thalia plus 35 kw

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160756 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα thalia plus 35 kw
τα δικα μου τηλ ειναι 2892 500920 και 6944 430369

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160759 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα thalia plus 35 kw
Ο κυκλοφορητής ελέγχεται απο τον ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό πίνακα του λέβητά σου ή απο εξωτερικό διαφορικό θερμοστάτη?? Αν είναι ελεγχόμενος απο τον λέβητα , τον βάζεις να ξεκινά στους 50 και να κλείνει στους 48 (αν έχει τέτοια ρύθμιση)
Αφτοσ ινε οποτε να κληνη στουσ 48 βαθ.
οκ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160761 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα thalia plus 35 kw
Δοκίμασε σε παρακαλώ να λειτουργήσεις τον λέβητα όπως σου ανέφερα σε προηγούμενο post και πες μας εντυπώσεις. Αργότερα μιλάμε και στο τηλέφωνο αν θες για περισσότερα.
Απλά σε παρακαλώ καψε pellet . Διαφορετικά θα ψάχνουμε δαίμονες..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160770 από kostas kap
Απαντήθηκε από kostas kap στο θέμα thalia plus 35 kw
Καλησπερα.Μενω Μοιρες Ηρακλειου 50 χιλιομετρα νοτια.Ειναι μια κωμοπολη με 9000 εως 10000 πληθυσμο.
Εχω ψαξει οταν εκαιγα πελλετ οπως και τωρα.Πελλετ δεν υπαρχει.Εδω καινε πυρηνα και κουκουτσι ελιας.
Λοιπον αναψα αποψε τη θερμανση.Στο σπιτι μεσα ειχαμε 21,8 και του ζητησα 23.
Ενω προτα απο 21,7 σε 23 ηθελα πανω απο 2 ωρες, τωρα σε 1 ωρα και 15 πηγα 23.
Δεν εκανε 2 φορες πτωση της θερμοκρασιας που εκανε αλλα το εκανε 1 φορα.
Σε μια ωρα πηγε το νερο στους 63 βαθ.
Μεγαλη διαφορα.Του αυξησα λιγο τροφοδοσια κοχλια και θα την αυξησω κι αλλο,γιατι κολλουσε καθυστερουσε να ανεβασει.
Νομιζω το προβλημα μου ηταν στις ταχυτητες του κυκλοφορητη,γι'αυτο επεφτε 2 φορες η θερμοκρασια δεν προλαβαινε να ζεστανει τα νερα.Τωρα γυριζει αργοτερα και ζεσταινονται καλυτερα.
Ευχαριστώ πολύ θερμά όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου.Τους κυριους.....
VALO
Giokaspart
Papadakis
Τον κύριο από το περίπτερο που με πήρε τηλέφωνο
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΗΣΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 Η ΩΡΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΗΣ MYTHERM
TON ΚΥΡΙΟ ΜΙΧΑΛΗ, ΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΤΗΣ MYTHERM ΠΟΥ ΔΕ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
Αυτά γι' απόψε. Ευχαριστώ. Καλό βράδυ.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kostas kap.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160789 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα thalia plus 35 kw
Κάποιες παρατηρήσεις :
1.H υπερβολική ροή λόγω μεγάλης ταχύτητας κυκλοφορητή σημαίνει αντιοικονομική λειτουργία και προβλήματα στην εγκατάσταση. Πως να ζεσταθεί το νερό όταν γυρνάει σαν τρελό και σε συνδυασμό με χαμηλή θερμ. απόδοση καυσίμου , απουσία τρίοδης , κακή απόδοση εναλλάκτη κτλ. Στην περίπτωση σου βάσει των σωμάτων και της απόδοσής τους , στην πρώτη ταχύτητα είσαι καλα , κάτι που φάνηκε όπως είπες.
2.Η πτώση που αναφέρεις είναι πολύ λογικό να συμβαίνει κατα την έναυση καθώς τα κρύα επιστρεφόμενα εισέρχονται στον λέβητα και ρίχνουν την θερμοκρασία του. Αυτό θα το λύσεις μόνο εγκαθιστώντας τρίοδη βάνα φορτίου , αυξάνοντας παράλληλα την απόδοση και μειώνοντας στο ελάχιστο τυχόν επικαθήσεις και υγροποιήσεις που μπορεί να έχεις στον λέβητά σου.
3.Αυξησε τροφοδοσία και αέρα σταδιακά , παρατηρώντας να έχεις καλή φλόγα χωρίς υπολείμματα καυσης .

4. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω είναι τι έκανες με το UPS. Αν ο λέβητας σου παίρνει ρευμα απο το UPS , θα παρατηρήσεις τον σημαντικά αυξημένο θόρυβο και την μειωμένη ισχύ σε ανεμιστήρα και κυκλοφορητή. Κάνε μια δοκιμή για να πειστείς , με UPS και χωρίς UPS ...
Μπορείς να μου απαντήσεις όμως πως λειτούργησες εχθές τον λέβητα? Έιχες πάνω το UPS ή όχι?

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160798 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia plus 35 kw

Valo έγραψε: Κάποιες παρατηρήσεις :
1.H υπερβολική ροή λόγω μεγάλης ταχύτητας κυκλοφορητή σημαίνει αντιοικονομική λειτουργία και προβλήματα στην εγκατάσταση. Πως να ζεσταθεί το νερό όταν γυρνάει σαν τρελό και σε συνδυασμό με χαμηλή θερμ. απόδοση καυσίμου , απουσία τρίοδης , κακή απόδοση εναλλάκτη κτλ. Στην περίπτωση σου βάσει των σωμάτων και της απόδοσής τους , στην πρώτη ταχύτητα είσαι καλα , κάτι που φάνηκε όπως είπες.
2.Η πτώση που αναφέρεις είναι πολύ λογικό να συμβαίνει κατα την έναυση καθώς τα κρύα επιστρεφόμενα εισέρχονται στον λέβητα και ρίχνουν την θερμοκρασία του. Αυτό θα το λύσεις μόνο εγκαθιστώντας τρίοδη βάνα φορτίου , αυξάνοντας παράλληλα την απόδοση και μειώνοντας στο ελάχιστο τυχόν επικαθήσεις και υγροποιήσεις που μπορεί να έχεις στον λέβητά σου.
3.Αυξησε τροφοδοσία και αέρα σταδιακά , παρατηρώντας να έχεις καλή φλόγα χωρίς υπολείμματα καυσης .

4. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθω είναι τι έκανες με το UPS. Αν ο λέβητας σου παίρνει ρευμα απο το UPS , θα παρατηρήσεις τον σημαντικά αυξημένο θόρυβο και την μειωμένη ισχύ σε ανεμιστήρα και κυκλοφορητή. Κάνε μια δοκιμή για να πειστείς , με UPS και χωρίς UPS ...
Μπορείς να μου απαντήσεις όμως πως λειτούργησες εχθές τον λέβητα? Έιχες πάνω το UPS ή όχι?


Περιμένω και εγώ την απάντηση για το UPS, καθώς και εάν ο 27αρης λέβητας, είχε και αυτός τροφοδοσία από το ίδιο UPS.
Είχα ενδιαφερθεί παλιά να βάλω και εγώ, ρώτησα το Σάββα αλλά το κόστος για μένα ήταν απαγορευτικό και δεν μπήκα σε λεπτομέρειες να ψάξω τι και πως.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostas kap

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ