Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79508 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

ecosmartenergy έγραψε: [
Το ότι ο λέβητας είναι στο weather είναι καλό διότι γίνεται ένα είδος αντιστάθμισης στην θερμοκρασία του λέβητα. Δηλαδή αλλάζει η θερμοκρασία του boiler αναλόγως την εξωτερική θερμοκρασία.

Όσον αφορά τις τιμές η τροφοδοσία είναι λίγο μεγάλη αν ο λέβητας είναι 25kw. Η θερμοκρασία καυσαερίων είναι καλή εάν ο λέβητας λειτουργεί στο 60%.

Η στάθμη πέφτει χαμηλά γιατί πιθανόν να υπάρχει περισότερος αέρας στο 60% και πιθανόν και στο 40% και στο 20%.

Η βίδα είναι σκληρότητας 8.8 εμπορίου. Προτείνουμε να επικοινωνήσετε μαζί μας για να κάνουμε τις διορθώσεις που χρειάζονται.


Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είμαστε στη διάθεσή σας.


Ευχαριστω για τις πληροφορειες.

Δεν ημουν σιγουρος οτι κ χωρις τετραοδη γινεται καποιου ειδους αντισταθμιση.

Την τροφοδοσια θα την κατεβασω αν δω κ ανεβει πολυ η σταθμη καυσης.
Μπορει να φαινεται μεγαλη αλλα το σπιτι ειναι ρετιρε 150 τ.μ με μετρια μονωση
κ το χτυπανε ολοι εκτος τον Δυτικο.

Θα δοκιμασω να χαμηλωσω κ το fan κ βλεπουμε.

Κ παλι ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85971 από sakis441
Απαντήθηκε από sakis441 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
για σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ :) σκέφτομαι να πάρω έναν λέβητα fuzzy logic 40 kw για ένα σπίτι και ένα μαγαζί 150 τμ. το καθένα. αλλά θέλω να κεω ξύλα και καλαμπόκι, θα χει την ιδία απόδοση με αυτό το καύσιμο οπός όταν καίει πελετ? και τι διαδικασία χριαζετε για να κάψεις ξύλο. ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86368 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

sakis441 έγραψε: για σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ :) σκέφτομαι να πάρω έναν λέβητα fuzzy logic 40 kw για ένα σπίτι και ένα μαγαζί 150 τμ. το καθένα. αλλά θέλω να κεω ξύλα και καλαμπόκι, θα χει την ιδία απόδοση με αυτό το καύσιμο οπός όταν καίει πελετ? και τι διαδικασία χριαζετε για να κάψεις ξύλο. ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων!! :)


Καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Ποιό πάνω αν κοιτάξεις είναι η ίδια η εταιρία ρώτησε καλύτερα εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86605 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

sakis441 έγραψε: για σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ :) σκέφτομαι να πάρω έναν λέβητα fuzzy logic 40 kw για ένα σπίτι και ένα μαγαζί 150 τμ. το καθένα. αλλά θέλω να κεω ξύλα και καλαμπόκι, θα χει την ιδία απόδοση με αυτό το καύσιμο οπός όταν καίει πελετ? και τι διαδικασία χριαζετε για να κάψεις ξύλο. ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων!! :)


Έχω την εντύπωση πως το καλαμπόκι έχει ίση ή/και ελαφρώς ανώτερη θερμογόνο ικανότητα εν συγκρίσει με το pellet ξύλου. Το θέμα όμως είναι ότι δεν καίγεται μόνο του, αλλά με ανάμιξη με άλλο υλικό (π.χ. pellet) σε αναλογία 1:1. Συνεπώς με έναν τέτοιο συνδυασμό μπορείς να το κάψεις. Επίσης έχω διαβάσει για το σχηματισμό μιας κρούστας κατά την καύση καλαμποκιού. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει καλαμπόκι ας το επιβεβαιώσει ή διαψεύσει.

Για το ξύλο δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία. Θα περάσεις τις ειδικές σχάρες που έρχονται μαζί με την αγορά του λέβητα, τοποθετείς τα ξύλα εκεί πάνω, βάζεις φωτιά χειροκίνητα και στον εγκέφαλο περνάς την εντολή ότι θα κάψεις ξύλα για να μη γυρίζει ο κοχλίας τροφοδοσίας. Γενικά κατά την καύση ξύλου πολλοί από τους αυτοματισμούς του μηχανήματος καταργούνται.

Ίσως η πιο ξεκούραστη είναι η πρώτη περίπτωση γιατί δεν θα χρειάζεται να γεμίζεις το λέβητα με ξύλα κάθε 3-4 ώρες αλλά με pellet και καλαμπόκι κάθε 2-3 ημέρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86786 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Για το ξύλο δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία. Θα περάσεις τις ειδικές σχάρες που έρχονται μαζί με την αγορά του λέβητα, τοποθετείς τα ξύλα εκεί πάνω, βάζεις φωτιά χειροκίνητα και στον εγκέφαλο περνάς την εντολή ότι θα κάψεις ξύλα για να μη γυρίζει ο κοχλίας τροφοδοσίας. Γενικά κατά την καύση ξύλου πολλοί από τους αυτοματισμούς του μηχανήματος καταργούνται.

Ίσως η πιο ξεκούραστη είναι η πρώτη περίπτωση γιατί δεν θα χρειάζεται να γεμίζεις το λέβητα με ξύλα κάθε 3-4 ώρες αλλά με pellet και καλαμπόκι κάθε 2-3 ημέρες.[/quote]

Θα χρειαστεί και δοχείο αδρανείας 1000L. μην το ξεχνας,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86787 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Συγνώμη για την επανάληψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ