Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89283 από vag1234

PRIMUS 45 έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: Μα πως θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 70;Αφου τον έχω να ανοιγει στους 55.Για να ανοιξει στους 70 πρεπει να τον βαλω να ανοιγει στους 70.τοτε θα φτασει στους 70 βαθμους ο λεβητας αφου δεν εχει την αντισταση του κυκλοφορητη να δουλευει.Το θέμα το δικο μου ειναι οτι όταν ανοιγει ο κυκλοφορητης, ο λεβητας μενει στασιμος στους βαθμους που έχω ορισει και δυσκολευεται να ανεβασει παραπανω βαθμους, το πολυ +5 απο οτι του έχω ορισει ανεβαζει σε μιση ωρα λειτουργιας.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Ο λεβητας εαν δεν ανοιξει ο κυκλοφορητης φτανει τους βαθμους που εχεις οριση.
Τωρα οταν ανοιγη ο κυκλοφορητης μεχρι να φερει βολτα τα νερα θα ανοιγη και θα κλεινει.
Οταν δουλεψει ο κυκλοφορητης και ο λεβητας για καποιο διαστημα θα παει στους 55 στους 60
εστω στους 65 αλλα στους 70 που εχεις οριση εσυ τον λεβητα δεν θα παει,
γιατι ειναι και η αποβολη ενεργειας απο τα σωματα.
Οταν ο θερμοστατης φτασει την θερμοκρασια που του εχεις ζητηση π.χ.22 θα κοψη.


Εκτός αν έχεις τρίοδη οπότε η θερμοκρασία νερών του λέβητα δεν θα κατέβει περισσότερο από 1-2 βαθμούς (ή και καθόλου) την στιγμή που θα ενεργοποιηθεί ο κυκλοφορητής..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89326 από konstantinos1
Δηλαδη για να καταλαβω,εσεις που έχετε παρομοιους λεβητες πυρηνοξυλου με συνδεσμολογια σαν τη δικη μου(ο θ/χ να ελεγχει τον καυστηρα)η λειτουργια του λεβητα έιναι οπως περιγράφω παραπανω στη δικη μου περιπτωση;Ανεβαζει εύκολα ο λεβητας θερμοκρασια πανω απο αυτη στην οποια έιναι ρυθμισμενος να ανοιξει ο κυκλοφορητης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89409 από Panos
θα στο ξαναγράψω βήμα -βήμα για να γίνει κατανοητό
1. μέχρι τους 54 ο κυκλοφορητής σου είναι κλειστός. σωστά? (βάλε το χέρι σου πάνω του για να δεις αν δουλεύει
2. στους 55 βαθμούς αρχίζει να λειτουργεί για ένα με δυο λεπτά μέχρι να αδειάσει τον λέβητα από τα ζεστα νερά, ενώ ταυτόχρονα γεμίζει με τα κρυα )επιστροφής)
3. μόλις διόξει όλα τα ζεστά νερά των 55 - 56 -57 βαθμών ξανακλείνει
4. για 5-6 λεπτά παραμένει κλειστός μέχρι να ξαναθερμάνει τα κρύα νερα, όταν αυτά φτάσουν στην επιθυμητή θερμοκρασία (των 55 βαθμών για σένα) ο κυκλωφορητής ξανανείγει και αδιάζει τον λέβητα με τα θερμά νερά και ξαναγεμείζει με τα κρύα.
5.το ίδιο ....
6. το ίδιο...
7. το ίδιο...
8. (μετά από δυο ώρες) ο κυκλοφορητής ξανανοίγει για να διώξει τα ζεστά νερά του λέβητα που έχουν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία (εσύ την ζητάς στους 55 βαθμούς) όμως δεν ξανακλείνει γιατί τα κρύα νερά της επιστροφής δεν έχουν προλάβει να ξανακρυώσουν στο ζεστό σου πλέον σπίτι, οπότε ο κυκλοφορητής συνεχίζει να δουλεύει.
9. ο κυκλοφορητής πλέον που δουλεύει ασταμάτητα, παίρνει τα νερά στους 56-57 βαθμούς και τα στέλνει στο ζεστό σπίτι.
10. ο κυκλοφορητής πλέον που δουλεύει ασταμάτητα, παίρνει τα νερά στους 58-59 βαθμούς και τα στέλνει στο ζεστό σπίτι.
11. ο κυκλοφορητής πλέον που δουλεύει ασταμάτητα, παίρνει τα νερά στους 60-61 βαθμούς και τα στέλνει στο ζεστό σπίτι.
12. ο κυκλοφορητής πλέον που δουλεύει ασταμάτητα, παίρνει τα νερά στους 62-63 βαθμούς και τα στέλνει στο ζεστό σπίτι....
13,,,
14,,,
15,,,
16,,,μέχρι να φτάσουν τα ζεστά νερά στην επικίνδυνη θερμοκρασία των 80+ και αρχίσει η ατμοποίηση...
άρα ο λέβητάς σου αν δεν κόψει αποκτά ιδιότητες ατμομηχανής....


θερμοκρασίαβαθ

konstantinos1 έγραψε: Μα πως θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 70;Αφου τον έχω να ανοιγει στους 55.Για να ανοιξει στους 70 πρεπει να τον βαλω να ανοιγει στους 70.τοτε θα φτασει στους 70 βαθμους ο λεβητας αφου δεν εχει την αντισταση του κυκλοφορητη να δουλευει.Το θέμα το δικο μου ειναι οτι όταν ανοιγει ο κυκλοφορητης, ο λεβητας μενει στασιμος στους βαθμους που έχω ορισει και δυσκολευεται να ανεβασει παραπανω βαθμους, το πολυ +5 απο οτι του έχω ορισει ανεβαζει σε μιση ωρα λειτουργιας.

Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89414 από konstantinos1

Panos έγραψε: ο υδροστάτης του εξωτερικού κυκλοφοριτή σου, έχει μεγάλη απόκληση από την πραγματική θερμοκρασία νερών του λέβητα, γι' αυτό πρέπει να τον ανεβάσεις με δοκιμές ανά 5 βαθμούς κάθε φορά, προσοχή όχι πάνω από 65-70 γιατί λόγο της απόκλησης από την πραγματική θερμοκράσια των νερών του λέβητα θα σου κάνει ατμοποίηση(ιδιότητες ατμομηχανής).
Διαφορετικά μένει μόνιμα αναμένος ο κυκλοφοριτής όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία. Πάντος και με μόνιμη θερμοκρασία στους 60 βαθμούς μια χαρά είσαι (πολύ ζέστη στο σπίτι).

[/quote]

Αρα προτεινεις να ανεβασω τον κυκλοφορητη στους 65 πχ και ολος αυτος ο κυκλος που μου γραφεις στο τελευταιο σου ποστ να αρχιζει απο πιο υψηλη θερμοκρασια;Σωστα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89415 από Panos
ακριβώς, ξεκίνα να ανεβάζεις όμως +5 +5 +5 για να βρεις την θερμοκρασία που σε βολεύει χωρίς να γίνει επικίνδυνη, σε ποιό σημείο έχεις τον υδροστάτη? αν τον έχεις πάνω στον σωλήνα εξόδου μπορεί να έχει απόκλιση από την πραγματική θερμοκρασία λέβητα κατά 10 βαθμούς, άρα στο 60-62 θα είσαι καλά.

konstantinos1 έγραψε:

Panos έγραψε: ο υδροστάτης του εξωτερικού κυκλοφοριτή σου, έχει μεγάλη απόκληση από την πραγματική θερμοκρασία νερών του λέβητα, γι' αυτό πρέπει να τον ανεβάσεις με δοκιμές ανά 5 βαθμούς κάθε φορά, προσοχή όχι πάνω από 65-70 γιατί λόγο της απόκλησης από την πραγματική θερμοκράσια των νερών του λέβητα θα σου κάνει ατμοποίηση(ιδιότητες ατμομηχανής).
Διαφορετικά μένει μόνιμα αναμένος ο κυκλοφοριτής όταν πιάσει κάποια θερμοκρασία. Πάντος και με μόνιμη θερμοκρασία στους 60 βαθμούς μια χαρά είσαι (πολύ ζέστη στο σπίτι).


Αρα προτεινεις να ανεβασω τον κυκλοφορητη στους 65 πχ και ολος αυτος ο κυκλος που μου γραφεις στο τελευταιο σου ποστ να αρχιζει απο πιο υψηλη θερμοκρασια;Σωστα;[/quote]
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Panos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": konstantinos1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89429 από konstantinos1

Panos έγραψε: ακριβώς, ξεκίνα να ανεβάζεις όμως +5 +5 +5 για να βρεις την θερμοκρασία που σε βολεύει χωρίς να γίνει επικίνδυνη, σε ποιό σημείο έχεις τον υδροστάτη? αν τον έχεις πάνω στον σωλήνα εξόδου μπορεί να έχει απόκλιση από την πραγματική θερμοκρασία λέβητα κατά 10 βαθμούς, άρα στο 60-62 θα είσαι καλά.


[/quote]

Όταν λες τον υδροστατη μπορεις να μου περιγραψεις που βρισκεται αυτο πανω στο λεβητα;Η με μια φωτογραφια.Παντως με την αποκλιση που λες έχω παρατηρησει πως ο κυκλοφορητης ανοιγει(ακουγεται κιολας περα απο το λαμπακι που αναβει) με το που πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια που του έχω ορισει .Αντε να εχει 2 βαθμους αποκλιση.Και κλεινει οταν τα νερα του λεβητα πεσουν μεχρι και 5 βαθμους περιπου κατω απο αυτη.(εκτος και αν το θερμομετρο του λεβητα μετραει και αυτο λαθος)

Αν λοιπον κανω αυτο που μου λες δε θα έχω αρκετα μεγαλυτερη σπαταλη σε καυσιμο ή θα έιναι πιο αποδοτικο λογω πιο γρηγορης επιτευξης θερμοκρασιας;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ