Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88083 από konstantinos1

xrysafis72 έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: Τελικά αγόρασα μονοφασικο Inverter με 3φασικη εξοδο μισου ιππου σε πολυ καλή τιμή.έχει ρυθμιση απο 0-200 hz/
Το μόνο που μένει είναι να βρω ένα τριφασικό μοτεράκι μισου ιππου που να ταιριαζει ο μειωτηρας που έχω.να επιλέξω 1400 ή 2800 στροφών?

μπορει να πεις ποσο στοιχησε ?
και απο που?
αν εχεις λινκ γραψτο?

Το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο απο ebay γυρω στα 90 ευρω φιλε μου.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88161 από egglezos
το Inverter πρέπει να συνδεθεί σε τρίγωνο. Τα Hz περιστροφής όχι λιγότερα από 20 (γιατί πιο κάτω δεν ψύχεται το μοτέρ) και όχι πάνω από 80.

Σου έκοβε στα 70 γιατί ήταν αστέρα και ζοριζόταν.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45, konstantinos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88232 από konstantinos1
Ευχαριστω πολυ κύριε Σαμαρά.Μια ερώτηση μόνο.
Στο manual γράφετε πως θα ήταν προτιμότερο να δουλευει ο λέβητας περισσοτερη ωρα με τη μικροτερη δυνατη φλογα (αρα και κατανάλωση)σε σημειο που να μπορει να ζεσταινεται το σπιτι.Οταν δοκιμασα το λέβητα στα 28 hz ζεσταινοταν το σπιτι με περισσοτερη ώρα λειτουργιας του λεβητα αλλά τα τοιχωματα μαυριζαν.Καπνο στην καμιναδα μηδενικο.Το κλαπε της καμιναδας το έχω στη μεση και δεν πεταει καπνο οταν ανοιγω την πανω πορτα.Μου έιχατε πει πως τα τοιχωματα και η στάχτη πρεπει να είναι κατάλευκα.Τωρα του δουλευω στα 40 hz και είναι λευκα.
Μηπως έιναι πολυ λιγα τα 28 hz παρολο που επιτυγχανεται η επιθυμητη θερμοκρασια χωρου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88330 από egglezos

konstantinos1 έγραψε: Ευχαριστω πολυ κύριε Σαμαρά.Μια ερώτηση μόνο.
Στο manual γράφετε πως θα ήταν προτιμότερο να δουλευει ο λέβητας περισσοτερη ωρα με τη μικροτερη δυνατη φλογα (αρα και κατανάλωση)σε σημειο που να μπορει να ζεσταινεται το σπιτι.Οταν δοκιμασα το λέβητα στα 28 hz ζεσταινοταν το σπιτι με περισσοτερη ώρα λειτουργιας του λεβητα αλλά τα τοιχωματα μαυριζαν.Καπνο στην καμιναδα μηδενικο.Το κλαπε της καμιναδας το έχω στη μεση και δεν πεταει καπνο οταν ανοιγω την πανω πορτα.Μου έιχατε πει πως τα τοιχωματα και η στάχτη πρεπει να είναι κατάλευκα.Τωρα του δουλευω στα 40 hz και είναι λευκα.
Μηπως έιναι πολυ λιγα τα 28 hz παρολο που επιτυγχανεται η επιθυμητη θερμοκρασια χωρου;


Σίγουρα η καλύτερη ρύθμιση και λειτουργία του λέβητα επιτυγχάνεται κοντά στην ονομαστική του ισχύ. Ομως, και στα 28 hz, με ανάλογο κλείσιμο του αέρα κάυσης (μπορεί να ισσορροπήσει και κοντά στο σχεδόν κλειστό) συνήθως επιτυγχάνουμε την σωστή ρύθμιση του λέβητα. Ειχατε κλείσει ανάλογα και τον αέρα όταν κατεβάσετε ισχύ?

Αν όχι, δοκιμάστε το και πείτε μου.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88342 από konstantinos1

egglezos έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: Ευχαριστω πολυ κύριε Σαμαρά.Μια ερώτηση μόνο.
Στο manual γράφετε πως θα ήταν προτιμότερο να δουλευει ο λέβητας περισσοτερη ωρα με τη μικροτερη δυνατη φλογα (αρα και κατανάλωση)σε σημειο που να μπορει να ζεσταινεται το σπιτι.Οταν δοκιμασα το λέβητα στα 28 hz ζεσταινοταν το σπιτι με περισσοτερη ώρα λειτουργιας του λεβητα αλλά τα τοιχωματα μαυριζαν.Καπνο στην καμιναδα μηδενικο.Το κλαπε της καμιναδας το έχω στη μεση και δεν πεταει καπνο οταν ανοιγω την πανω πορτα.Μου έιχατε πει πως τα τοιχωματα και η στάχτη πρεπει να είναι κατάλευκα.Τωρα του δουλευω στα 40 hz και είναι λευκα.
Μηπως έιναι πολυ λιγα τα 28 hz παρολο που επιτυγχανεται η επιθυμητη θερμοκρασια χωρου;


Σίγουρα η καλύτερη ρύθμιση και λειτουργία του λέβητα επιτυγχάνεται κοντά στην ονομαστική του ισχύ. Ομως, και στα 28 hz, με ανάλογο κλείσιμο του αέρα κάυσης (μπορεί να ισσορροπήσει και κοντά στο σχεδόν κλειστό) συνήθως επιτυγχάνουμε την σωστή ρύθμιση του λέβητα. Ειχατε κλείσει ανάλογα και τον αέρα όταν κατεβάσετε ισχύ?

Αν όχι, δοκιμάστε το και πείτε μου.

Εχω παρατηρησει πως οταν εχω ανοιχτο τον αερα και δυνατη φλογα ασπριζουν τα τοιχωματα του λεβητα.Οσο κλεινω τον αερα τα τοιχωματα αμεσως μαυριζουν.Θα δοκιμάσω και με σχεδόν κλειστο και θα επανελθω.
Στην καμιναδα ο καπνος έιναι απο ελάχιστος εως μηδενικος στις πιο πολλες των περιπτωσεων.(έχω δει και λεβητες να βγαζουν ντουμάνια...)
Συνηθως τι προτεινεται;Μικρης έντασης φλόγα(28hz πx) και μαυρισμένα τοιχωματα ή μεγαλυτερης(40-50hz) και ασπρη σταχτη;
Και στις δυο περιπτωσεις το σπιτι θερμαινεται κανονικα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88351 από egglezos

konstantinos1 έγραψε: Εχω παρατηρησει πως οταν εχω ανοιχτο τον αερα και δυνατη φλογα ασπριζουν τα τοιχωματα του λεβητα.Οσο κλεινω τον αερα τα τοιχωματα αμεσως μαυριζουν.Θα δοκιμάσω και με σχεδόν κλειστο και θα επανελθω.
Στην καμιναδα ο καπνος έιναι απο ελάχιστος εως μηδενικος στις πιο πολλες των περιπτωσεων.(έχω δει και λεβητες να βγαζουν ντουμάνια...)
Συνηθως τι προτεινεται;Μικρης έντασης φλόγα(28hz πx) και μαυρισμένα τοιχωματα ή μεγαλυτερης(40-50hz) και ασπρη σταχτη;
Και στις δυο περιπτωσεις το σπιτι θερμαινεται κανονικα.


αυτό που μας επιτυγχάνει λευκά τοιχώματα θαλάμου καύσης γιατί τότε σημαίνει ότι καίμε ιδανικά το κάυσιμο μας. (αν το σπίτι θερμαίνεται ικανοποιητικά στα 28 hz, ίσως να ήθελε μικρότερο λέβητα).

Από άποψη ρύπων και βαθμού απόδοσης, το καλύτερο είναι κοντά στην ονομαστική λειτουργία. Από άποψη κατανάλωσης, τότε πάμε εκεί που βρίσκουμε μια χρυσή τομή μεταξύ χαμηλής κατανάλωσης (άρα λίγα hz) και καλύτερης καύσης (εμπειρικά λοιπόν με άσπρα τοιχώματα στο πυρηνόξυλο).

Αν δεν έγινα κατανοητός, είναι γιατί η Barca έφαγε γκόλ...οπότε θα επανέλθω... :silly: :lol:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ