Α01 σε Ferolli P7 Έμφραξη Αγωγού Τροφοδοσίας

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161983 από nakoulas
Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum και την πολύτιμη συμβολή του στα απανταχού μέλη του. Εδώ και αρκετά χρόνια (περίπου 7) θερμαίνω το σπίτι μου με έναν καυστήρα P7 σε λέβητα prity χωρίς ως τώρα κανένα ουσιαστικό πρόβλημα(μόνο κάποιες αλλαγές αντιστάσεων έναυσης). Φέτος όμως εδώ και 2 μήνες ,τα είδα όλα μαζεμένα με ένα πρόβλημα που ως τώρα δεν κατάφερα να λύσω. Συγκεκριμένα εκεί που δουλεύει κανονικά, καθώς το pellet πέφτει και μάλιστα από αρκετό ύψος(2μ)σε ανύποπτο χρόνο φράζει στο σημείο ακριβώς πριν πέσει στη μπούκα και στη σκάρα για να καεί, με αποτέλεσμα να σβήνει ο καυστήρας από ατροφία. Εννοείται (παρόλο που το pellet που χρησιμοποιώ δεν είναι και το καλύτερο)ότι έχω δοκιμάσει και άλλα pellet ποιοτικά χωρίς να υπάρξει κάποια αλλαγή προς το καλύτερο. Υποψιάζομαι χωρίς να είμαι σίγουρος κάτι με τον ελκυσμό όλου του συστήματος γιατί ενώ όλη η καπνοδόχος είναι αρκετά ψηλή(μαζί με το εύκαμπτο οριζόντιο που είναι 1,5μ συνολικά πιάνει τα 10μ) είναι μάλλον στενή στα Φ150. Μου δίνεται η εντύπωση ότι το πρόβλημα μάλλον δημιουργείται από τυχόν αέρα που επιστρέφει προς το σωλήνα τροφοδοσίας, αλλά πάλι πως δούλευε τόσα χρόνια με τις ίδιες διαμέτρους καμινάδας; Έχω καθαρίσει τα πάντα όλα, καμινάδες, χώρους καύσης, ανεμιστήρες, μοτέρ, λέβητες... Επίσης έχω ρυθμίσει τον αέρα και τις ποσότητες καυσίμου σχεδόν σε όλες τις τιμές, αλλά τίποτε πάλι. Μείωσα αρκετά τον αέρα του ανεμιστήρα και μου φαίνεται ότι δουλεύει περισσότερο χρόνο μέχρι να ξαναμπλοκάρει. Επιπλέον όσο κι αν έψαξα για τεχνικό στο συγκεκριμένο σύστημα δεν μπόρεσα να βρω. Δεν ξέρω αν κούρασα ή αν κατάφερα να διαφωτίσω αλλά θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ τη βοήθειά σας για όποιον γνωρίζει αυτά τα μαραφέτια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161984 από alto
Κάποια φωτό θα βοηθούσε λίγο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.045 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ