Σύγκριση κατανάλωσης πετρελαίου / βιομάζας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72990 από netrino
καλημερα

οι περισσοτεροι ειμαστε εδω διοτι λογω αυξησης στην τιμη του πετρελαιου ψαχτηκαμε για εναλλακτους-φθηνοτερους τροπους θερμανσης. Σε τι βαθμο το εχουμε καταφερει?Προτεινω να παραθεσει ο καθενας τα δικα του αποτελεσματα προς αξιολογηση

Τα δικα μου εχουν ως εξης

Σπαρτη μονοκατοικια του 1980 δυο (2) οροφων 110 τ.μ εκαστος καινουργια κουφωματα αλουνινιου

μεση ημερησια καταναλωση πετρελαιου (στοιχεια 5 ετων ) 20 λιτρα/ημερα θερμοκρασιας χωρου 18-20 βαθμοι κελσιου (κοστος με σημερινα δεδομενα 20 χ 1,3 = 26 ευρω)

απο 24/12/2013 καει Combi kn-at 50/80 με μεση ημερησια καταναλωση 75 κιλα πυρηνοξυλο /ημερα . θερμοκρασια χωρου 19-21
κοστος με σημερινα δεδομενα 75 χ 0,15 = 11,25 ευρω)


σημειωση 1
θα μου πει βεβαια καποιος , με βαση τη θερμογονο ισχυ των καυσιμων (1 λιτρο πετρελαιο 10.000 θερμιδες /1κιλο πυρηνοξυλο 3300-3900 θερμιδες ) οτι επρεπε να καιω 54 -60 κιλα πυρηνοξυλο .ωπ τα αλλα 15 που πηγαν ρε παιδια...

σημειωση 2

...λοιπον τα βρηκα .αφενος εχουμε αυξησει τη μεση θερμοκρασια χωρου κατα 5 % (η αλλιως εναν βαθμο) αφετερου εχουμε και ΖΝΧ 120 λιτρα .τελος δεν εχουμε απαιτηση για 80 % αποδοση (που εχει ενα πετρελαιολεβητας με καυστηρα 15ετιας) απο ενα λεβητα στερεων

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ εαν το πετρελαιο δεν πεσει κατω απο 70 λεπτα το λιτρο καλα ειμαστε.αλλιως θα κανουμε τζαμπα το Γουιλ το μαυρο θερμαστη απο το Τζιμπουτι ...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #72997 από tofantaraki
χααχαχαχαχαχαχαχα :) :)

πιερια μονοκατικια 120τμ
περσι πετρελαιο 18 λιτρα στο 16ωρο
29κw μενσα(ελειπις παρουσιασι με ολα τα ιπερ και τα κατα) 50 κιλα πιρινοχιλο(βρομικο πολι χαλικι βρε αδερφε) στο 16 ωρο 21 βα8μουσ εσωτερικι αρκετα ικανοπιεμενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73002 από dimlyk
μου κανει εντυπωση που εχεις στοιχεια 5 ετων :)

οσο για τα συμπερασματα σου θα μπορουσα να στα ανατρεψω λιγο αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι το αποτελεσμα σε ευρω κι αυτο δεν αλλαζει
οι απολυτες αναλογιες καυσιμων ελαχιστη σημασια εχουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73092 από netrino
dimlyk μην σου κανει εντυπωση ,διοτι ειναι ευκολο.εχω απλως κρατησει τα τιμολογια που μου εφερνε ο πετρελαιας μου.και βαζω μεσο ορο ολοκληρης χρονιας ,διοτι υπαρχει διαφορα απο την καταναλωση Νοεμβρη -Δεκεβρη(19,3/μερα) με το διμηνο γεναρη -Φλεβαρη(21,4 /μερα)

υγ.χρησιμοποιωντας ,εστω και λιγο καταχρηστικα εως δεδομενη την αποδοση του καυστηρα πετρελαιου ,νομιζω οτι μπορουμε ,ο καθενας μας, συγκρινοντας την καταναλωση με τους λεβητες στερεων που χρησιμοποιουμε να προσδιορισουμε ,εστω κατα προσεγγιση ,την πραγματικη τους αποδοση.Εφοσον αυτη εχει μεγαλη αποκλιση απο την ονομαστικη τοτε να ψαχτουμε για ρυθμισης -βελτιωσεις -παρεμβασεις (κλαπε ,καμιναδες ,τριοδες και τα λοιπα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73095 από dimlyk
αντι να κανεις αυτο που λες ...που πιστεψε με,,,ο λεβητας πετρελαιου σου μπορει ναχε και κατω απο 70 % αν ηταν ασυντηρητος κλπ .... κανεις οτι εκανες κι εκει ...ενας καυστηρατζης (σχετικος ομως με στερεα καυσιμα) και μετρησεις καυσαεριων οποτε προσεγγιζεις το θεμα λεβητας ...για τα υπολοιπα που λες οτι κανεις καλο ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #73108 από mannik74

netrino έγραψε:


Τα δικα μου εχουν ως εξης

Σπαρτη μονοκατοικια του 1980 δυο (2) οροφων 110 τ.μ εκαστος καινουργια κουφωματα αλουνινιου

μεση ημερησια καταναλωση πετρελαιου (στοιχεια 5 ετων ) 20 λιτρα/ημερα θερμοκρασιας χωρου 18-20 βαθμοι κελσιου (κοστος με σημερινα δεδομενα 20 χ 1,3 = 26 ευρω)

απο 24/12/2013 καει Combi kn-at 50/80 με μεση ημερησια καταναλωση 75 κιλα πυρηνοξυλο /ημερα . θερμοκρασια χωρου 19-21
κοστος με σημερινα δεδομενα 75 χ 0,15 = 11,25 ευρω)


.

γεια σου φιλε μου, να σου κανω μια ερωτηςη; ποσες ωρες δουλευεις τον καυστυρα σου καθε μερα και σου καιει 75 κιλα την ημερα; τωρα που το ξαναβλεπω αποκλειεται να καιει απο 24/12/20013 :) :) :) για να γελασουμε και λιγο μπας και ζεσταθουμε
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mannik74. Αιτία: μια παρατηρηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ