαρίσεις..

Επίσης οι σωληνώσεις με τη μόνωση που βλέπεις στη φωτό που βγαίνουν στη βεράντα δίπλα από την καπνοδόχο, επίσης σκεπάστηκαν με γυψοσανίδα και ορυκτοβάμβακα από μέσα για επιπλέον μόνωση. Το έκανα μόνος μου με κόστος περίπου 14 ευρώ.

sdancer75
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131013 από γιαννης-δραμα
Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131311 από sdancer75

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!


Τι μονωση εκανες και που ? Παντως 1.5 τονο για δραμα με αυτην τη θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Βρηκες την υγεια σου. Εγω με την υδραυλικη μου, περιπου 1300 κιλα μεχρι στιγμης με θερμοκρασια 23 - 24 σε ολο το σπιτι. Αντε και του χρονου.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131320 από γιαννης-δραμα

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!


Τι μονωση εκανες και που ? Παντως 1.5 τονο για δραμα με αυτην τη θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Βρηκες την υγεια σου. Εγω με την υδραυλικη μου, περιπου 1300 κιλα μεχρι στιγμης με θερμοκρασια 23 - 24 σε ολο το σπιτι. Αντε και του χρονου.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

Μονωση εκανα μεσω του εξοικονομω(7αρι fibran)θερμοπροσοψη και πυλωτη.Και να φανταστεις τα θερμομετρα ειναι στους 30 ποντους απο το δαπεδο αν τα ειχα στο 1 μετρο σιγουρα θα εδειχναν παραπανω!
Παντως η σομπα δουλευει στο ρελαντι και η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι περιπου στους 105 βαθμους ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131436 από sdancer75

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!


Τι μονωση εκανες και που ? Παντως 1.5 τονο για δραμα με αυτην τη θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Βρηκες την υγεια σου. Εγω με την υδραυλικη μου, περιπου 1300 κιλα μεχρι στιγμης με θερμοκρασια 23 - 24 σε ολο το σπιτι. Αντε και του χρονου.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

Μονωση εκανα μεσω του εξοικονομω(7αρι fibran)θερμοπροσοψη και πυλωτη.Και να φανταστεις τα θερμομετρα ειναι στους 30 ποντους απο το δαπεδο αν τα ειχα στο 1 μετρο σιγουρα θα εδειχναν παραπανω!
Παντως η σομπα δουλευει στο ρελαντι και η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι περιπου στους 105 βαθμους ;)


Πολυ καλο μπραβο. Ερωτηση που ηθελα να κανω απο καιρο. Η θεροκρασια καυσαεριων πρεπει να ειναι μεγαλη η μικρη ? Εγω με τη λογικη μου λεω οτι πρεπει να ειναι μικρη διοτι τη θερμοκρασια πρεπει να τη διοχετευει στο χωρο. Αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος τοτε τι μπορει να συμβαινει αν ισχυει το αντιθετο ? Δηλαδη εξοδος καυσαεριων με υψηλες θερμοκρασιες.

ΥΓ. Ποσο εκαιγες χωρις τη μονωση ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131475 από COMMO 21KW

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!


Τι μονωση εκανες και που ? Παντως 1.5 τονο για δραμα με αυτην τη θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Βρηκες την υγεια σου. Εγω με την υδραυλικη μου, περιπου 1300 κιλα μεχρι στιγμης με θερμοκρασια 23 - 24 σε ολο το σπιτι. Αντε και του χρονου.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

Μονωση εκανα μεσω του εξοικονομω(7αρι fibran)θερμοπροσοψη και πυλωτη.Και να φανταστεις τα θερμομετρα ειναι στους 30 ποντους απο το δαπεδο αν τα ειχα στο 1 μετρο σιγουρα θα εδειχναν παραπανω!
Παντως η σομπα δουλευει στο ρελαντι και η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι περιπου στους 105 βαθμους ;)


Πολυ καλο μπραβο. Ερωτηση που ηθελα να κανω απο καιρο. Η θεροκρασια καυσαεριων πρεπει να ειναι μεγαλη η μικρη ? Εγω με τη λογικη μου λεω οτι πρεπει να ειναι μικρη διοτι τη θερμοκρασια πρεπει να τη διοχετευει στο χωρο. Αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος τοτε τι μπορει να συμβαινει αν ισχυει το αντιθετο ? Δηλαδη εξοδος καυσαεριων με υψηλες θερμοκρασιες.

ΥΓ. Ποσο εκαιγες χωρις τη μονωση ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk


Αν κατάλαβα καλά ο ένας από τους δυό σας έχει πελλετόσομπα υδραυλική.
Αυτό που μου είπαν εμένα για τη θερμοκρασία των καυσαερίων είναι ότι δεν πρέπει να πέφτει κάτω των 95 βαθμών κελσίου για να μην υπάρχουν υγροποιήσεις στη καμινάδα. Και ενοούσαν ότι αυτό το 10% υγρασία που έχει το πέλλετ πρέπει να μην φτάνει στη καπνοδόχο.

Τώρα σωστό ή λάθος εγω δεν ξέρω απ'αυτά...!

Σπύρος
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by COMMO 21KW. Αιτία: αναγραματισμός στο παλλετόσομπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ