Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72594 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
αυτό που περιγράφει ο panpeletak είναι η λειτουργία της αντισταθμίσεις
όμως πες γιατί σου μπουκωνη δεν το καταλαβαίνω αυτό εγώ επιδι έκαψα biotherm δεν είχα τέτοια προβλήματα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73495 από panpeletak
Απαντήθηκε από panpeletak στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

DIMITRIS38 έγραψε: αυτό που περιγράφει ο panpeletak είναι η λειτουργία της αντισταθμίσεις
όμως πες γιατί σου μπουκωνη δεν το καταλαβαίνω αυτό εγώ επιδι έκαψα biotherm δεν είχα τέτοια προβλήματα


Ούτε και εγώ έχω καταλάβει γιατί με μπουκώνει. Τώρα έκανα κάτι άλλο. Τον έβαλα να λειτουργει στο 80% συνέχεια . Την πρώτη φορά που το είχα κάνει το είχα βάλει ισχύς 100% και με πήγε 9 ημέρες ως που να με μπουκώσει. Τώρα την δεύτερη το έχω στο 80% ισχύς. Ήδη λειτουργεί 6 ημέρες. Δεν ξέρω τι πραγματικά να κάνω. Υπάρχει καμιά ιδέα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73966 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Έχω μια γρήγορη ερώτηση. Πώς καταλαβαίνουμε σε ποια θέση είναι τα κλαπέ μας; Στην τελευταία σελίδα του εγχειριδίου χρήσης προτείνει τα κλαπέ στον 25kW να είναι στη θέση 2. Υπάρχει ακόμη θέση 3 και 4. Πώς τις βρίσκω αυτές τις θέσεις; Έχει σχέση με κάποιες κουκκίδες στο κάτω μέρος του κλαπέ;;;;;;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74199 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Εδώ είναι η σελίδα της εταιρείας για όποιον δεν την έχει δει. Υπάρχει και νέο manual χρήσης σε μορφή pdf. Πρέπει να καταλάβουμε τι ακριβώς σημαίνουν όσα γράφει στις σελίδες 17, 18 και 19!!! Στη σελίδα 18 προτείνονται νέες ρυθμίσεις ανεμιστήρα κατά την καύση πέλλετ!

www.pelletboilers.gr/#!Κεντρική_σελίδα-Κεντρική_σελίδα
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by clhorus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74438 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε: Έχω μια γρήγορη ερώτηση. Πώς καταλαβαίνουμε σε ποια θέση είναι τα κλαπέ μας; Στην τελευταία σελίδα του εγχειριδίου χρήσης προτείνει τα κλαπέ στον 25kW να είναι στη θέση 2. Υπάρχει ακόμη θέση 3 και 4. Πώς τις βρίσκω αυτές τις θέσεις; Έχει σχέση με κάποιες κουκκίδες στο κάτω μέρος του κλαπέ;;;;;;;;;;


ναι οι κουκκίδες που βλέπεις είναι οι θέσεις του κλαπε του ανεμιστήρα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74848 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε: Εδώ είναι η σελίδα της εταιρείας για όποιον δεν την έχει δει. Υπάρχει και νέο manual χρήσης σε μορφή pdf. Πρέπει να καταλάβουμε τι ακριβώς σημαίνουν όσα γράφει στις σελίδες 17, 18 και 19!!! Στη σελίδα 18 προτείνονται νέες ρυθμίσεις ανεμιστήρα κατά την καύση πέλλετ!

www.pelletboilers.gr/#!Κεντρική_σελίδα-Κεντρική_σελίδα


Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Αυτές είναι τυπικές ρυθμίσεις που προτείνει το εργοστάσιο.
Καταρχήν πρέπει να έχεις μετρητή καυσαερίων. Κατόπιν πας στο menu - power test, βάζεις το power test στο on και τον Λ στο off. Το Blower output να δουλεύει στο 100% και να έχει τιμή 45. Ανάβεις τον καυστήρα. Αφήνεις να κάψει καλά. Μόλις η θερμοκρασία καυσαερίων αρχίζει να καβαλά τους 110-120 βαθμούς αρχίζεις το μέτρημα. Μετράς τις τιμές του Οxygen στον μετρητή. Ανοιγοκλείνοντας τα κλαπέ βλέπεις 1ον να έχει σωστή και ζωηρή φλόγα (όχι κοντή και κοφτή) και 2ον οι τιμές του Οxygen να στον μετρητή να βρίσκονται μεταξύ toy 130 και 160. Ας υποθέσουμε ότι είναι 150. Τότε πάς αντίστοιχα στο oxygen 80% και βάζεις την τιμή 160, στο 70% - 170 κλπ.
Στο Blower output οι τιμές καλό είναι να έχουν τις ρυθμίσεις που δίνει το manual. Και πάω και στην σελίδα 16 (η 17 δεν μας αφορά εκτός και αν καις σιτηρά) η οποία λέει ότι εάν το 100% του blower είναι ρυθμισμένο στην τιμή 45 τότε το feed πρέπει να είναι στο 7,4....... Απο εκεί και ύστερα το πόσο αέρα και πόση τροφή θα βάλει το ρυθμίζει αυτός απο μόνος του με βάση τις τιμές που του έδωσες και το oxygen που διαβάζει ο αισθητήρα Λ. Αυτό αγοράσαμε 3600€ κύριοι. Αν κάτι το λέω λάθος μπορείτε βέβαια να με διορθώσετε. :)

Υ.Σ. νυχτιάτικα με βάζετε και γράφω!!!! :pinch: :pinch: :pinch: ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. :side:

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ