Ravelli Holly Canalizzatta 12kw by γιαννης-δραμα

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131483 από γιαννης-δραμα

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Καταναλωση για φετος(μεχρι στιγμης)σε 1755 ωρες καψιματος ειναι 1560 κιλα!
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι(διαμερισμα 85τμ με πυλωτη απο κατω)ειναι 22-23 βαθμους(ισως και παραπανω σε μερικα σημεια)συνεχεια επι 24ωρου βασεως και οχι τωρα που εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα σε ολη την σεζον.
Τελικα η μονωση κανει μεγαλη δουλεια!


Τι μονωση εκανες και που ? Παντως 1.5 τονο για δραμα με αυτην τη θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Βρηκες την υγεια σου. Εγω με την υδραυλικη μου, περιπου 1300 κιλα μεχρι στιγμης με θερμοκρασια 23 - 24 σε ολο το σπιτι. Αντε και του χρονου.


Sent from my AT300SE using Tapatalk

Μονωση εκανα μεσω του εξοικονομω(7αρι fibran)θερμοπροσοψη και πυλωτη.Και να φανταστεις τα θερμομετρα ειναι στους 30 ποντους απο το δαπεδο αν τα ειχα στο 1 μετρο σιγουρα θα εδειχναν παραπανω!
Παντως η σομπα δουλευει στο ρελαντι και η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι περιπου στους 105 βαθμους ;)


Πολυ καλο μπραβο. Ερωτηση που ηθελα να κανω απο καιρο. Η θεροκρασια καυσαεριων πρεπει να ειναι μεγαλη η μικρη ? Εγω με τη λογικη μου λεω οτι πρεπει να ειναι μικρη διοτι τη θερμοκρασια πρεπει να τη διοχετευει στο χωρο. Αν ο συλλογισμος μου ειναι σωστος τοτε τι μπορει να συμβαινει αν ισχυει το αντιθετο ? Δηλαδη εξοδος καυσαεριων με υψηλες θερμοκρασιες.

ΥΓ. Ποσο εκαιγες χωρις τη μονωση ?


Sent from my AT300SE using Tapatalk

Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια στα καυσαερια πεφτει ο βαθμος αποδοσης του συστηματος μας,φευγει δηλαδη μεγαλυτερη θερμοτητα στην ατμοσφαιρα!
Δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση αλλα στην αισθηση ζεστης,την πρωτη χρονια(2011-2012)εκαψα 2550 κιλα με θερμοκρασια να μην ανεβαινει πανω απο τους 21 βαθμους και στα μεγαλα κρυα αναβα εναν θερμοπομπο η εκλεινα το ενα δωματιο!
Την δευτερη χρονια(2012-2013)εκαψα 2200 με θερμοκρασιες εως 22(αλλα με πολυ πιο ηπιο χειμωνα).
Απλα η σομπα ηταν 9 kw με ενα καναλι(Ravelli flavia),και απο περσι τον Απριλιο μπηκε η αλλη σομπα μαζι με την μονωση ;)
Commo 21kw αν εχεις μονωμενα μπουρια δεν εχεις να φοβασε τιποτα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #131490 από COMMO 21KW
Ευχαριστώ Γιαννη. Είσαι απο του λίγους που μου απαντούν.Εχω θέσει και άλλα ερωτήματα στο φόρουμ αλλά απάντηση γιοκ.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ