γνώμες για αγορά λέβητα πελλετ pelletech 25

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158760 από triumph1850
καλησπέρα θα ήθελα όσοι έχουν βάλει αυτόν τον λέβητα να μου που Πως τα πάει και τι καταναλώσεις έχει και αν αξίζει ι η αγορά Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158761 από jps
Δουλεύω το συγκεκριμένο λέβητα στο σπίτι μου τους τελευταίους τρεις χειμώνες για θέρμανση και ζεστό νερό χρήσης και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Δε μου έχει παρουσιάσει καμία βλάβη και καίει απροβλημάτιστα οποιοδήποτε πέλλετ έχω δοκιμάσει ( ameco,golden nuggets,alfawood πράσινο,karipidis ),χωρίς να προβώ σε ιδιαίτερες ρυθμίσεις του λέβητα σε κάθε αλλαγή πέλλετ,παρά μόνο σε αλλαγές στο επίπεδο ισχύος και στη θερμοκρασία του θερμοστάτη του boiler.
Όσον αφορά τις καταναλώσεις που ρωτάς,εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες,όπως τα τ.μ. του σπιτιού σου,η μόνωση που έχεις,οι εξωτερικές θερμοκρασίες,η θερμοκρασία που έχεις ρυθμισμένο το θερμοστάτη στο χώρο σου κ.α.
Ενδεικτικά σου αναφέρω πως εγώ τον περσινό χειμώνα που ήταν πολύ ήπιος,για θέρμανση 117.τ.μ. μονωμένου σπιτιού με 7 καλοριφέρ τύπου πάνελ και ζεστά νερά χρήσης σε boiler ηλιακού τριπλής 150 lt,με θερμοστάτη χώρου 22 βαθμούς όλη τη μέρα,τον οποίο έκλεινα,όταν έπεφτα για ύπνο,αφού πάντα ξυπνούσα ιδρωμένος,έκαψα 1,5 τόνο πέλλετ ameco.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158762 από triumph1850
Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση . σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του λέβητα για τον επόμενο χειμώνα . φέτος που είχαμε χειμώνα κανονικό ποσό έκαψε τον μήνα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158763 από jps
Για φέτος δεν μπορώ να σου παρέχω ασφαλή συμπεράσματα όσον αφορά την κατανάλωση,γιατί λόγω δουλειάς,αυτό το χειμώνα έλειψα συνολικά 1 μήνα από το σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη και οι 15 μέρες αφορούσαν το Γενάρη που οι θερμοκρασίες είχαν φτάσει και -12 βαθμούς, διάστημα στο οποίο,ο λέβητας ήταν κλειστός.
Ένα αρνητικό που έχει ο συγκεκριμένος λέβητας είναι ότι αφήνει έντονη μαυρίλα στο γύρω χώρο.Σε κάθε τέλος χειμερινής σεζόν οι άσπροι τοίχοι του λεβητοστασίου, γίνονται μαύροι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158764 από triumph1850
Ευχαριστώ πολύ να σαι καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158767 από etsa67
Φίλε γιατί δεν βάζεις λε΄βητα με καυστήρα πέλλετ ξεχωριστά.
Θα είναι και πιο αποδοτικά και πιο ελεγχόμενα.
Αυτά τα κόμπακτ καλά είναι αλλά μπελαλίδικα.
Σκέψου και στο μέλλον τι θα συμβεί.
Λέβητα πέλλετ μαντεμένιος και καυστήρα με κοχλία και δεξαμενή όση εσύ θέλεις θα σου βγεί στα 1600 ένα καλό πακέτο και πάνω από όλα έχεις επαγγελματικό σύστημα. Εγώ ποτέ δεν θα αγόραζα κόμπακτ αλλά διαιρούμενο έτσι για να το ελέγχω καλύτερα και είναι και πιο αποδοτικά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ