Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167614 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου
Τι σημαίνει σόμπα μέσα στο σπίτι (οποιαδήποτε σόμπα).
Έχεις μια τρύπα στον τοίχο που βγάζει αέρα (καπνό) μέσα από το σπίτι.
Να υποθέσω ότι βγάζει 100 κυβικά αέρα (καπνό) έξω όποτε που τα βρίσκει αυτά τα 100 κυβικά.
Αν έχει έξω 5 βαθμούς άντε καλά, αν έχει όμως -20 τι γίνεται. Εκεί που μπάζει (το σπίτι) αυτά τα 100 κυβικά μέσα με -20 θα έχει παγωνιά.
Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζουν κάποιοι.
100 κυβικά με -20 βαθμούς είναι τεράστιες απώλειες για το σπίτι.
Το καλό είναι ότι εξαφανίζεται η υγρασία.
Άλλο ΑΘΗΝΑ και άλλο ΦΛΩΡΙΝΑ.
Ναι θα μου πείτε έχουν μια τρύπα για να την συνδέσεις να παίρνουν αέρα από έξω.
Άλλα έχουν και άλλες τρεις θα πω εγώ που αναγκάστηκα παίρνουν αέρα από μέσα.
Ποιες είναι αυτες, πρώτη και καλύτερη το σιλό πελετ(μια τεράστια τρύπα),δεύτερο η αεοκουρτινα και τρίτο το σημείο της αντίστασης.
Αυτά τα τρία σημεία στη δικιά μου σόμπα με πατέντα τα έκλεισα και παίρνω αέρα από έξω.
Για μένα σόμπα για μέσα στο σπίτι είναι της pallazzetti που ειναι αεροστεγως κλειστες και περνεις αερα απο εξω.
Εχω σομπα Ravelli HR 100 (14 KW) και ζεσταίνω σπίτι 125τμ.
Ποιος θα εβαζε τοσα λιγα kw ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167616 από lazaros ren
Με λιγα λογια ειναι καλυτερα να βαλω μεσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167617 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου
Την απάντηση και την απόφαση θα την πάρεις μόνος σου σταθμίζοντας όλα τα υπέρ και τα κατά και κυρίως τις δίκες σου συνθήκες (εσωτερικές μέσα στο σπίτι και εξωτερικές κρύο, προσανατολισμός μπαλκονόπορτας κλπ).
Και οι δύο λύσεις όπως είδες έχουν πολλά συν και πλην.
Εγώ απλώς θα αναφέρω εδώ ότι μία φορά από λάθος δικό μου μπήκε καπνός στο λεβητοστάσιο και μάλιστα καλοκαίρι που μετά από διακοπή ρεύματος άναψε ο λέβητας μόνος του και τον έκλεισα μόλις είχε ανάψει από τον γενικό διακόπτη. Στην περίπτωση αυτή δεν λειτούργησε ο φυσικός ελκυσμός λόγω μάλλον της ψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας και ντουμάνιασε όλο το λεβητοστάσιο και στο τσακ δεν άνοιξε η αυτόματη πυροπροστασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167621 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου

dimitris11 έγραψε: Τι σημαίνει σόμπα μέσα στο σπίτι (οποιαδήποτε σόμπα).
Έχεις μια τρύπα στον τοίχο που βγάζει αέρα (καπνό) μέσα από το σπίτι.
Να υποθέσω ότι βγάζει 100 κυβικά αέρα (καπνό) έξω όποτε που τα βρίσκει αυτά τα 100 κυβικά.
Αν έχει έξω 5 βαθμούς άντε καλά, αν έχει όμως -20 τι γίνεται. Εκεί που μπάζει (το σπίτι) αυτά τα 100 κυβικά μέσα με -20 θα έχει παγωνιά.
Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζουν κάποιοι.
100 κυβικά με -20 βαθμούς είναι τεράστιες απώλειες για το σπίτι.
Το καλό είναι ότι εξαφανίζεται η υγρασία.
Άλλο ΑΘΗΝΑ και άλλο ΦΛΩΡΙΝΑ.
Ναι θα μου πείτε έχουν μια τρύπα για να την συνδέσεις να παίρνουν αέρα από έξω.
Άλλα έχουν και άλλες τρεις θα πω εγώ που αναγκάστηκα παίρνουν αέρα από μέσα.
Ποιες είναι αυτες, πρώτη και καλύτερη το σιλό πελετ(μια τεράστια τρύπα),δεύτερο η αεοκουρτινα και τρίτο το σημείο της αντίστασης.
Αυτά τα τρία σημεία στη δικιά μου σόμπα με πατέντα τα έκλεισα και παίρνω αέρα από έξω.
Για μένα σόμπα για μέσα στο σπίτι είναι της pallazzetti που ειναι αεροστεγως κλειστες και περνεις αερα απο εξω.
Εχω σομπα Ravelli HR 100 (14 KW) και ζεσταίνω σπίτι 125τμ.
Ποιος θα εβαζε τοσα λιγα kw ;


ειλικρινά δε καταλαβα γρι τι εννοεις... αερας μπαινει απεξω για την καυση και ο ιδιος αερας ξαναφευγει ως καυσαερια.
ΜΟΝΟ αν περνεις αερα απο μεσα δημιουργεις υποπιεση οποτε παιζουν ρολο αποροθυτηρες κλπ ωστε να φερνουν κρυο αερα μεσα στο σπιτι.

Εκτός αν εννοεις κατι αλλο

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167622 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Eπιλογη λεβητα πελλετ μπαλκονιου
FOKION
Το καπάκι που ανοίγεις για να βάλεις πελετ ΔΕΝ κλείνει αεροστεγώς οπότε από εκεί μέσω του σημείου ρίψης πελετ μέσα στη σόμπα (σωλήνας κοχλία) μπαίνει αέρας μέσα στο θάλαμο καύσης από το χώρο του σπιτιού.

Για την αεροκουρτινα για να είναι καθαρό το τζάμι της σόμπας η σόμπα παίρνει αέρα μέσα από το σπίτι.

Στο σημείο της αντίστασης για να ανάψει η σόμπα έχει μια τρύπα διότι αλλιώς δεν ανάβει η σόμπα και από εκεί παίρνει αέρα μέσα από το σπίτι.Το συγκεκριμένο σημείο αν παίρνεις αέρα από έξω έχει πολλές πιθανότητες να καπνίζει.Το έχω ζήσει και αναγκάστηκα να κάνω πατέντα.





Συνολικά τουλάχιστον από 4 σημεία η σόμπα παίρνει αέρα μέσα στο θάλαμο καύσης.
Η pallazzetti όλα αυτά τα έχει καλυμμένα
Το μόνο που δεν μου αρέσει στις pallazzetti είναι ότι δεν έχουν τους μοχλούς για τον καθαρισμό των τούμπα εύκαιρους πάνω στη σόμπα,άλλα τους έχει από κάτω εσωτερικά οπότε δεν έχεις άμεση πρόσβαση.
lazaros
Επειδή είσαι στη Φλώρινα και ο λέβητας θα καίει μεγάλη ποσότητα πελετ ανά ώρα φρόντισε να πάρεις κάτι κάλο ώστε να αποφύγεις κάποια προβλήματα. Άλλο να καις 1 κιλό την ώρα και άλλο τρία.
Εγώ είμαι υπέρ του μέσα, γιατί μπορώ και βλέπω άμεσα την σόμπα αν κάτι δεν πάει καλά και εφόσον το διαπιστώσω δεν χρειάζεται να βρίσκομαι στο κρύο για να λύσω το πρόβλημα.Η γκρίνια από το έτερο μέλος θα υπάρχει όπως και να το κάνεις. Δυστυχώς το πελετ δεν είναι πετρέλαιο έχει προβλήματα.
Αν το βάλεις έξω φρόντισε ο ένας τοίχος του λεβητοστασιου να είναι του σπιτιου, ωστες να έχεις κάποιο όφελος από τις απώλειες του λεβητοστασιου.

Προθερμανση του αερα καυσης.



κλεισιμο αεροστεγως οσο μπορεσα του χωρου πελετ.

Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimitris11.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167624 από lazaros ren
Dimitris11 και ολους σας ευχαριστω πολυ.το σκεφτομαι και για μεσα αλλα η αρχικη σκεψη ειναι για λεβητακι εξω.θα παω και μια βολτα στα Βitola(σκοπια)ειναι κοντα εχει τις eco spar και τις milkuz.απο ιταλικες εχω δει τις ecoforest και τις king-kalor με τιμη αρκετα υψηλη.εχουμε χρονο μεχρι το καλοκαιρι κατι θα κανουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ