Fuzzy Logic 25 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #23214 από vag1234
Fuzzy Logic 25 kW δημιουργήθηκε από vag1234
Θα ήθελα κάποιες απόψεις σχετικά με τον πάραπάνω λέβητα. Είμαι μεταξύ αυτού και του primus της mavil.

Με ενδιαφέρει να έχω εναλλακτικές πέρα από το pellet.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

www.ecosmartenergy.gr/index.php?dispatch...view&product_id=2979

Είδα ότι υπάρχει κάποιο άλλο thread για τους fuzzylogic αλλά δεν κατάλαβα τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23223 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Ο ένας είναι φτιαγμένος σε "φθηνή" αλλά σοβαρή χώρα και περιέχει πολλή τεχνολογία σχεδόν στα πάντα. Αυτό τον κάνει πιο εξελιγμένο αλλά ενδεχομένως και πιο ευαίσθητο σε βλάβες (ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει).

Ο άλλος είναι ...δικός μας και φαίνεται, ειδικά αν τους βάλεις δίπλα.

Ο ένας δείχνει τομή (και είναι καλή), ο άλλος δεν δείχνει τομή, ο ένας έχει σοβαρά στοιχεία σχεδόν για τα πάντα στην ιστοσελίδα (του κατασκευαστή, όχι του εμπόρου), ο άλλος έχει τις ...διαστάσεις του.

Η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι στον έναν προσπάθησαν να κάνουν το καλύτερο που μπορούσαν, κάτι που επίσης φαίνεται και σε σχέση με άλλους που κυκλοφορούν στην αγορά, ενώ η τιμή (ακόμα και στο Ελλαδιστάν) είναι καλή.

Πιθανόν μετά από 20 χρόνια ας πούμε, να βγάζει και η ντόπια παραγωγή κάτι ανάλογο, αν και προσωπικά δεν το νομίζω.

Πέρα από όλα αυτά, μερικές φορές είναι και θέμα τύχης, μπορεί να πάρεις το καλύτερο και να μπλέξεις με άσχετο εγκαταστάτη, όσο πιο πολύπλοκο το σύστημα, τόσο χειρότερα, εκτός αν θέλεις και μπορείς να ασχοληθείς ο ίδιος, κάτι που γενικά συνιστάται με τα πολύπλοκα συστήματα.

Στο τέλος βέβαια, ότι θέλει ο πελάτης...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sta1, vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23284 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW

vag1234 έγραψε: Θα ήθελα κάποιες απόψεις σχετικά με τον πάραπάνω λέβητα. Είμαι μεταξύ αυτού και του primus της mavil.

Με ενδιαφέρει να έχω εναλλακτικές πέρα από το pellet.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

www.ecosmartenergy.gr/index.php?dispatch...view&product_id=2979

Είδα ότι υπάρχει κάποιο άλλο thread για τους fuzzylogic αλλά δεν κατάλαβα τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα..


Αγαπητέ Vag1234 συμπεράσματα δεν υπάρχουν που να σε στέλνουν κατευθείαν σε μια αγορά. Εδώ είμαστε μια ομάδα με ανθρώπους οι οποίοι απαρνήθηκαν το πετρέλαιο και αποφάσισαν να επενδύσουν σε μορφές εναλλακτικής θέρμανσης. Καθένας απο εμάς λοιπόν έψαξε απο μόνος του, ρίσκαρε με τα χρήματά του και αγόρασε αυτό που η τσέπη του άντεχε και η κούτρα του κατέβασε. Προσπαθούμε λοιπόν να παρουσιάσουμε αυτό που αγοράσαμε όσο το δυνατόν ποιο αντικειμενικά γίνετε (όχι όλοι μας βέβαια) προκειμένω εσύ και άλλοι πολλοί που επισκέπτονται το Forum να πάρουν μια γεύση απο αυτό που θα επενδύσουν στο μέλλον. Έχε υπ΄όψιν σου ότι τελικά και στην αγορά καυστήρα πέλλετ - βιομάζας ότι πληρώνεις αγοράζεις. Ο Fuzzy logic είναι ένας τίμιος καυστήρας βιομάζας για τα χρήματα που έχει. Βέβαια ο αντ/πος στην Ελλάδα (και το λέω ευθαρσώς) έχει τσιμπημένη την τιμή. Πιστεύω όμως ότι είναι αρκετά κλίκ μπροστά απο την δεύτερη επιλογή σου. Παρεμπιπτόντως να πώ ότι ο λέβητας δεν σταματάει να δουλεύει λόγο βλάβης του λογισμικού ή κάποιου αισθητήρα αφού υπάρχει και manual mode λειτουργία όπου παρακάμπτει όλο το λογισμικό λειτουργίας (εκτός απο το βήμα τροφοδοσίας και τον αέρα). Σίγουρα υπάρχουν και μειονεκτήματα όπως αυτόματος καθαρισμός, κάποιος τρόπος αυτόματης αυξομείωσης της τροφοδοσίας ανάλογα με την καύση και την ποιότητα πέλλετ, ενημέρωση για το τελείωμα του πέλλετ στο σιλό. Πάντως αν θέλεις να κάνεις πραγματικά οικονομία στο καύσιμο θα σου πρότεινα πρώτα απ΄όλα να κοιτάξεις να επενδύσεις στο θέμα της μόνωσης του σπιτιού σου και αφού λύσεις αυτό το θέμα μετά να πάς σε αλλαγή καυστήρα.

Εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...28&id=5756&Itemid=53

θα βρείς τα σχόλιά μου για τον Fuzzy logic

και εδώ
www.kostrzewa.com.pl/en/opis-kotla-5839.html

το επίσημο site της κατασκευάστριας εταιρίας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kakos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23365 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και θα ήθελα να παραθέσω κάποιους υπολογισμούς που έχω κάνει μια και είναι η δουλεία μου. Μηχανολόγος Μηχανικός είμαι..

Φίλε kakos ανέφερες κάτι σχετικά με το θέμα της μόνωσης και αν θα έπρεπε πρώτα να προσανατολιστώ στην βελτίωση της μόνωσης του σπιτιού μου. Δεν συμφέρει και θα σου αναλύσω πάρακάτω γιατί:

Έχουμε και λέμε:
διπλοκατοικία 160 τ.μ. στην Εύβοια κατασκευής 1983 με ανεπαρκής μόνωση (ανεπαρκής σημαίνει ότι υπάρχει μόνωση αλλα είναι η ελάχιστη)και κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια και ελαφρώς προστατευμένο από καιρικές συνθήκες.

Υφιστάμενες καταναλώσεις με απαιτήσεις θέρμανσης σωμάτων και μπόϊλερ ΖΝΧ 21 kw (συμπεριλαμβάνονται και οι απώλειες δικτύων).

κατανάλωση πετρελαίου 3,5 τόνους ανά χειμώνα με θερμοκρασία θερμοστάτη 21 0c.
ήτοι 3500 λτ Χ 1,4€/λτ = 4900 €.

Κόστος βελτίωσης σωστής θερμομόνωσης με 5 cm πάχος μονωτικού (για να γίνει σωστή δουλεία):
Εξωτερική θερμομόνωση 50 μ τοίχων Χ 2,85 μ ύψος = 142,5 m2 Χ 50 €/μ2 (τελική τιμή)= 7125 €

Μόνωση δώματος 125 μ2 (με τα μπαλκόνια)Χ 45€/μ2 (τελική τιμή) = 5625 €

Σύνολο κόστους θερμομόνωσης = 12750 €

Όφελος κόστους θέρμανσης περίπου (το καλύτερο σενάριο) 50 % ήτοι 4900 € /2 = 2450 €

Απόσβεση κόστους θερμομόνωσης 12750 € / 2450 € = 5,2 έτη .

Δεν υπολογίζω την ψύξη αν και θεωρητικά το όφελος θα ήταν € 250 / έτος..

Κατανάλωση για θέρμανση στην πενταετία 2450€ Χ 5,2 έτη = 12740 €

Όφελος θέρμανσης στην πενταετία από θερμομόνωση (€4900 Χ 5,2) - 12740€ = €12740

Πάμε τώρα να δούμε το κόστος αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης:

Λέβητας fuzzy logic 25 KW = €3630

δοχείο αδρανείας 800 lt = 800€ (είναι απαραίτητο μόνο στην καύση ξύλου για να μην τιναχτουμε στον αέρα)

εργασίες υδραυλικού = 800€

Λοιπά 270 €

Σύνολο αντικατάστασης (πλούσια) = 5500 €

Κατανάλωση πέλλετ 6,5 τόνους / χειμώνα Χ €300/τόννο = €1950

Όφελος κόστους θέρμανσης περίπου 4900 € - € 1950 = € 2950

Απόσβεση κόστους αντκατάστασης συστήματος θέρμανσης 5500 € / 2950 € = 1,9 έτη .

Κατανάλωση για θέρμανση στην πενταετία 1950€ Χ 5,2 έτη = 10140 €

Όφελος θέρμανσης στην πενταετία από πέλλετ (€4900 Χ 5,2) - 10140€ = €15340

Συνολικό όφελος αντικατάστασης συστήματος θέρμανσης στην πενταετία σε σχέση με την θερμομόνωση:

12750€ (κόστος θερμομόνωσης) - 5500 € (αντικατάσταση λέβητα) = 7250 €

Κατανάλωση θέρμανσης 12740 € - 10140€ (πέλλετ) = €2600

Σύνολο οφέλους σε σχέση με την θερμομόνωση = €9850 και απόσβεση σε 2 έτη.

Να τονίσω εδώ ότι αν ξεπερνάει η τιμή του πέλλετ τα €330 με ΦΠΑ δεν αξίζει τον κόπο.
Αυτά..

Επίσης να προσθέσω ότι όλοι οι λέβητες στερεών καυσίμων κατα την άποψη μου στην ελλάδα είναι υπερτιμημένοι τουλάχιστον 30-40 %. Δεν νοείται ελληνικός λέβητας βιομάζας 35 kw να στοιχίζει πάνω από €2000 με το ΦΠΑ. Υπάρχει αισχροκέρδια ακόμη και εκεί. O mavil σαν παράδειγμα είναι ακριβός για αυτά που προσφέρει. Σαν ελληνάρες που είμαστε κοιτάμε ακόμα την αρπαχτή. Πότε θα καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι η ποίοτητα και ο τζίρος φέρνει το κέρδος.

Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει να μου προτείνει προς διερεύνηση κάποιον άλλον λέβητα βιομάζας αντίστοιχο με ανάλογο κόστος (μέχρι 3500€) που δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου θα παρακαλούσα να με ενημερώσει ώστε να δούμε πραγματικά τι συμφέρει να αγοράσουμε και ίσως να κάνουμε και ένα group buy.

Αίσθηση μου επίσης είναι ότι οι εμπόροι και κατασκευαστές στην ελλάδα με τις τιμές που έχουν, στα μέσα του χειμώνα δεν θα έχουν κάνει τις πωλήσεις που νόμιζαν. Το 80% των νοικοκυριων δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτά τα κόστη και θα προχωρήσουν σε κλασικές λύσεις όπως είναι οι απλές ξυλόσομπες.

Θα ήθελα τα σχόλια σας ώστε να έχουμε μία πραγματικά γόνιμη συζήτηση.

Ευχαριστώ..

www.boilersforpellets.com/files/PDF/Kostrzewa_Cennik.pdf

Ο τιμοκατάλογος 2012 για το fuzzy logik 25 στην πολωνία.

12500 zt (πολωνικό νόμισμα μάλλον ) = 3049€ από currensy

οπότε ο αντιπρόσωπος μάλλον κραταεί μία τίμια τιμή.

Να σημειώσω ότι δεν έχω καμία σχέση με τον αντιπρόσωπο ούτε πουλάω λέβητες..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23385 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Κατά την προσωπική μου άποψη τα συστήματα καύσης στερεών είναι πράγματι υπερτιμημένα αφενός λόγω κλασικής αρπαχτής (στην Ελλάδα είμαστε) και επειδή σε ορισμένες (αρκετές; ) περιπτώσεις μπορεί αυτά τα σουρεαλ(η)στικά ποσά να προέρχονται και από προγράμματα "Εξοικονομώ κατ' Οίκον", φυσικά οι έμποροι / εισαγωγείς το συνυπολογίζουν αυτό και δίνουν ανάλογες τιμές (αφού κι ο πελάτης θα τα πάρει από το κράτος, ας φάμε όσα μπορούμε παρέα).

Ίσως θα ήταν χρήσιμο να αναφέρει ο καθένας που λέει εδώ μέσα ότι έδωσε τόσα χιλιάρικα Ευρώ αν τα έδωσε από την τσέπη του ή αν αγόρασε τα εν λόγω εξαρτήματα μέσω κάποιου προγράμματος και άρα μόνο μικρό μέρος πλήρωσε αυτός ο ίδιος.

Το άλλο θέμα με τη μόνωση είναι πράγματι υπαρκτό, πολλοί χρησιμοποιούν τη λέξη και λιγότεροι αντιλαμβάνονται ακριβώς το κόστος για να γίνει σωστά εκ των υστέρων, ειδικά αν το κόστος αυτό πρόκειται να πληρωθεί από την τσέπη ΟΛΟΚΛΗΡΟ και όχι ένα μικρό μέρος του, ενώ το υπόλοιπο θα το πάρουμε από "Εξοικονομώ κατ' Οίκον".

Επειδή ο χρόνος απόσβεσης μιας σωστής μόνωσης είναι πολύ μεγάλος, η πιθανότητα αστοχίας ή βλάβης στο κέλυφος είναι επίσης πολύ μεγάλη στο εν λόγω χρονικό διάστημα, αυτά προφανώς αποτρέπουν πολλούς, εκτός αν τους το πληρώσει κάποιος άλλος ("Εξοικονομώ κατ' Οίκον") .

Πάντως έχει πλάκα όταν δεν μπορείς να αγοράσεις ούτε μια απλή σόμπα των 400 Ευρώ στην Ελλάδα (που κάνει 200 Ευρώ ΛΙΑΝΙΚΗ στη Βουλγαρία, συν 100% το καπέλο των Ελληναράδων) να διαβάζεις κάτι νούμερα 10 φορές πάνω ή 15 φορές πάνω εδώ μέσα. Λέμε τώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #23389 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Fuzzy Logic 25 kW
Όσων αφορά στην μόνωση στους λέβητες και τα πάντα τέλος πάντων αυτούς τους δύσκολους καιρούς κάντε ότι μπορείτε από μόνοι σας .
Εάν δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα τότε κάντε κουράγιο και υπομονή ρε παιδιά .
( οικονομία στην κατανάλωση ενέργειας θα μπορούν να κάνουν μόνο οι πλούσιοι ) :huh:

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ