Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68169 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

clhorus έγραψε:
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχεις κάνει. Σε εμένα ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή. Σε εσένα τι ελέγχει;

Όσο για το θέμα με το κάρβουνο στον καυστήρα όταν καίει (μόνο) πέλλετ, έμαθα ότι στο εργοστάσιο της Πολωνίας κάνουν πειράματα να το εξαλείψουν εντελώς αυτό το φαινόμενο αντικαθιστώντας το πιάτο με ένα νέο, το οποίο θα έχει περισσότερες τρύπες! Ακόμη όμως πειραματίζονται. Ας ελπίσουμε ότι θα το πετύχουν! Όταν θα μάθω νεότερα, θα σας ενημερώσω!

Τι μάρκα πέλλετ καις και σου συμβαίνει αυτό κάθε 4 ημέρες; Πόσες ώρες συνολικά έχεις φωτιά μέσα στον καυστήρα;


Είναι λάθος έτσι που τον εχεις συνδεμένο τον θερμοστάτη χώρου αν εχεις 1 επίπεδο σπίτι αν όχι και είναι μεζονέτα τότε ναι τον βάζεις να ελέγχει τον κυκλοφοριτη το λέει και το μανουαλ του λέβητα
για να δουλεύει η αντιστάθμιση και να μπορείς να την εκμεταλλευτείς πρέπει να συνδέσεις τον θερμοστάτη χώρου στην θέση 13-14 εκεί όπου εσύ τώρα εχεις ένα συρματακι το οποίο γεφυρώνει της 2 επαφές

frakyd για να μπουκωμένη όπως λες η έχει κάρβουνο το οποίο δεν το καθάρισες καλά μέσα κάτω στον σωλήνα τροφοδοσίας η' είναι κακής ποιότητας το πελλετ που καις έχει πχ παραπάνω υγρασία απο ότι πρέπει

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68193 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

DIMITRIS38 έγραψε:

clhorus έγραψε:
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχεις κάνει. Σε εμένα ο θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή. Σε εσένα τι ελέγχει;

Όσο για το θέμα με το κάρβουνο στον καυστήρα όταν καίει (μόνο) πέλλετ, έμαθα ότι στο εργοστάσιο της Πολωνίας κάνουν πειράματα να το εξαλείψουν εντελώς αυτό το φαινόμενο αντικαθιστώντας το πιάτο με ένα νέο, το οποίο θα έχει περισσότερες τρύπες! Ακόμη όμως πειραματίζονται. Ας ελπίσουμε ότι θα το πετύχουν! Όταν θα μάθω νεότερα, θα σας ενημερώσω!

Τι μάρκα πέλλετ καις και σου συμβαίνει αυτό κάθε 4 ημέρες; Πόσες ώρες συνολικά έχεις φωτιά μέσα στον καυστήρα;


Είναι λάθος έτσι που τον εχεις συνδεμένο τον θερμοστάτη χώρου αν εχεις 1 επίπεδο σπίτι αν όχι και είναι μεζονέτα τότε ναι τον βάζεις να ελέγχει τον κυκλοφοριτη το λέει και το μανουαλ του λέβητα
για να δουλεύει η αντιστάθμιση και να μπορείς να την εκμεταλλευτείς πρέπει να συνδέσεις τον θερμοστάτη χώρου στην θέση 13-14 εκεί όπου εσύ τώρα εχεις ένα συρματακι το οποίο γεφυρώνει της 2 επαφές

frakyd για να μπουκωμένη όπως λες η έχει κάρβουνο το οποίο δεν το καθάρισες καλά μέσα κάτω στον σωλήνα τροφοδοσίας η' είναι κακής ποιότητας το πελλετ που καις έχει πχ παραπάνω υγρασία απο ότι πρέπει


Το σπίτι είναι επίπεδο. Αν τον βάλω στη θέση 13-14 τι θα ελέγχει ο θερμοστάτης χώρου; Την τετράοδη βάνα; Εγώ έχω 2 κυκλοφορητές, έναν για τα σώματα μέσα στο σπίτι και έναν για το σπιράλ του μπόιλερ.

Τώρα δηλαδή δεν κάνω αντιστάθμιση; Άλλη θερμοκρασία νερού έχω στα σώματα, άλλη στο σπιράλ του μπόιλερ για ζεστά νερά χρήσης. Και η θερμοκρασία νερού που έχω στα σώματα εξαρτάται άμεσα από την εξωτερική θερμοκρασία.

Παρακαλώ να είστε πιο σαφείς για να με βοηθήσετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69452 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

DIMITRIS38 έγραψε:
Είναι λάθος έτσι που τον εχεις συνδεμένο τον θερμοστάτη χώρου αν εχεις 1 επίπεδο σπίτι αν όχι και είναι μεζονέτα τότε ναι τον βάζεις να ελέγχει τον κυκλοφοριτη το λέει και το μανουαλ του λέβητα
για να δουλεύει η αντιστάθμιση και να μπορείς να την εκμεταλλευτείς πρέπει να συνδέσεις τον θερμοστάτη χώρου στην θέση 13-14 εκεί όπου εσύ τώρα εχεις ένα συρματακι το οποίο γεφυρώνει της 2 επαφές

frakyd για να μπουκωμένη όπως λες η έχει κάρβουνο το οποίο δεν το καθάρισες καλά μέσα κάτω στον σωλήνα τροφοδοσίας η' είναι κακής ποιότητας το πελλετ που καις έχει πχ παραπάνω υγρασία απο ότι πρέπει


Δημητρη, κ οποιος αλλος ξερει, αν εχεις 1 επιπεδο σπιτι αλλα χωρις τετραοδη,(οπως το δικο μου), πως
πρεπει να ειναι συνδεδεμενος ο θερμοστατης κ γιατι, αν ξερεις.Εχω κ εναν ηλιακο 160αρι 3πλης συνδεμενο για ζεστα νερα.
Κ εφοσον δεν εχω τετραοδη δεν ειμαι σιγουρος μηπως θα επρεπε να τον εχω στο manual mode
κ οχι στο weather που το εχω.

Ο λεβητας δουλευει μια χαρα, με νορμαλ καταναλωση.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by frakyd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69659 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
clhorus σε έμενα ελέγχει την τετραοδη στην ουσία γιατί αυτή είναι που ρεγουλαρη τα νερά κάνει δηλαδή μίξη κρύα και ζεστά και ανάλογα με το ridaction το shift και την εξωτερική θερμοκρασία στέλνει και τα νερά που χρειάζεται τότε δουλεύει η αντιστάθμιση και κάνεις οικονομία
το ότι εχεις 2 κυκλοφοριτες καλά κάνεις και τους εχεις αφου ο ένας είναι για τα ΖΝΧ και ο άλλος για το κύκλωμα των καλοριφέρ
αυτός για τα ΖΝΧ παίρνει εντολή απο τον αισθητήρα που εχεις τοποθέτηση στο μποιλερ εκεί και ανάλογα με την θερμοκρασία που εχεις ζήτηση εσύ

frakyd αν δεν εχεις τετραοδη τότε όχι δεν μπορεί να δουλέψει η αντιστάθμιση και συνδέεις τον θερμοστάτη στον κυκλοφοριτη και δουλεύει όπως ένας καυστήρας πετρελαίου
και αφου δεν εχεις τετραοδη το βάζεις στο manual mode διότι πρέπει εσύ χειροκίνητα να βάλεις την θερμοκρασία που θες έτσι ώστε να ζεσταίνεις το σπίτι σου
όμως έτσι είναι σαν να χρησιμοποιείς το 50% των δυνατοτήτων του λέβητα και δεν κάνεις οικονομία στα καύσιμα για αυτό έχει την αντιστάθμιση

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69667 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
[quote="DIMITRIS38"
frakyd αν δεν εχεις τετραοδη τότε όχι δεν μπορεί να δουλέψει η αντιστάθμιση και συνδέεις τον θερμοστάτη στον κυκλοφοριτη και δουλεύει όπως ένας καυστήρας πετρελαίου
και αφου δεν εχεις τετραοδη το βάζεις στο manual mode διότι πρέπει εσύ χειροκίνητα να βάλεις την θερμοκρασία που θες έτσι ώστε να ζεσταίνεις το σπίτι σου
όμως έτσι είναι σαν να χρησιμοποιείς το 50% των δυνατοτήτων του λέβητα και δεν κάνεις οικονομία στα καύσιμα για αυτό έχει την αντιστάθμιση[/quote]

Tο ξερω αυτο Δημητρη, αλλα αντε να πεισεις τον αντ/πο οτι επρεπε να χω βαλει 4οδη.
Μαλλια εβγαλε η γλωσσα μου να το λεω κ να το ξαναλεω , αλλα αυτος
επεμενε οτι επειδη ειμαστε λεει Κρητη με οχι τοσο χαμηλες θερμοκρασιες, δεν μου χρειαζεται λεει.
Αστα, μην τα θυμαμαι καλυτερα.

Θα δω απο του χρονου κατα ποσο ειναι ευκολο να μπει 4οδη στην εγκατασταση μου.

Δεν μπορω να πω οτι καιει τρελα ετσι, αλλα σιγουρα θα ειναι
οικονομικοτερα με την αντισταθμιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69739 από clhorus
Απαντήθηκε από clhorus στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

DIMITRIS38 έγραψε: clhorus σε έμενα ελέγχει την τετραοδη στην ουσία γιατί αυτή είναι που ρεγουλαρη τα νερά κάνει δηλαδή μίξη κρύα και ζεστά και ανάλογα με το ridaction το shift και την εξωτερική θερμοκρασία στέλνει και τα νερά που χρειάζεται τότε δουλεύει η αντιστάθμιση και κάνεις οικονομία
το ότι εχεις 2 κυκλοφοριτες καλά κάνεις και τους εχεις αφου ο ένας είναι για τα ΖΝΧ και ο άλλος για το κύκλωμα των καλοριφέρ
αυτός για τα ΖΝΧ παίρνει εντολή απο τον αισθητήρα που εχεις τοποθέτηση στο μποιλερ εκεί και ανάλογα με την θερμοκρασία που εχεις ζήτηση εσύ

frakyd αν δεν εχεις τετραοδη τότε όχι δεν μπορεί να δουλέψει η αντιστάθμιση και συνδέεις τον θερμοστάτη στον κυκλοφοριτη και δουλεύει όπως ένας καυστήρας πετρελαίου
και αφου δεν εχεις τετραοδη το βάζεις στο manual mode διότι πρέπει εσύ χειροκίνητα να βάλεις την θερμοκρασία που θες έτσι ώστε να ζεσταίνεις το σπίτι σου
όμως έτσι είναι σαν να χρησιμοποιείς το 50% των δυνατοτήτων του λέβητα και δεν κάνεις οικονομία στα καύσιμα για αυτό έχει την αντιστάθμιση


Σε εμένα η τετράοδη ελέγχεται από τον εγκέφαλο του λέβητα και κάνει τις μίξεις των κρύων και ζεστών νερών κανονικότατα, ώστε να έχω ακριβώς τη θερμοκρασία νερών που χρειάζομαι. Εσύ δεν έχεις 2ο κυκλοφορητή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ