Τοποθέτηση inverter σε λέβητα πυρηνόξυλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88772 από konstantinos1

egglezos έγραψε: μια χαρά είναι...το σπίτι κλείνει γρήγορα γιατί πιάνει θερμοκρασία άρα ο λέβητας δεν προλαβαίνει να πάει στους 70 ώς είπες...άστο έτσι, μια χαρά είναι και φαντάζομαι και οικονομικό. Σωστά?



Γύρω στα 50 κιλα το 24ωρο το τελευταιο τριημερο σε σπιτι 120τμ με 3.10 υψος του 74 με αλουμινιου παραθυρα και χωρις μονωση στους τοιχους.Επανω υπαρχει οροφος με κεραμοσκεπη.Περιοχη εξω απο το Μεσολογγι.
Καλη κατανάλωση θεωρειται;
Περσυ την εβγαλα με 4 τονους αλλα το λεβητα τον αγορασα τελη Δεκεμβρη.

υγ:1 Παντως για να ανεβασει 70 θελει κανα 2ωρο ισως και κατι λιγοτερο με αυτες τις συνθηκες.Λες και κολλαει στο 60 το ρημαδι.

Υγ2:
Μονο και μονο που δεν ασχολουμαι με συρματοβουρτσες (3-4 φορες ολες κ ολες σε 2 χρονια λειτουργιας)
ο λεβητας τα αξιζει τα λεφτα του κι ας καιει( ; )και λιγο παραπανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88826 από egglezos

konstantinos1 έγραψε: υγ:1 Παντως για να ανεβασει 70 θελει κανα 2ωρο ισως και κατι λιγοτερο με αυτες τις συνθηκες.Λες και κολλαει στο 60 το ρημαδι.


για κατανάλωση δεν μπορώ να σου πώ άν δεν το συγκρίνεις με υπάρχουσα κατανάλωση πετρελαίου και άν δεν έχω θερμιδική απόδοση του καυσίμου που έχεις, ΑΛΛΑ:

νόμιζα ότι το σπίτι πιάνει θερμοκρασία πρίν πάει ο λέβητας στους 60. Τώρα μου λές ότι άν τον αφήσεις τον λέβητα 2 ώρες, τότε πάει 70. Τί ακριβώς συμβαίνει? Κλείνει ο θερμοστάτης πρώτος ή δεν πιάνει ο λέβητας θερμοκρασία όσο και άν δουλέυει??

Το πρώτο είναι θεμιτό άν το σπίτι σου ζεσταίνεται γρήγορα, το 2ο θέλει ψάξιμο η εγκατάσταση του λέβητα, οπότε σε παρακαλώ αποσαφήνισε το μου.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88847 από konstantinos1

egglezos έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: υγ:1 Παντως για να ανεβασει 70 θελει κανα 2ωρο ισως και κατι λιγοτερο με αυτες τις συνθηκες.Λες και κολλαει στο 60 το ρημαδι.


για κατανάλωση δεν μπορώ να σου πώ άν δεν το συγκρίνεις με υπάρχουσα κατανάλωση πετρελαίου και άν δεν έχω θερμιδική απόδοση του καυσίμου που έχεις, ΑΛΛΑ:

νόμιζα ότι το σπίτι πιάνει θερμοκρασία πρίν πάει ο λέβητας στους 60. Τώρα μου λές ότι άν τον αφήσεις τον λέβητα 2 ώρες, τότε πάει 70. Τί ακριβώς συμβαίνει? Κλείνει ο θερμοστάτης πρώτος ή δεν πιάνει ο λέβητας θερμοκρασία όσο και άν δουλέυει??

Το πρώτο είναι θεμιτό άν το σπίτι σου ζεσταίνεται γρήγορα, το 2ο θέλει ψάξιμο η εγκατάσταση του λέβητα, οπότε σε παρακαλώ αποσαφήνισε το μου.


Λοιπον νομιζω εξηγησα αναλυτικα τι συμβαινει στο προηγουμενο ποστ.Το σπιτι ζεσαινεται κανονικα.
Τωρα οταν λεω δεν ανεβαζει 70 βαθμους αυτο συμβαινει οταν το δοικιμαζω ανεβαζοντας το θερμοστατη χωρου δοκιμαστικα να δω ποση ωρα κανει να ανεβασει βαθμους ο λεβητας.Νιωθω πως οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης ζοριζεται ο λεβητας να ανεβασει και κολλαει καπου στους 60 και μετα απο πολυ ωρα φτανει στους 70-75.
Γρηγορα επιτυγχανει αυτη τη θερμοκρασια στα 70 hz με πυρηνοξυλο ή οταν καιω ξυλα ή οταν εκαψα πέλλετ μια φορα πριν βαλω το ινβερτερ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by konstantinos1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89255 από Panos
αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: μετά από τις δυο πρώτες ώρες λειτουργίας του καυστήρα σου, η θερμοκρασία νερών ξεπερνάει αυτής του υδροστάτη σου με αποτέλεσμα να δουλεύει ο κυκλοφορητής ακατάπαυστα, για να το διαπιστώσεις βάλε το χέρι σου επάνω στον κυκλοφορητή. Το σωστό είναι ο κυκλοφορητής να δουλεύει όταν η θερμοκρασία νερών πιάσει 70 βαθμούς (μετά από 5-6 λεπτάν να δουλεύει για ένα-δυο λεπτά και μετά να σταματα γιατί η θερμοκρασία νερών πέφτει στους 56 βαθμούς, διαφορετικά δουλεύει ασταμάτητα με θερμοκρασία νερών στους 57-60 βαθμούς) για να το αποφύγουμε αυτό ανεβάζουμε την θερμοκρασία υδροστάτη κατά 5 βαθμούς.
ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΥΔΡΟΣΤΑΤΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥ 70 ΒΑΘΜΟΥΣ

konstantinos1 έγραψε:

egglezos έγραψε:

konstantinos1 έγραψε: υγ:1 Παντως για να ανεβασει 70 θελει κανα 2ωρο ισως και κατι λιγοτερο με αυτες τις συνθηκες.Λες και κολλαει στο 60 το ρημαδι.


για κατανάλωση δεν μπορώ να σου πώ άν δεν το συγκρίνεις με υπάρχουσα κατανάλωση πετρελαίου και άν δεν έχω θερμιδική απόδοση του καυσίμου που έχεις, ΑΛΛΑ:

νόμιζα ότι το σπίτι πιάνει θερμοκρασία πρίν πάει ο λέβητας στους 60. Τώρα μου λές ότι άν τον αφήσεις τον λέβητα 2 ώρες, τότε πάει 70. Τί ακριβώς συμβαίνει? Κλείνει ο θερμοστάτης πρώτος ή δεν πιάνει ο λέβητας θερμοκρασία όσο και άν δουλέυει??

Το πρώτο είναι θεμιτό άν το σπίτι σου ζεσταίνεται γρήγορα, το 2ο θέλει ψάξιμο η εγκατάσταση του λέβητα, οπότε σε παρακαλώ αποσαφήνισε το μου.


Λοιπον νομιζω εξηγησα αναλυτικα τι συμβαινει στο προηγουμενο ποστ.Το σπιτι ζεσαινεται κανονικα.
Τωρα οταν λεω δεν ανεβαζει 70 βαθμους αυτο συμβαινει οταν το δοικιμαζω ανεβαζοντας το θερμοστατη χωρου δοκιμαστικα να δω ποση ωρα κανει να ανεβασει βαθμους ο λεβητας.Νιωθω πως οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης ζοριζεται ο λεβητας να ανεβασει και κολλαει καπου στους 60 και μετα απο πολυ ωρα φτανει στους 70-75.
Γρηγορα επιτυγχανει αυτη τη θερμοκρασια στα 70 hz με πυρηνοξυλο ή οταν καιω ξυλα ή οταν εκαψα πέλλετ μια φορα πριν βαλω το ινβερτερ.

Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89272 από konstantinos1
Μα πως θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 70;Αφου τον έχω να ανοιγει στους 55.Για να ανοιξει στους 70 πρεπει να τον βαλω να ανοιγει στους 70.τοτε θα φτασει στους 70 βαθμους ο λεβητας αφου δεν εχει την αντισταση του κυκλοφορητη να δουλευει.Το θέμα το δικο μου ειναι οτι όταν ανοιγει ο κυκλοφορητης, ο λεβητας μενει στασιμος στους βαθμους που έχω ορισει και δυσκολευεται να ανεβασει παραπανω βαθμους, το πολυ +5 απο οτι του έχω ορισει ανεβαζει σε μιση ωρα λειτουργιας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89282 από PRIMUS 45

konstantinos1 έγραψε: Μα πως θα ξεκινησει ο κυκλοφορητης να ανοιγει στους 70;Αφου τον έχω να ανοιγει στους 55.Για να ανοιξει στους 70 πρεπει να τον βαλω να ανοιγει στους 70.τοτε θα φτασει στους 70 βαθμους ο λεβητας αφου δεν εχει την αντισταση του κυκλοφορητη να δουλευει.Το θέμα το δικο μου ειναι οτι όταν ανοιγει ο κυκλοφορητης, ο λεβητας μενει στασιμος στους βαθμους που έχω ορισει και δυσκολευεται να ανεβασει παραπανω βαθμους, το πολυ +5 απο οτι του έχω ορισει ανεβαζει σε μιση ωρα λειτουργιας.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Ο λεβητας εαν δεν ανοιξει ο κυκλοφορητης φτανει τους βαθμους που εχεις οριση.
Τωρα οταν ανοιγη ο κυκλοφορητης μεχρι να φερει βολτα τα νερα θα ανοιγη και θα κλεινει.
Οταν δουλεψει ο κυκλοφορητης και ο λεβητας για καποιο διαστημα θα παει στους 55 στους 60
εστω στους 65 αλλα στους 70 που εχεις οριση εσυ τον λεβητα δεν θα παει,
γιατι ειναι και η αποβολη ενεργειας απο τα σωματα.
Οταν ο θερμοστατης φτασει την θερμοκρασια που του εχεις ζητηση π.χ.22 θα κοψη.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ