Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77373 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

ecosmartenergy έγραψε: Ο fuzzy Logic 25Kw καλύπτει συνήθως μέχρι και 250 τ.μ καλά μονωμένο σπίτι αλλά για να το επαληθεύσουμε αν με τα σώματα που είχατε με το πετρέλαιο ζεστενόστασταν θα πρέπει να μας αποστείλλετε τις διαστάσεις των σωμάτων προκειμένου να σας προτείνουμε το κατάλληλο μοντέλο Fuzzy Logic.


Ευχαριστώ. Μετά από μελέτη μηχανικού θα επικοινωνήσω μαζί σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77453 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Jimbo έγραψε: Κατ' αρχήν να πω κι εγώ σαν απλό μέλος ένα μεγάλο μπράβο για τη συμμετοχή σας στο Forum.
Μία ερώτηση μόνο να κάνω γιατί είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μέσω emai με την εταιρία σας και απάντηση δεν πήρα, υπάρχει δυνατότητα επιλογής τοποθέτησης του σιλό αριστερά ή δεξιά στο Fuzzy Logic 25;


Αυτό μπορούσα να στο απαντήσω και εγώ ;) Είμαι ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν το σιλό απο αριστερά :silly: :silly: . Βέβαια όλα κάτω τα βλέπεις ανάποδα άλλα δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, λέβητας είναι όχι αυτοκίνητο

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77455 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

Jimbo έγραψε: Κατ' αρχήν να πω κι εγώ σαν απλό μέλος ένα μεγάλο μπράβο για τη συμμετοχή σας στο Forum.
Μία ερώτηση μόνο να κάνω γιατί είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μέσω emai με την εταιρία σας και απάντηση δεν πήρα, υπάρχει δυνατότητα επιλογής τοποθέτησης του σιλό αριστερά ή δεξιά στο Fuzzy Logic 25;


Αυτό μπορούσα να στο απαντήσω και εγώ ;) Είμαι ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν το σιλό απο αριστερά :silly: :silly: . Βέβαια όλα κάτω τα βλέπεις ανάποδα άλλα δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, λέβητας είναι όχι αυτοκίνητο

Δώστε μου εμένα GT-R δεξιοτίμονο και δεν έχω πρόβλημα, μαθαίνω από την αρχή να οδηγάω! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77457 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

ecosmartenergy έγραψε: Καταρχήν όποτε θέλετε μπορείτε να επικοινωνείτε με την εταιρεία μας για οποιαδήποτε πληροφορία στο τηλέφωνο: xxxxxxxxx (Edit by GT : Διαγραφή τηλεφώνου)

Καταρχήν θα θέλαμε να τονίσουμε ότι οι ρυθμίσεις που αναφέρονται στο εγχειρίδιο είναι ενδεικτικές και είναι αδύνατον να σας δώσουμε τυποποιημένες ρυθμίσεις διότι στη ρύθμιση παίζουν ρόλο η έλξη της καμινάδας, η θερμογόνο δύναμη, η ποιότητα του και το ειδικό βάρος του πέλλετ. Θα ήταν πολύ βολικό και για εμάς να υπήρχαν συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Οι ρυθμίσεις στο εγχειρίδιο είναι αυτές που βάζουμε στην αρχή αλλά από εκεί και πέρα ρυθμίζεται στη λειτουργία, οι αποκλίσεις από το εγχειρίδιο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να είναι και 30~40%.

Όσον αφορά για τις ερωτήσεις σου:

1) Το σπάσιμο της βίδας του κοχλία γίνεται κυρίως για 2 λόγους:

Α) Το πέλλετ έχει υγρασία και γίνεται πριονίδι οπότε δεν μπορεί σπρώξει ο κοχλίας στη στροφή.
Β) Το πιο συχνό πρόβλημα που το έχουν όλοι οι λέβητες αυτής της γεωμετρίας είναι ότι στο τέλος του σωλήνα πιάνει καρβουνιά. Αυτό συμβαίνει διότι κυρίως το πέλλετ είναι σε χαμηλή στάθμη. Έχουμε λέβητες που δεν έχουν καθαριστεί για 2 μήνες και δεν έχουν πρόβλημα και άλλους στους οποίου δημιουργείται πρόβλημα ανά 3 ημέρες. Θα πρέπει να δούμε πότε το πέλλετ είναι χαμηλά στην καύση ή στην αναμονή. Αν το πέλλετ είναι χαμηλά στην καύση τότε χαμηλώνουμε τον αέρα (από τα κλαπέτα ή από το κοντρόλλερ μειώνουμε το ποσοστό ισχύς του ανεμιστήρα) ή ανεβάζουμε την τροφοδοσία. Αν η στάθμη του πέλλετ είναι χαμηλή στην αναμονή ανεβάζουμε την τιμή στο anti-block. Σε αυτό το σημείο να σας ενημερώσουμε ότι η KOSTRZEWA έχει κάνει δοκιμαστικά μια μετατροπή στο σωλήνα με την οποία μηδενίζει τα στερεά κατάλοιπα (λειτουργεί δοκιμαστικά στην Πολωνία σε 25 λέβητες εδώ και 1,5 μήνα και σε 2 λέβητες στην Ελλάδα εδώ και 10 ημέρες) μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά. Όμως θέλουμε και εμείς άλλες 10-15 ημέρες δοκιμών για να είμαστε σίγουροι, οπότε θα σας πούμε την μετατροπή που πρέπει να γίνει.

2) Ο ανεμιστήρας για τον 25Kw για το πέλλετ είναι στη θέση 2 βέβαια ανάλογα με την καύση μπορεί να πάει από το 1 έως το 3. Επίσης αν το πέλλετ καίγεται πιο γρήγορα από την πλευρά της αντίστασης κλείνουμε λίγο περισσότερο το κλαπέτο της αντίστασης και ανοίγουμε το λίγο περισσότερο το κλαπέτο της καύσης.

3) Ο thermostat yes/no στο input είναι απλά μια πληροφορία για το αν είναι ανοιχτός ο θερμοστάτης και ζητάμε θέρμανση ή είναι κλειστός οπότε το calculated temperature στο heating μειώνεται σύμφωνα με το reduction, οπότε αν δεν υπάρχει τετράοδη δεν υπάρχει λόγος να δίνουμε σημασία στην πληροφορία.

4) Όντως η τετράοδη μας δίνει μεγάλη οικονομία και θα προτείναμε να τοποθετηθεί (ίσως το καλοκαίρι). Δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσει ο θερμοστάτης συνδεμένος στον λέβητα αν δεν υπάρχει τετράοδη διότι όταν το δωμάτιο έχει την επιθυμητή θερμοκρασία δίνεται η εντολή στην τετράοδη να δίνει νερά με χαμηλότερη θερμοκρασία και δεν κόβει τον κυκλοφορητή οπότε ο θερμοστάτης θα πρέπει να συνδεθεί στον κυκλοφορητή.

5) Ο λέβητας 25Kw η αρχική τροφοδοσία είναι 4,1 αλλά αυτή είναι απλά ένδειξη. Οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με το πέλλετ και την καμινάδα και μπορεί να είναι από 3,7 έως 4,8. Το anti-block είναι ο χρόνος τροφοδοσίας στην αναμονή σε δευτερόλεπτα ανά 15 λεπτά. Πιο συγκεκριμένα αν έχουμε το anti-block στο 20 τότε σημαίνει ότι ανά 15 λεπτά τροφοδοτεί συνεχόμενα για 20 δευτερόλεπτα. Αν η στάθμη του πέλλετ είναι χαμηλή στην αναμονή τότε ανεβάζουμε το anti-block, ενώ αν είναι ψηλά τότε το κατεβάζουμε. Η σωστή ρύθμιση οδηγεί στην αποφυγή του φραγμού του λαιμού του σωλήνα. Το stand-by-fee είναι μόνο για το coal και όχι για το πέλλετ.

Ελπίζουμε να σας είναι χρήσιμα τα άνω αναφερθέν. Θα προσπαθούμε στο μέλλον να σας δώσουμε όλες τις πληροφορίες ώστε ο λέβητας να σας αποδίδει τα μέγιστα και ξεκούραστα.

Για κάθε επιπλέον πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.


Ευχαριστούμε πολύ νομίζω ότι έλυσα τις απορίες μου. Αναμένουμε με αγωνία την λύση για το επίμαχο θέμα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77478 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

kakos έγραψε:

Jimbo έγραψε: Κατ' αρχήν να πω κι εγώ σαν απλό μέλος ένα μεγάλο μπράβο για τη συμμετοχή σας στο Forum.
Μία ερώτηση μόνο να κάνω γιατί είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μέσω emai με την εταιρία σας και απάντηση δεν πήρα, υπάρχει δυνατότητα επιλογής τοποθέτησης του σιλό αριστερά ή δεξιά στο Fuzzy Logic 25;


Αυτό μπορούσα να στο απαντήσω και εγώ ;) Είμαι ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν το σιλό απο αριστερά :silly: :silly: . Βέβαια όλα κάτω τα βλέπεις ανάποδα άλλα δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, λέβητας είναι όχι αυτοκίνητο

Κώστα τι εννοείς όταν λες τα βλέπεις ανάποδα;
Και κάτι άλλο, έχεις κάψει ξύλα στο λέβητα; Αν ναι πως ήταν η καύση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77493 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Diplomatis έγραψε:

kakos έγραψε:

Jimbo έγραψε: Κατ' αρχήν να πω κι εγώ σαν απλό μέλος ένα μεγάλο μπράβο για τη συμμετοχή σας στο Forum.
Μία ερώτηση μόνο να κάνω γιατί είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω μέσω emai με την εταιρία σας και απάντηση δεν πήρα, υπάρχει δυνατότητα επιλογής τοποθέτησης του σιλό αριστερά ή δεξιά στο Fuzzy Logic 25;


Αυτό μπορούσα να στο απαντήσω και εγώ ;) Είμαι ένας απο αυτούς που παρήγγειλαν το σιλό απο αριστερά :silly: :silly: . Βέβαια όλα κάτω τα βλέπεις ανάποδα άλλα δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό, λέβητας είναι όχι αυτοκίνητο

Κώστα τι εννοείς όταν λες τα βλέπεις ανάποδα;
Και κάτι άλλο, έχεις κάψει ξύλα στο λέβητα; Αν ναι πως ήταν η καύση;


τον πισω ανεμιστηρα τον βλεπεις εμπρος. μικρο το κακο. :silly
ξυλα δεν εχω καψει ακομη. νομιζω οτι θα χρειαστω δοχειο αδρανειας πρωτα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ