thalia plus 35 kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160343 από kostas kap
thalia plus 35 kw δημιουργήθηκε από kostas kap
Γεια σας εχω διαφορα προβληματα με την θερμανση αν μπορειτε να με βοηθησετε.
Καταρχην εχω λεβητα thalia plus 35 kw,κεο κουκουτσι ελιας, το σπιτι ειναι 144τμ και τα σωματα ινε kermi 25kw.
ο λεβητας δυσκολεβετε παρα πολυ να ανεβαση την θερμοκρασια του νερου,με αποτελεσμα να αργη να σταματιση και να εχω μεγαλη καταναλοση καφσιμου.Εδικσα τα σχεδια και σε αλον τεχνικο και μου ιπε οτι οι θερμιδες στα σωματα ινε εντακση και ο λεβιτας το ιδιο.Τι να κανο δεν κσερω,σκεφτομε να πουλισο τον λεβητα που εχω και να παρο αλλων σε μεγαλιτερα kw.Εχω βρη καπιον αλλων και ινε 64kw αλλα φοβαμε παλη μην τυχον δημιουργησω αλλα προβληματα.Ευχαριστο για την βοιθεια σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160350 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα thalia plus 35 kw
Δεν πουλάς κανέναν λέβητα εκτός και αν είναι μικρός, που στην περίπτωσή σου δεν είναι! Πες μας λιγάκι αν ο λέβητας έχει τρίοδη θερμοστατική, τι κυκλοφορητή έχεις -σε τι στροφές δουλεύει - τι καπνοδόχο , ή ανέβασε κάποιες φωτογραφίες για να δούμε λίγο την εγκατάσταση.

Το είχες και παλαιότερα αυτό το πρόβλημα ή ξαφνικά δημιουργήθηκε?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160364 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw
Ο λέβητας αυτός απ' ότι γνωρίζω είναι σχεδιασμένος για πέλλετ. Δεν ξέρω αν έχει και προδιαγραφές για κουκούτσι ελιάς κλπ, που δεν νομίζω.
Καλό θα είναι πρώτα να συμβουλευτείς κάποιον τεχνικό της εταιρείας και αν σου πει ότι μπορεί να κάψει κουκούτσι να σου δώσει και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις.
Εδώ καίμε πέλλετ και κάθε φορά που αλλάζουμε μάρκα ακόμα και παρτίδα από την ίδια μάρκα, πρέπει πολλές φορές να αλλάξουμε και ρυθμίσεις.
Πάντως η ισχύς του είναι υπέρ αρκετή για τα τετραγωνικά σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160368 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα thalia plus 35 kw

giokaspart έγραψε: Ο λέβητας αυτός απ' ότι γνωρίζω είναι σχεδιασμένος για πέλλετ. Δεν ξέρω αν έχει και προδιαγραφές για κουκούτσι ελιάς κλπ, που δεν νομίζω.
Καλό θα είναι πρώτα να συμβουλευτείς κάποιον τεχνικό της εταιρείας και αν σου πει ότι μπορεί να κάψει κουκούτσι να σου δώσει και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις.
Εδώ καίμε πέλλετ και κάθε φορά που αλλάζουμε μάρκα ακόμα και παρτίδα από την ίδια μάρκα, πρέπει πολλές φορές να αλλάξουμε και ρυθμίσεις.
Πάντως η ισχύς του είναι υπέρ αρκετή για τα τετραγωνικά σου.


Σωστός...Δεν είναι λέβητας βιομάζας (πέλετ-κουκούτσι-καλαμπόκι-πυρήνας κλπ.).
Κάνε του ένα καλό καθάρισμα εσωτερικά και τάισε τον μόνο με πέλετ.Τα μηχανήματα αυτά δεν καίνε κουκούτσι.Φίλος με αερόθερμη σόμπα προσπάθησε να κάψει κουκούτσι και εκτός του ότι γέμισε ντουμάνι την γειτονιά,του κόλλαγε και ο κοχλίας...Και όλο αυτό γιά οικονομία...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160384 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα thalia plus 35 kw
Καλημερα σε ολους και σας ευχαριστο ολους.εινε πολλα που πρεπι να σας πο,και δεν κσερο αν γινετε γραπτος θα προτιμουσα οπιος θελει να μου δοση το κινιτο του,να επικοινονισο μαζι του.
Απο εκη και περα θα απαντισο οσο μπορο γραπτος.
Πες μας λιγάκι αν ο λέβητας έχει τρίοδη θερμοστατική, τι κυκλοφορητή έχεις -σε τι στροφές δουλεύει - τι καπνοδόχο?
Δεν ξεροτι τρίοδη θερμοστατική τι ινε αφτο.
Ο κυκλοφορητής τον εχη το μηχανιμα ενσοματομενο.
δουλεβο τροφοδοσια 4.00 και αερας 2000 rpm.
καπνοδοχος εινε 3 μετρα φ80.
εδο ινε η εταιρια
www.mytherm.gr/levites-pellet/monada-ner...tostasiou-thaliaplus
Το εχω απο την αρχη.
Ναι συμφονο δεν εινε για κουκουτση αλλα,τον προτο χρονο εδοσα 1800 ευρο στο οικονομικο πελλετ,απογοιτεφτικα και εφτιχος βρικα το κουκουτση.αγοραζο 5 τονους και δινο 600 ευρο και 100 ευρο να ανεβη στην ταρατσα.
Στην εταιια δεν ξερουνε απο κουκουτσι.Τος εστιλα 1 τσουβαλη να το δοκιμασουνε και ακομα περιμρνο την απαντηση απο περιση ενοω
Δεν συνκρινετε νομιζο,για ψακτιτε και εσεις με το κουκουτσι....αξιζι νομιζο τον κοπο.
Γιαφτο σας λεο ινε πολλα και μονο με τηλεφονο θα μπορεσοθμε να συνενοιθουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160402 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw
Την εταιρεία την ξέρω και εγώ την Thalia Plus 21 Kw έχω.
Ο συλλογισμός σου ότι καις κουκούτσι γιατί είναι φτηνό στο συγκεκριμένο λέβητα είναι κατά την άποψή μου τελείως λάθος γιατί απλά το μηχάνημα δεν έχει σχεδιαστεί για αυτό.
Το κουκούτσι αν θυμάμαι καλά έχει υγρασία >15% δηλαδή διπλάσια από το πέλλετ, εξού και το ντουμάνι που σου είπε ο Παπαδάκης, χώρια που και η θερμιδική αξία του πρέπει να είναι αρκετά μικρότερη.
Για το λόγο αυτό η θερμική ισχύς που αποδίδει είναι αρκετά μικρότερη σε σχέση με το πέλλετ. Δηλαδή αν το πέλλετ αποδίδει 4,5 kwh/kg το κουκούτσι μπορεί να αποδίδει κάτω από 3,5 ή και στο μισό ακόμα.
Επομένως για να ανεβάσεις την ισχύ θα πρέπει να κάψεις στο ίδιο χρόνο σχεδόν διπλάσια ποσότητα, δυνατότητα την οποία δεν έχει το μηχάνημα.
Συμφωνώ με τη λύση που σου πρότεινε ο Παπαδάκης. Βρες ένα καλό και οικονομικό πέλλετ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PAPADAKIS, kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ