Σπηλαίωση κοχλία απο σκόνη

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161847 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλημερα σε ολους .Ανοιγω ενα θεμα που το συνανταμε ολλοι και παιδευομαστε.την σπηλαιωση κοχλια απο τη σκονη των πελλετ.σκεφτομαι πολλες πατεντες να κανω και θελω να το κουβεντιασουμε.απο το να βαλω στη γλυστρα που κατεβαινουν τα πελλετ σιτα ψιλη εως δονηση βεντιλατερ μικρο να ρουφα οταν γυρνα ο κοχλιας σε καθε ριψη η να τρυπησω με ψιλο τρυπανακι (2-4 χιλιοστα) στη σωληνα που ειναι μεσα ο κοχλιας (κατω μερος) κ.α. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια κοσκινισματος πριν ριξω το τσουβαλι.να πω οτι ολα τα τσουβαλια εχουν σκονη (απο το φθηνοτερο εως το ακριβοτερο) που συσσωευεται στο κοχλια.οταν κανει σπηλαιωση δεν κατεβαζει πελλετ στο δοχειο καυσης και γυρνα ο κοχλιας μεσα στη σκονη και δεν σπρωχνει πελλετ με αποτελεσμα να μπαινει σε φαση σβυσιματος και αλλαρμ.σας δειχνω και μερικες φωτο απο το δικο μου λεβητα ακουω γνωμες!!!!!!!!!!!!!!








Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161856 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Σπηλαίωση κοχλία απο σκόνη
Σε μένα το φαινόμενο αυτό είναι έντονο. Να φανταστείς μένει η μισή δεξαμενή με πέλλετ μέσα, και αν δεν το κατεβάσω με τα χέρια μπορεί να μου σβήσει λόγω κενού στην τροφοδοσία. Απλά επειδή εγώ γεμίζω συχνά λόγω μικρού σιλού (είναι compact η μονάδα μου και παίρνει 3 σάκκους περίπου), το κατεβάζω με τα χέρια και που και που το καθαρίζω.
Όντως όλα τα πέλλετ έχουν σκόνη, άλλα πολύ και άλλα λίγοτερη.
Για τον καθαρισμό τους κανονικά απαιτείται σήτα κοσκινίσματος κάτω από τον κοχλία τροφοδοσίας σε άλλη διάταξη που θα μπει ή στο σιλό αποθήκευσης ή μετά από αυτό και πριν την τροφοδοσία του καυστήρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161861 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Σπηλαίωση κοχλία απο σκόνη
Καταρχήν είναι θέμα ποιότητας πέλλετ.Το πέλλετ που είναι καλυμμένο σωστά και είναι στην αφή κάπως σκληρό ,αυτό μην το φοβάσαι.Είχα κακής ποιότητας πέλλετ που όταν το έπιανες διαλυότανε και γινότανε σκόνη,όπως η φωτογραφία πιό κάτω. Εγώ έχω μία βέργα,όταν γυρίζει ο κοχλίας χωρίς να πιάνει,την βυθίζω κανα 2 φορές μέχρι πριν τον κοχλία και παίρνει μπρος.Όποτε μπορώ σε κάθε μηνιαίο καθαρισμό,κοιτάω να έχει λίγο πέλλετ στο σιλό και με την σκούπα παίρνω τα πολλά.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161862 από ΝΧΟΝΤΖ
Απαντήθηκε από ΝΧΟΝΤΖ στο θέμα Σπηλαίωση κοχλία απο σκόνη
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω σχετικά με την ποιότητα του pellet. Τέτοια σκόνη στο σιλό του πέλλετ δεν έχω δεί ποτέ!. Και καίω βασικά το alfawood το Α2 που έχει και λίγο σκόνη...Ούτε όταν έκαιγα το creta pellet..είχα τέτοια σκόνη φίλε μου. ;)
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΝΧΟΝΤΖ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161866 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δεν ειναι ομως και λυση με το κονταρι να το βυθιζεις απο πανω.τωρα καιω αλφα γουντ α2 και σκεφτομαι να παρω το α1 αλφα γουντ.με βαρδιες που δουλευω θα παγωσει η οικογενεια στο σπιτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161868 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
το εχω σκεφτει αλλα φοβαμαι μην μπουκωνει χειροτερα.θελει κατι πριν πεσει στο κοχλια να φευγει η σκονη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ