Fuzzy Logic 25 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23401 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW

vag1234 έγραψε: Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα να παραθέσω κάποιους υπολογισμούς που έχω κάνει μια και είναι η δουλεία μου. Μηχανολόγος Μηχανικός είμαι..

Φίλε kakos ανέφερες κάτι σχετικά με το θέμα της μόνωσης και αν θα έπρεπε πρώτα να προσανατολιστώ στην βελτίωση της μόνωσης του σπιτιού μου. Δεν συμφέρει και θα σου αναλύσω πάρακάτω γιατί:

Έχουμε και λέμε:
διπλοκατοικία 160 τ.μ. στην Εύβοια κατασκευής 1983 με ανεπαρκής μόνωση (ανεπαρκής σημαίνει ότι υπάρχει μόνωση αλλα είναι η ελάχιστη)και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια και ελαφρώς προστατευμένο από καιρικές συνθήκες.

Υφιστάμενες καταναλώσεις με απαιτήσεις θέρμανσης σωμάτων και μπόϊλερ ΖΝΧ 21 kw (συμπεριλαμβάνονται και οι απώλειες δικτύων).

κατανάλωση πετρελαίου 3,5 τόνους ανά χειμώνα με θερμοκρασία θερμοστάτη 21 0c.
ήτοι 3500 λτ Χ 1,4€/λτ = 4900 €.

Κόστος βελτίωσης σωστής θερμομόνωσης με 5 cm πάχος μονωτικού (για να γίνει σωστή δουλεία):
Εξωτερική θερμομόνωση 50 μ τοίχων Χ 2,85 μ ύψος = 142,5 m2 Χ 50 €/μ2 (τελική τιμή)= 7125 €

Μόνωση δώματος 125 μ2 (με τα μπαλκόνια)Χ 45€/μ2 (τελική τιμή) = 5625 €

Σύνολο κόστους θερμομόνωσης = 12750 €

Όφελος κόστους θέρμανσης περίπου (το καλύτερο σενάριο) 50 % ήτοι 4900 € /2 = 2450 €

Απόσβεση κόστους θερμομόνωσης 12750 € / 2450 € = 5,2 έτη .

Δεν υπολογίζω την ψύξη αν και θεωρητικά το όφελος θα ήταν € 250 / έτος..

Κατανάλωση για θέρμανση στην πενταετία 2450€ Χ 5,2 έτη = 12740 €

Όφελος θέρμανσης στην πενταετία από θερμομόνωση (€4900 Χ 5,2) - 12740€ = €12740

Πάμε τώρα να δούμε το κόστος αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης:

Λέβητας fuzzy logic 25 KW = €3630

δοχείο αδρανείας 800 lt = 800€ (είναι απαραίτητο μόνο στην καύση ξύλου για να μην τιναχτουμε στον αέρα)

εργασίες υδραυλικού = 800€

Λοιπά 270 €

Σύνολο αντικατάστασης (πλούσια) = 5500 €

Κατανάλωση πέλλετ 6,5 τόνους / χειμώνα Χ €300/τόννο = €1950

Όφελος κόστους θέρμανσης περίπου 4900 € - € 1950 = € 2950

Απόσβεση κόστους αντκατάστασης συστήματος θέρμανσης 5500 € / 2950 € = 1,9 έτη .

Κατανάλωση για θέρμανση στην πενταετία 1950€ Χ 5,2 έτη = 10140 €

Όφελος θέρμανσης στην πενταετία από πέλλετ (€4900 Χ 5,2) - 10140€ = €15340

Συνολικό όφελος αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης στην πενταετία σε σχέση με την θερμομόνωση:

12750€ (κόστος θερμομόνωσης) - 5500 € (αντικατάσταση λέβητα) = 7250 €

Κατανάλωση θέρμανσης 12740 € - 10140€ (πέλλετ) = €2600

Σύνολο οφέλους σε σχέση με την θερμομόνωση = €9850 και απόσβεση σε 2 έτη.

Να τονίσω εδώ ότι αν ξεπερνάει η τιμή του πέλλετ τα €330 με ΦΠΑ δεν αξίζει τον κόπο.
Αυτά..

Επίσης να προσθέσω ότι όλοι οι λέβητες στερεών καυσίμων κατα την άποψη μου στην ελλάδα είναι υπερτιμημένοι τουλάχιστον 30-40 %. Δεν νοείται ελληνικός λέβητας βιομάζας 35 kw να στοιχίζει πάνω από €2000 με το ΦΠΑ. Υπάρχει αισχροκέρδια ακόμη και εκεί. O mavil σαν παράδειγμα είναι ακριβός για αυτά που προσφέρει. Σαν ελληνάρες που είμαστε κοιτάμε ακόμα την αρπαχτή. Πότε θα καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι η ποίοτητα και ο τζίρος φέρνει το κέρδος.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει να μου προτείνει προς διερεύνηση κάποιον άλλον λέβητα βιομάζας αντίστοιχο με ανάλογο κόστος (μέχρι 3500€) που δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου θα παρακαλούσα να με ενημερώσει ώστε να δούμε πραγματικά τι συμφέρει να αγοράσουμε και ίσως να κάνουμε και ένα group buy.

Αίσθηση μου επίσης είναι ότι οι εμπόροι και κατασκευαστές στην ελλάδα με τις τιμές που έχουν, στα μέσα του χειμώνα δεν θα έχουν κάνει τις πωλήσεις που νόμιζαν. Το 80% των νοικοκυριων δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτά τα κόστη και θα προχωρήσουν σε κλασικές λύσεις όπως είναι οι απλές ξυλόσομπες.

Θα ήθελα τα σχόλια σας ώστε να έχουμε μία πραγματικά γόνιμη συζήτηση.

Ευχαριστώ..

www.boilersforpellets.com/files/PDF/Kostrzewa_Cennik.pdf

Ο τιμοκατάλογος 2012 για το fuzzy logik 25 στην πολωνία.

12500 zt (πολωνικό νόμισμα μάλλον ) = 3049€ από currensy

οπότε ο αντιπρόσωπος μάλλον κραταεί μία τίμια τιμή.

Να σημειώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τον αντιπρόσωπο ούτε πουλάω λέβητες..


Οκ καλά τα λές αν και το έχεις υπολογίσει κατα την γνώμη μου λίγο ακραία. Κατ΄αρχήν το καλύτερο σενάριο είναι να γίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Αν όμως τα οικονομικά είναι όπως όλων μας χάλια πάλι θα διάλεγα την μόνωση. Σίγουρα δεν έχεις υπολογίσει την αύξηση του πετρελαίου την 5 ετία που αναφέρεις και το ποιο σημαντικό είναι ότι την μόνωση την κάνεις 1 φορά και μένει δεν την κάνεις κάθε μέρα. Εξάλλου μετά απο μία 5ετία (η οποίας θα είναι ποιο σύντομη) θα έχεις κέρδος. Και φυσικά να υπολογίσω ότι στα έξοδα της μόνωσης που ανέφερες είναι και χρωματιστός σοβάς άρα γλιτώνεις και το κόστος εξωτερικής βαφής που δεν ξέρω αν το χρειάζεστε επι του παρόντος άλλα σε βάθος 5ετίας ίσως να το χρειαστείς (βάλε κανένα 2-3χιλιαρικάκια). Απο την άλλη πρέπει να ξέρεις ότι ο λέβητας πετρελαίου λειτουργεί εντελώς διαφορετικά με αυτόν που ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις και η διαφορά δεν είναι 50% (μιλάμε για ποσότητα πάντα) σε σχέση με το πετρέλαιο αλλα υπολόγιζε κανένα 30% (στο λέω με σιγουριά). Στην θέση σου δεν θα έβαζα ακόμη δοχείο αδράνειας. Μπορείς να το προσθέσεις αργότερα αν τελικά σου είναι απαραίτητο. Στο τέλος άσχετα με το τι λέμε όλοι μας εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Εγώ πάντως δεν το μετάνιωσα που τα έκανα όλα μαζί και άς το πλήρωσα λίγο παραπάνω.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23411 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Μην νομίζεις. Και για εμας τους μηχανολόγους η τεχνολογία των λέβητων βιομάζας είναι νέα. Σίγουρα ο λέβητας πετρελαίου δουλεύει διαφορετικά αλλά αν είναι οι αποδόσεις που δίνουν οι κατασκευαστές είναι αληθινές ένα 45% μείωση του κόστους με το pellet το έχεις (τουλάχιστον στην κεντρική ελλάδα. Το πως θα κινηθούν οι τιμές των καυσίμων τα επόμενα χρόνια δεν το ξέρει κανένας. Να υπολογίσεις το όφελός σου με 1,4 € τιμή λίτρου πετρελαίου και όχι με την περσινή..

Η θερμομόνωση σίγουρα είναι μόνιμη λύση αλλά για εξωτερική θερμομόνωση τοιχοποιίας μην είσαστε απόλυτα σίγουροι. Αν ρωτήσετε τις εταιρείες που πωλούν συστήματα εξωτερικής θερμομόνωσης τι εγγύηση δίνουν θα εκπλαγείτε. Δεν ξεπερνούν τα 5 χρόνια.. Προσοχή λοιπόν και στις μονώσεις. Μόνο η μόνωση της ταράτσας είναι σίγουρη (αναλόγως τον μάστορα βέβαια).

Δεν έχω να πληρώσω αυτή την στιγμή 12000 € για μόνωση.Αν τα επόμενα χρόνια έχω χρήματα σίγουρα θα βελτιώσω την μόνωση του κέλυφους.

Η συμβουλή μου είναι η εξής για την αγορά λεβήτων βιομάζας:

-Ζητήστε τις πιστοποιήσεις του λέβητα.
-Ζητήστε εγγύηση για τον βαθμό απόδοσης.
- Μην αγοράσετε λέβητα ο οποίος έχει πάχος τοιχώματος <5 mm.
- Αγοράστε λέβητα που να έχει δυνατότητα καύσης τουλάχιστον πελλετ, πυρήνα και ξύλου. Δεν ξέρουμε τι μας συμφέρει ακόμα.
- Τουλάχιστον 90% απόδοση στο πέλλετ και 80% στα λοιπά καύσιμα.

Αυτά...

Και για επανέλθουμε στο θέμα μας . Η αντιστάθμιση που την έχει ο fuzzy logic σας εξοικονομεί περίπου 15-20% καύσιμο/ έτος..

Τελικά αν δεν βρω κάτι άλλο να με συνεπάρει θα προτιμήσω των fuzzy logik..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23447 από giorgosmosxou
Απαντήθηκε από giorgosmosxou στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
fuzzy logic ή αλλιως αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασιας
Η αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασιας γίνεται με 2 τρόπους
1ος τρόπος με τρίοδη ή τετραοδη βάνα
2ος τρόπος με απευθείας επέμβαση στον καυστήρα
Ο 2ος τρόπος νομίζω ότι δεν είναι σωστό να εφαρμόζεται σε χαλύβδινους λέβητες, παρά μόνο σε χυτοσιδηρούς χαμηλών θερμοκρασιών
Να υποθέσω ότι το fuzzy logic λειτουργεί με τον 1ο τρόπο???
Γιατί το βλέπω λίγο δύσκολο να λειτουργεί με τον 2ο τρόπο και να μπορεί να δεχθεί τρίοδη θερμοστατική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23451 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Σωστά, τρίοδη βάνα χρειάζεται..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23469 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW

vag1234 έγραψε: Σωστά, τρίοδη βάνα χρειάζεται..


Η τριοδη βανα ειναι αναγκαστικη τελικα?
Επειδη ο ανθρωπος που τον εμπορευεται εδω στην Κρητη μου ειπε οτι δεν ειναι
αναγκαια αλλα μονο σε περιπτωση που εχεις κ ενδοδαπεδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23526 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Τίποτε δεν είναι αναγκαστικό εκτός από τον ίδιο το λέβητα και το καύσιμό του.

Βέβαια άλλα θα σου πούνε αυτοί που πουλάνε τρίοδες ή πληρώνονται για να σχεδιάζουν κυκλώματα με τρίοδες.

Εκτός αν έχεις ενδοδαπέδια, τότε πράγματι είναι αναγκαστικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ