Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68055 από jtikis
Καλή χρονία σε όλους.
Τα φώτα σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει. εδώ και 20 μέρες έχω βάλει εναν λέβητα Ferroli SFL7 με καυστήρα Ferroli Mikro P12. Λειτουργεί κανονικά αλλά μετά απο 5-6 ώρες λειτουργία σταματάει με σφάλμα A01. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να είμαι παρων την στιγμή που δίνει το σφάλμα για να δω σε ποια φάση λειτουργίας βρίσκεται (έναυση, ομαλή λειτουργία,προ/μετα-αερισμός κλπ.). Έχω ήδη δοκιμάσει κάποιο συνδυασμό ρυθμίσεων στις παραμέτρους t05,t07,t15. Συγκεκριμένα, ξεκινώντας απο τις μαμίσιες default ρυθμίσεις, έχω δοκιμάσει:
t04: 6,7,8,9 σε περίπτωση που ρίχνει πολύ καύσιμο κατά την έναυση.
t07: 12,18,19.
t15: 60,65,55.

Παρά τις παραπάνω προσπάθειες, το πρόβλημα παραμένει. Έχω επίσης δοκιμάσει και 3 διαφορετικά pellet, όλα ποιοτικά.
Τώρα, το σύστημα τρέχει με τις παρακάτω ρυθμίσεις: u01: 74C, u02: 4, t04:7, t07:18. Οι υπόλοιπες του manual.

ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68155 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
ο κοχλίας πώς είναι μέσα στην δεξαμενή?
μήπως έχει μεγάλη κλήση?
βρίσκεις στον σωλήνα τροφοδοσίας από τον κοχλία στον καυστήρα πέλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68248 από jtikis
Απαντήθηκε από jtikis στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
Η κλίση του κοχλία είναι 45-50 μοίρες. Δες επισυναπτόμενες φοτό.Δεν έχω ανοίξει τον σωλήνα μετά το σφάλμα. Στη σχάρα του καυστήρα έχει μόνο καρβουνάκια pellet και κανα 2-3 άκαυστα. Πάντως, μετά το σφάλμα ξαναπαίρνει πάντα μόνο με το πάτημα του 'P' χωρίς κάποια άλλη ενέργεια.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68254 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01

jtikis έγραψε: Η κλίση του κοχλία είναι 45-50 μοίρες. Δες επισυναπτόμενες φοτό.Δεν έχω ανοίξει τον σωλήνα μετά το σφάλμα. Στη σχάρα του καυστήρα έχει μόνο καρβουνάκια pellet και κανα 2-3 άκαυστα. Πάντως, μετά το σφάλμα ξαναπαίρνει πάντα μόνο με το πάτημα του 'P' χωρίς κάποια άλλη ενέργεια.

ναι μόνο με το Ρ παίρνει μετά αν βγάλει το σφάλμα
στο πρώτο άναμμα ο κοχλίας γέμισε κανονικά?
νομίζω ότι ξεμένει από πέλετ για αυτό βγάζει Α01
όταν το
t04-->8
t07 -->12
t15-->60
Που είναι οι εργοστασιακές,έβγαζε Α01?
ο καυστήρας ανάβει και σβήνει σαν του πετρελαίου?
δηλαδή με αναμμένο το θερμοστάτη χώρου ο καυστήρας ανάβει και σβήνει και ξανά ανάβει μέχρι να σβήσει ο θερμοστάτης χώρου?
στο πρώτο άναμμα οι ρυθμίσεις έγιναν με αναλυτή καυσαερίων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68800 από jtikis
Απαντήθηκε από jtikis στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
Πιθανόν να σου έχω στείλει αυτό το μήνυμα 2 φορές, ψιλομπερδεύτηκα, τελοσπάντων.
Λοιπόν: σήμερα με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ξαναέβγαλε Α01. Όσον αφορά τα υπόλοιπα, λειτουργεί με θερμόστάτη χώρου όπως περιέγραψες, επιπλέον ο εγκαταστάτης έχει βάλει εναν θερμοστάτη στο νερό του λέβητα στοςυ 60C, o οποίος όταν πάρει εντολή παύσης ο καυστήρας, κρατάει τον κυκλοφορητή σε λειτουργεία μέχρι το νερό να πάει <60C.
Η ανάλυση καυσαερίων έγινε στην έναρξη λειτουργίας, όταν όμως ο καυστήρας είχε φτάσει στη σκάλα λειτουργίας 5.
Επίσης, το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν πλεόν ο θερμοστάτης χώρου έχει φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και αρχίζει και δίνει εντολές ON-OFF ανά 10-15min.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #68859 από CHARISKOS
Απαντήθηκε από CHARISKOS στο θέμα Καυστήρας Ferroli Mikro P12: σφάλμα Α01
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του φορουμ και καλή χρονιά!

'Εχω αγοράσει και εγώ καυστήρα Ferroli Sun P-12 και λέβητα της εταιρίας MAVIL από την εταιρία " ΝΗΡΕΑΣ" στην Θεσσαλονίκη πριν 2 μήνες. Από τότε ο καυστήρας ποτέ δεν έχει λειτουργήσει ευρρυθμα, κόβει βγάζοντας την ένδειξη Α01 σε διάφορες φάσεις της λειτουργίας του. Οι άνθρωποι της εν λόγω εταιρίας μετά από 5 επισκέψεις μεταξύ των οποίων μια με κάποιον "ειδικό" της ferroli (τα ονόματα υπάρχουν στην διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου) φάνηκε οτι απλά πειραματίστηκαν με τις παραμέτρους, χωρίς να έχουν γνώση δίνοντας κάθε φορά μια διαφορετική εκδοχή για την προβληματική λειτουργία του καυστήρα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι έχω κάψει Pellet τριών διαφορετικών παραγωγών, έχω αλλάξει το ύψος του σιλό αλλα το πρόβλημα παραμένει.
Αποφάσισα πλέον να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή καθώς και να ασκήσω κάθε νόμιμο δικαίωμα μου καθώς διέθεσα ένα σημαντικό ποσό χωρίς να μπορέσω έως τώρα να βγάλω άκρη.
Γνωρίζει κάποιο μέλος εάν υπάρχει και που επίσιμη αντ/πία ή ποιός είναι ο εισαγωγέας της Ferroli στην Ελλάδα?

Κάθε βοήθεια δεκτή,ελπίζω να μην κούρασα, ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ