Λέβητας pellet

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161097 από costasd
Λέβητας pellet δημιουργήθηκε από costasd
Καλησπέρα ! Ένας φίλος μου θέλει να βάλει λέβητα πελετ παράλληλα με τον πετρελαίου . Έχει καταλήξει στην μάρκα ΔΙΑΣ αλλά όλα αυτά από το τηλέφωνο και ότι έχει δει στο Ίντερνετ.... έχετε κάποια εμπειρία-γνώμη-συμβουλή ???(140τμ σε παραθαλάσσια περιοχή με τρεις μήνες το πολύ χειμώνα)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161102 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Λέβητας pellet
Φίλε μου καλημέρα. Ο λέβητασ ΔΙΑΣ είναι ίδιος ( με άλλο όνομα )με τον termodynamik που έχω εγώ εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Είναι τούρκικος, φθηνός, απλός στην κατασκευή και για τα λεφτά του άψογος! Υπάρχει και σχετική ενότητα γι αυτόν
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=23905&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΝΧΟΝΤΖ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161117 από costasd
Απαντήθηκε από costasd στο θέμα Re:Λέβητας pellet

ΝΧΟΝΤΖ έγραψε: Φίλε μου καλημέρα. Ο λέβητασ ΔΙΑΣ είναι ίδιος ( με άλλο όνομα )με τον termodynamik που έχω εγώ εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Είναι τούρκικος, φθηνός, απλός στην κατασκευή και για τα λεφτά του άψογος! Υπάρχει και σχετική ενότητα γι αυτόν
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=23905&Itemid=384

Σε υπέρ ευχαριστώ !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161118 από costasd
Απαντήθηκε από costasd στο θέμα Re:Λέβητας pellet
Αν και από το τηλέφωνο του είπε ότι είναι ελληνικός δίκης του κατασκευής (Θεσσαλονίκη ) ,αλλά πιο πολύ με προβλημάτισε η τιμή του ! Παρά πολύ φτηνά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161120 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Λέβητας pellet
Δεν θα κοιτάς τα φθηνά προιόντα στα είδη θέρμανσης.
Να ξέρεις ο καυστήρας πέλλετ λειτουργεί με έναν κύκλο λειτουργίας αρκετά πολύπλοκο σε σχέση με άλλα συστήματα καύσεως.
Τι πρέπει να σε απασχολεί πριν προβείς σε κάποια αγορά καυστήρα πέλλετ.
1. Τα πυρίμαχα υλικά του σε ποιες θερμοκρασίες θα αρχίσει η διαδικασία διάβρωσης. Αν δεν έχει πυρίμαχα στη στάνταρτ έκδοση αγνόησέ τον.
2. Οι δυνατότητες του κοντρόλλερ για να σε βοηθήσει στη καύση ενός κακού πελλετ
3. Το σύστημα που ελέγχει συνεχώς τον ελκυσμό αν δεν έχει και ασφαλίζει με ασφαλιστικές θερμικές διατάξεις φοράει φθηνό κοντόλλερ.
4. Την τεχνική υποστήριξη από σέρβισ έως υλικά.
5 Την τιμή του φυσικά αν και οι απόψεις εδώ παραμένουν μετέωρες.
6. Να ξέρεις ότι ο συνδυασμός λεβητα -καυστήρα είναι μεγάλη υπόθεση και η καπνοδόχος μεγαλύτερη.
7. Να μπορείς να υπολογίζει τη ισχυ της φλόγας σε κάθε στάδιο ή επίπεδο ισχύος και να τροποποιείς ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και θερμικές απαιτήσεις.
8. Να φοράει ισχυρό βεντιλατέρ αέρα για να μπορεί να ξανεμάει βαριά στάχτη.
9. Ένα πολύ σημαντικό επίσης που βοηθάει σε μεγάλο βαθμό τη κατανάλωση και την ομαλότητα της όλης λειτουργίας είναι ότι το κοντρόλλερ εκτός τον έλγχο της υποπίεσης να λειτουργεί πλήρη αναλογικά σε όλα τα στάδια της ισχύος του.(ινβέρτερ).
10. Νομίζω είναι προτιμότερο να αφήσεις σε κάποιον Μηχανολόγο ή τεχνικό που θα σου εξασφαλίσει την άρτια λειτουργία γιατί κυριολεκτικά θα τρεχεις και δεν θα φτάνεις αν από μόνος σου έχεις σαν σκοπό τη παραπάνω διαδικασία.
11. Μην ακούς κανένα όταν λέει δεν έχει κανένα κάποιο πρόβλημα σίγουρα όλοι κάτι κρύβουμε και καυστήρες που παίζουν στην Ελληνική αγορά υπόκειντο σε διορθώσεις κάθε χρόνο για το γεγονός ότι όταν βελτιώνεται μία παράμετρος πρέπει να είσαι σίγουρος πιά παράμετρος θα επηρεαστεί αρνητικά.
Αυτά και καλή επιτυχία και να είσαι σίγουρος ότι θα βγε΄ςι κερδισμένος που επέλλεξες πέλλετ για θέρμανση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161122 από costasd
Απαντήθηκε από costasd στο θέμα Re:Λέβητας pellet

etsa67 έγραψε: Δεν θα κοιτάς τα φθηνά προιόντα στα είδη θέρμανσης.
Να ξέρεις ο καυστήρας πέλλετ λειτουργεί με έναν κύκλο λειτουργίας αρκετά πολύπλοκο σε σχέση με άλλα συστήματα καύσεως.
Τι πρέπει να σε απασχολεί πριν προβείς σε κάποια αγορά καυστήρα πέλλετ.
1. Τα πυρίμαχα υλικά του σε ποιες θερμοκρασίες θα αρχίσει η διαδικασία διάβρωσης. Αν δεν έχει πυρίμαχα στη στάνταρτ έκδοση αγνόησέ τον.
2. Οι δυνατότητες του κοντρόλλερ για να σε βοηθήσει στη καύση ενός κακού πελλετ
3. Το σύστημα που ελέγχει συνεχώς τον ελκυσμό αν δεν έχει και ασφαλίζει με ασφαλιστικές θερμικές διατάξεις φοράει φθηνό κοντόλλερ.
4. Την τεχνική υποστήριξη από σέρβισ έως υλικά.
5 Την τιμή του φυσικά αν και οι απόψεις εδώ παραμένουν μετέωρες.
6. Να ξέρεις ότι ο συνδυασμός λεβητα -καυστήρα είναι μεγάλη υπόθεση και η καπνοδόχος μεγαλύτερη.
7. Να μπορείς να υπολογίζει τη ισχυ της φλόγας σε κάθε στάδιο ή επίπεδο ισχύος και να τροποποιείς ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και θερμικές απαιτήσεις.
8. Να φοράει ισχυρό βεντιλατέρ αέρα για να μπορεί να ξανεμάει βαριά στάχτη.
9. Ένα πολύ σημαντικό επίσης που βοηθάει σε μεγάλο βαθμό τη κατανάλωση και την ομαλότητα της όλης λειτουργίας είναι ότι το κοντρόλλερ εκτός τον έλγχο της υποπίεσης να λειτουργεί πλήρη αναλογικά σε όλα τα στάδια της ισχύος του.(ινβέρτερ).
10. Νομίζω είναι προτιμότερο να αφήσεις σε κάποιον Μηχανολόγο ή τεχνικό που θα σου εξασφαλίσει την άρτια λειτουργία γιατί κυριολεκτικά θα τρεχεις και δεν θα φτάνεις αν από μόνος σου έχεις σαν σκοπό τη παραπάνω διαδικασία.
11. Μην ακούς κανένα όταν λέει δεν έχει κανένα κάποιο πρόβλημα σίγουρα όλοι κάτι κρύβουμε και καυστήρες που παίζουν στην Ελληνική αγορά υπόκειντο σε διορθώσεις κάθε χρόνο για το γεγονός ότι όταν βελτιώνεται μία παράμετρος πρέπει να είσαι σίγουρος πιά παράμετρος θα επηρεαστεί αρνητικά.
Αυτά και καλή επιτυχία και να είσαι σίγουρος ότι θα βγε΄ςι κερδισμένος που επέλλεξες πέλλετ για θέρμανση.

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες υποδείξεις αλλά του τα είπα όλα αυτά, αλλά η εξυπνάδα βλέπεις....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ