Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154685 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
οταν ο θερμοστατης δωσει εντολη off ο κυκλοφορητης συνεχιζει να λειτουργει μεχρι εκει που ειναι ρυθμισμενος μεταφεροντας την θερμοτητα στον χωρο σου αντι να μενει στο λεβητοστασιο σαν απωλειες
2ον βοηθαει ετσι στην αποψυξη του λεβητα και τον αποτρεπει απο το να αποκτησει αποτομα υψηλες θερμοκρασιες και βοηθωντας την μακροζωια του ισως ακομα βοηθαει και λιγο στις πισσες αυτο (με καποια επιφυλαξη ).
αν αυτο αυξανει την θερμοκρασια στον χωρο περα απο το επιθυμητο επιπεδο απλα χαμηλωνεις 1-2 βαθμους τον θερμοστατη χωρου. σ αυτη την περιπτωση εχεις και μια σαφη οικονομια .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154689 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Φιλε μου dimlyk θα προσπαθησω λιγο να αναλυσω αυτον τον τροπο λειτουργιας του λεβητα για να το καταλαβω καλυτερα και για να μου το επιβεβαιωσεις.
Προφανως χρησιμοποιουμε τη δυνατοτητα του λεβητα (αν υπαρχει στον δικο μου) να "κοβει" τον κυκλοφορητη οταν τα νερα πεσουν κατω απο μια θερμοκρασια, εστω ας πουμε υποθετικα 55 βαθμους και εστω οτι εχουμε ρυθμισμενα νερα στο boiler στους 70. Οταν λοιπον ο θερμοστατης χωρου πιασει τους 22 (εστω οτι το εχουμε ρυθμισμενο στο 22), ο κυκλοφορητης δεν σταματα αλλα συνεχιζει να δινει ζεστα νερα εως οτου τα νερα πεσουν στους 55 οποτε τοτε ο λεβητας τον σταματαει. Ο λεβητας βεβαια εχει αρχισει ηδη να ζεσταινει νερα εφ οσον η θερμοκρασια τους εχει πεσει κατω απο 70. Οταν κρυωσει το σπιτι ξαναγινεται ο ιδιος κυκλος. Ξεκινα ο κυκλοφορητης που συνεχιζει να δινει ζεστο νερο (ασχετα αν το σπιτι εχει πιασει τους 22 και εχει κλεισει ο θερμοστατης) εως οτου τα νερα πεσουν στους 55 οποτε ο κυκλοφορητης σταματαει. Το καταλαβα καλα?
Αν το καταλαβα σωστα μπορω να πω οτι μου φαινεται λογικος αυτος ο τροπος λειτουργιας. Ομως, ασχετα αν ο λεβητας μου εχει αυτη την δυνατοτητα, σε μενα δεν μπορει (προφανως) να εφαρμοστει. Εχοντας εως τωρα την θερμοκρασια boiler στους 60 διαπιστωσα οτι πρωτα τα νερα του λεβητα πεφτουν στους 30 βαθμους, και πολυ αργοτερα (οσο τα νερα των 30 βαθμων πηγαινοερχονται στο κυκλωμα και εχουν κρυωσει τα σωματα) το σπιτι ζεσταινεται και παιρνει χαμπαρι ο θερμοστατης να σταματησει τον κυκλοφορητη. Εφ οσον λοιπον πρωτα κρυωνουν τα νερα και μετα παιρνει χαμπαρι ο θερμοστατης να κλεισει τον κυκλοφορητη η περιπτωση αυτη σε μενα με τις τρεχουσες συνθηκες δεν μπορει να εφαρμοστει. Δεν ξερω που οφειλεται, ισως ο λεβητας να πεφτει "λιγος", ισως τα σωματα "πολλα", δεν γνωριζω. Ισως μια ρυθμιση του boiler στους 75-80 βαθμους να βοηθησει, δεν ξερω..

@dimitris11 αν μπορεις σε παρακαλω ανεβασε μια φωτο της τριοδης σου. Ευχαριστω.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154692 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154693 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
σωστα καταλαβες με μια διαφορα ....ο λεβητας δεν συνεχιζει να ζεσταινει μεχρι τους 70 συνεχως ....ο θερμοστατης των 70 ειναι για να κοβει μονο τον καυστηρα οταν τα νερα φτασουν στους 70 .
αν νομιζεις οτι αργει να ζεστανει το σπιτι σου αυτη την θερμοκρασια μπορεις να την αυξησεις και στους 80 (αν δεν εχεις πλαστικες σωληνωσεις)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154696 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic

guider έγραψε: Φιλε John σε ευχαριστω για τις απαντησεις. Διαβασα αρκετα και μπορω να πω οτι "εμπεδωσα" το θεμα. Ο λεβητας μου ουτως η αλλως τοσα χρονια δουλευε σε κατασταση stand by, ο κυκλοφορητης δηλαδη ελεγχοταν απο τον θερμοστατη χωρου ενω ο λεβητας διατηρουσε (με τον υδροστατη του) νερο σταθερης θερμοκρασιας 60 βαθμων που το επελεγα εγω. Κατα την θερμανση του νερου παρουσιαζε καποια υστερηση, επεφτε δηλαδη σε αδρανεια στους 69 βαθμους. Οταν ομως ο θερμοστατης χωρου εδινε εντολη να στειλει ο κυκλοφορητης ζεστα νερα, το νερο στον λεβητα (παρ ολο που αυτος ειχε ξεκινησει να ζεσταινει νερο) κατεβαινε μεχρι τους 30 βαθμους που προφανως ετσι προκαλουσε υγροποιηση με αποτελεσμα τις επικαθησεις. Σημερα θα αγοραστει μια τριοδη για τους 55 βαθμους και θα τοποθετηθει αμεσα.
Εκεινο που θελω να ρωτησω, ο λεβητας εχει μια ρυθμιση να μπορει να κοβει τον κυκλοφορητη (ασχετα με την εντολη του θερμοστατη χωρου) οταν η θερμοκρασια των νερων του λεβητα ειναι κατω απο καποια συγκεκριμενη (που μπορω να ρυθμισω εγω) και να τον ξαναλειτουργει οταν η θερμοκρασια νερου την υπερβει. Νομιζεις πως πρεπει να την ενεργοποιησω αυτη την δυνατοτητα η δεν χρειαζεται εφ οσον θα τοποθετησω την τριοδη?
Σ ευχαριστω για τις απαντησεις.



Γιώργο πάρε ένα τηλέφωνο να τα πούμε έχω και εγώ τον ίδιο λέβητα θα ανταλλάξουμε απόψεις. Δυστυχώς πολλοί απο το forum κει δεν θέλω να θίξω κανέναν προς Θεού δεν γνωρίζουν την ιδιαιτερότητα του λέβητα μας. Όσα έγραψες είναι σωστά και αντιληπτά απο κάποιον που γνωρίζει ότι ο λέβητάς είναι τύπου volcano και όχι όπως οι κλασικοί λέβητες πέλλετ βίαιης καύσης οι οποίοι μπορούν να σταματούν και να ξεκινούν με τον θερμοστάτη χώρου. Αυτό έχει σαν συνέπεια ότι ο λέβητας πρέπει να είναι σε συνεχή λειτουργία με ενδιάμεσες παύσεις όταν ο θερμοστάτης χώρου δεν ζητάει ζεστά νερά. Αυτή είναι και η βασική αιτία που δημιουργείται το φαινόμενο της μούργας κυρίως στον σωλήνα κάτω απο το πιάτο καύσης του πέλλετ άλλα και η δημιουργία πίσσας στα τοιχώματα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154697 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic
dimitris11 καπως ετσι ειναι και η δικια μου μονο που εχει πιο φαρδυ μπουλονακι. Σ ευχαριστω για την φωτο.
dymlyk φοβαμαι να ανεβασω πολυ ψηλα θερμοκρασια, οι σωληνες μου ειναι πλαστικες και ηδη στο παρελθον που χρησιμοποιουσα λεβητα αεριου με θερμοκρασιες ψηλες (80) ειχα..κρουσματα. Πιστευω αν χρησιμοποιησω μεχρι 70 δεν θα εχω προβλημα.
Κωστα συντοπιτη τα λεγαμε και παλια, σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου, θα σε παρω καποιο απογευμα απο αυτα να τα πουμε τηλεφωνικα..

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ