thalia plus 35 kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161165 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα thalia plus 35 kw

kostas kap έγραψε: Μα ηντα εγινηκε ο βαλαντης??? Τον εχω χαση.
Γιωργο τον εβαλε και αφτων η γυνεκα του να μαθη κρητηκα!!!
Βαλαντη εση μαθε σιγανο.


Καλημέρα ,
Ημουν απασχολημένος το Σ/Κ , δεν είδα τις απαντήσεις σας.
Κώστα δεν παρέλαβα το πακέτο σου, σήμερα θα το πάρω προς το μεσημέρι , οπότε δεν ξέρω τι μου λές :P

Οι ρυθμίσεις που σου πρότεινα εγώ , είχαν να κάνουν με την ταχύτητα κυκλοφορίας νερού και την εκκίνηση κυκλοφορητή. Δεν ξέρω αν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα στον φίλο και πρέπει να παίξει με τις ρυθμίσεις της καυσης.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161172 από spirosalig
Απαντήθηκε από spirosalig στο θέμα thalia plus 35 kw
καλησπερα δεν ειδα για μενα μεγαλη αλλαγη αλλα στις δυο μερες τελικα εκαψε συνολο 2μιση σακια. μιλησα και με την εταιρια και μου ειπε ο τεχνικος τους αφου τσεκαραμε ρυθμισεις οτι δουλευει σωστα. απλος της πρωτες μερες καει λιγο παραπανω για να πιασει θερμανση στο σπιτι. ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. καλο χειμωνα με λιγα κρυα να εχουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161173 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση πραγματικά φοβερό φόρουμ όσον αφορά το αντικείμενο και δεν ήξερα καν ότι υπάρχει.

giokaspart θα περιμένω να διαβάσω και τις δικές σου ρυθμίσεις.Ευχαριστώ.[/quote]

Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο να δω τις δικές μου βασικές ρυθμίσεις οι οποπιες είναι οι παρακάτω:
ΜΕΝΟΥ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΕΡΟΥ

Θερμοκρασία θέρμανσης-65c
θερμοκρασία νερού χρήσης-60c

MENOY ECO

Αναμονή ΟΝ-2min
Αναμονή OFF-15min

MENOY ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ

θερμοκρασία ενεργοποίησης βεντιλατέρ-55c
θερμοκρασία επίπεδο βεντιλατέρ-100c


ΜΕΝΟΥ ΚΟΧΛΙΑ

Φρενάρισμα κοχλία-OFF
Χρόνος στην ελάχιστη ισχύ-1.6sec
Χρόνος στην μέγιστη ισχύ-3.5sec

ΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΥΣΗΣ

Έλεγχος παροχής-ΟΝ
Έλεγχος στροφών-off
Περιοριστής ελάχιστων στροφών-OFF
Παροχή αέρος στην ελάχιστη ισχύ-235 lpm
Παροχή αέρος στην μέγιστη ισχύ-250lpm
Στροφές στην ελάχιστη ισχύ-1750 rpm
Στροφές στην μέγιστη ισχύ-2200 rpm

MENOY IDRO

Θερμοκρασία ανοίγματος κυκλοφορητή-48c
Θερμοκρασία OFF κυκλοφορητή--
βοηθητική θερμοκρασία---

MENOY ΕΝΑΥΣΗΣ

Θερμοκρασία καυσαερίων ON-60c
Θερμοκρασία καυσαερίων OFF-55c
Διάρκεια προέναυσης-100sec
Διάρκεια έναυσης 1000sec
Διάρκεια φλόγας ΟΝ-160sec[/center]

Θα σου πρότεινα αρχικά να μειώσεις μόνο τον τον αέρα στις δικές μου ρυθμίσεις και να δεις τις επιπτώσεις στην κατανάλωση και κυρίως στη στάχτη αν σου βγάζει περισσότερα ή λιγότερα άκαυστα και πές μας διαπιστώσεις.
Και εγώ είμαι 2ο όροφο με καλή μόνωση στις σωλήνες αλλά και στο σπίτι και με μεγάλο ελκυσμό στην καμινάδα λόγω ύψους (τετραόροφη οικοδομή με πυλωτή).
Ότι και να εξοικονομήσεις είανι κέρδος και σε χρήματα αλλά και σε καθάρισμ, κουβάλημα κλπ.
Με την πρώτη ευκαιρία δεσ και τη μόνωση με το πρόγραμμα εξοικονομώ, υπάρχει νήμα εδώ μέσα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161199 από TheoJamaica
Απαντήθηκε από TheoJamaica στο θέμα thalia plus 35 kw
Καλησπέρα.

Ευχαριστώ Giokaspart πραγματικά και γω δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ προς το παρόν.Χθες με τα πρώτα "σχετικά" κρύα (4 κατώτερη 13 ανώτερη) μου έκαψε τρία τσουβάλια.Θα δώ τι μπορεί να γίνει με τον αέρα.Απ'ότι βλέπω έχουμε σημαντική (προφανώς) διαφορά και στις ρυθμίσεις κοχλία.Λες να παίζει ρόλο στην κατανάλωση?

Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161202 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα thalia plus 35 kw
TheoJamaica άμα έχεις κρατήσει τον ψηφιακό θερμοστάτη,καλό είναι να αντικαταστήσεις τον αναλογικό γιατί έτσι θα έχεις σταθερή αληθινή θερμοκρασία στο χώρο σου. Οφελος θα έχεις και σχετική οικονομία όπως επίσης ότι άμα δέχετε άλλη τιμή θερμοκρασίας χώρου την ημέρα και άλλη θερμοκρασία την νύχτα θα μπορείς να τον βάζεις 0,5 λιγότερο την νύχτα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161203 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw
Σίγουρα παίζει ρόλο και η ρύθμιση του κοχλία. Η ρύθμιση αυτή εξαρτάται από την ποιότητα του πέλλετ. Αν είναι σκληρό ζορίζεται ο κοχλίας και δεν ρίχνει την ποσότητα που θα έπρεπε να πέφτει κανονικά σύμφωνα με το πρότυπο του κατασκευαστή για τη συγκεκριμένη ρύθμιση.
Φέτος που άλλαξα πέλλετ (έκαιγα σβάι, από τη σκληρή παρτίδα), βλέπω και εγώ λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση και περισσότερα άκαυστα στη στάχτη και χθες μείωσα τον αέρα κατά 10% και αμέσως είδα βελτίωση στη στάχτη που έχει λιγότερα άκαυστα.
Όπως σου πρότεινα κατέβασε αρχικά λίγο τον αέρα δες τι διαφορά έχεις και μετά αναλόγως κατέβασε και τον κοχλία.
Τώρα που κάνει λίγο κρύο παραπάνω δυσκολότερα μπορείς να διαπιστώσεις διαφορά στην κατανάλωση, αλλά βασικό κριτήριο είναι η ποιότητα της στάχτης.
Πάντως σε σχέση με το Π.Θ. με τιμή γύρω στο 0,91-0,98 € που είχε πέρυσι εδώ, είχα μειωμένο κόστος κατά 50% και το κυριότερο δεν τσιγκουνεύεσαι τη ζέστη και γλυτώνεις και τη γκρίνια γιατί οι γυναίκες όπως και να κάνουμε, θέλουν λίγο παραπάνω από το κανονικό ζέστη.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giokaspart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheoJamaica

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ