Πρόβλημα χωρίς σφάλμα ένδειξης σε Ferroli P7

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154514 από Billo
Καλησπέρα σας, μόλις σήμερα σας ανακάλυψα και είπα να σας στείλω μιας και έχω ένα θέμα που με ταλαιπωρεί.Έχω ένα Ferroli P7 και είπα να τον ξεκινήσω για την νέα χρονιά μιας και ακόμα δεν έχει κάνει τόσο κρύο.Το πρόβλημα είναι ότι μόλις δίνω σήμα να ξεκινήσει κάνει τον αερισμό και μετά δεν προχωράει να ρίξει πέλλετ μέσα.Όπως προανέφερα δεν βγάζει κάποιο σφάλμα ένδειξης και μετά από ένα τέταρτο με είκοσι λεπτά που το αφήνουμε. Να πω ότι ο καυστήρας ήταν σε θέση standby όλο το καλοκαίρι με συνέπεια που και που να δουλέυει ο ανεμιστήρας από ότι κατάλαβα (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο για το πρόβλημα ο καυστήρας είχε ξεχαστεί έτσι χωρίς να παίρνει σήμα για να ξεκινήσει βέβαια).Αυτά τα ολίγα από εμένα οπότε όποιος μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154526 από etsa67
Νομίζω ότι πρέπει να ελέγξεις το πηνίο της ψυχρής επαφής.(αντικατάσταση)
Για να είσαι σίγουρος γεφύρωσε την 7-8 και ξαναδοκίμασε η βγάλε -βάλε το πηνίο αν υπάρχει τύπου λυχνίας.
Το ρολόι πρέπει να είναι εκτός και η οθόνη να γράφει το ΟΝ.
Δεν νομίζω να υπάρχει αλλού θέμα καμιά φορά οι Νοτιάδες και η υγρασία δημιουργούν κάποια θέματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154551 από Billo
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση έκανα την γέφυρα αλλά δυστυχώς τα ίδια.Εάν μου είπες να κάνω την γέφυρα για την περίτπτωση που δεν έπαιρνε εντολή απο τον θερμοστάτη το τσέκαρα και στο ρελαί δουλεύει κανονικά.Υπάρχει καμιά άλλη ιδέα; Εάν θες μπορείς να μου στείλεις και ένα τηλέφωνο να σε πάρω τηλ μήπως βρεθεί καμιά άκρη πιο έυκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154555 από etsa67
Ναι ότι μπορώ να βοηθήσω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154556 από etsa67
694 205 5528 πάρε το πρωί μετά τις 9.00

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154558 από etsa67
Κοίτα το NTC αισθητήριο θερμοκρασίας του φερόλι.
Το plc έχει τώρα κάποιο θέμα. Δεν ξέρω πως μπορείς να κάνεις bootloader γέμισμα δηλ. του προγράμματος στο plc. Δεν έχω δυστυχώς τέτοιο πρόγραμμα στο λάπτομ μου.
Βγάλε τον Ουδέτερο και τη φάση για 1 περίπου λεπτό και ξανά κάνε επανασύνδεση.
Μήπως με αυτό τον τρόπο ξεκολλήσει.
Το μάτι αν ανιχνεύει φώς το 'ελεγξες?
Είναι και αυτό πολύ σημαντικό γιατί αν δεν ανιχνεύει τον μπλοκάρει.
Βγάλε το μάτι από την υποδοχή και όταν ανάψει το αρχικό πέλλετ κοίτα από την τρύπα αν βλέπεις το φώς της φλόγας.
Αν όχι κοίτα μήπως θέλει κάποιο καθάρισμα η οπή.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ