Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146949 από burnit40
Απαντήθηκε από burnit40 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
φιλε valsam δεν ανοιξα τρυπες.θα τις ανοιγα μετα αν ηθελα σταδιακα να αυξησω εθελκυσμο,αλλα οκ δεν ειχα θεμα.η διαφορα με τους κοφτες κ με αυτο που εκανες εσυ στην καμιναδα ειναι οτι εγω καθυστερω τα καυσαερια ομαλα απο το προτο επιπεδο ενω εσυ τον μπουκωνεις στο τελος καταργωντας ουσιαστικα το κλαπετο.φαντασου ενα βαρελι με μια αποληξη εξατμισης.γνωμη μου παντα.etsa σε εκτημω ιδιαιτερα εδω μεσα γιατι δινεις ορθες απαντησεις αλλα θα σου πω το εξης.πριν 3 χρονια οταν αρχησα να κοιταω για ξυλολεβητα στη λαρισα κοιταξα σε αρκετα μαγαζια μηχανηματα οχι για οικονομικους λογους αλλα κατι να με ευχαριστησει.τοτε ειχε βγαλει κ ο συνεταιρισμος της λαρισας που οταν τον ειδα γελασα.ειχαν ως χωρο καυσης οσο ενας πετρελαιου κ ο πινακας που ειχε με τα καλωδια ειταν οπως στα παζαρια φωτεισμος -γενητρια.1360 ευρω παρακαλω κ ειχαν αρκετες επιστροφες απο πελατες λογω κακης λειτουργιας.ειδα αλλα μηχανηματα αλλα δεν ειχανε ελεκτη κ μοτερ αλλα θερμοστατικη βαλβιδα πορτας.κ το αποκορυφωμα πηγα να δω τον βασιλια ATMOS κ πηγα μολις σχολασα 2 15 το μεσημερη.η πολητρια σφουγαριζε κ μονο ξυλο που δεν μου εριξε που πατησα μεσα.με ειχε εξω απο την πορτα κ οταν την ειπα οτι ενδιαφερομαι για τον atmo νομιζε οτι την κοροιδευω μαλλον λογω υψηλης τιμης κ κακης ενδυμασιας μου.τελως κατεληξα στην βουλγαρα που με ικανοποιησε αρκετα.σαφως υπαρχουνε καλυτερα μηχανηματα αλλα τιμη κ αποδωση οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146951 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε etsa67 θα μου πεις τελικα αν τα νουμερα που δινουν αυτοι οι λεβητες που τυγχάνει να σχεδιάζεις ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα,π.χ ο Thermostahl Bioplex HL-50 / Λέβητας Πυρήνα - Πέλλετ - Ξύλου (50.000kcal) ,ειναι πραγματικα αυτα τα 50.000kcal?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146953 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Καλησπερα και καλη Ανασταση!
Φιλε Valsam μετα απο 3 χρονια λειτουργιας του λεβητα ποια η αποψη σου για το δοχειο αδρανειας χρειαζοταν η τελικα το μηχανημα δουλευει αποδοτικα και χωρις αυτο?Επισης τα διαφραγματα καθε ποτε τα καθαριζεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146956 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε etsa67 θα μου πεις τελικα αν τα νουμερα που δινουν αυτοι οι λεβητες που τυγχάνει να σχεδιάζεις ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα,π.χ ο Thermostahl Bioplex HL-50 / Λέβητας Πυρήνα - Πέλλετ - Ξύλου (50.000kcal) ,ειναι πραγματικα αυτα τα 50.000kcal?

Φυσικά και όχι , περίπου 35000 σε ξύλο και 38-40000 σε πυρήνα. ή πυρηνόξυλο. και σε πέλλετ 45000 kcal/h. Ένας καθαρός 50000 έχει πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι βλέπουμε συνήθως σε ξυλολέβητες και θερμαινόμενη επιφάνεια 4,6-4,8 μ2. Συνήθως να υπολογίζεις σε ότι πάρεις 10000 λιγότερο σε χιλιοθερμίδες.
Εκτός και αν είναι πυρολυτικός επειδή η φλόγα και τα καυσαέρια παράγουν μεγαλύτερη θερμότητα και εκμεταλλεύονται περισσότερο άνθρακα από το ξύλο.
Σου έχω πεί και παλιότερα ότι λέβητες με διαφράγματα προσφέρουν ομαλή διέλευση των καυσαερίων αλλά το μεγαλύτερο παιχνίδι (θερμοκρασιακό κέρδος) περίπου 70-75 % επιτυγχάνεται στον θάλαμο καύσεως και πολύ λιγότερο στα κανάλια συναγωγής. Εκεί απλά με διαδοχικό πέρασμα των καυσαερίων απομαστεύεται περισσότερη θερμότητα και τελικά αύξηση του β . απόδοσης.
Γι' αυτό σχεδιάζουμε τελευταία μεγάλο θάλαμο καύσεως να χωράει και πολλά ξύλα και αμέσως την αναδίπλωση των καυσαερίων και πέρασμα στα κανάλια συναγωγής για να πάρουμε ότι έχει μείνει από αυτά και φυσικά αποφυγή των θερμικών τάσεων που θα καταπονούσαν πολύ τις κολλήσεις και τα μέταλλα.
Δυστυχώς η έλλειψη υπερπίεσης ,αναγκαία στους λέβητες πετρελαίου , εξαναγκάζει τους ξυλολέβητες πέλλετ - ξύλου , να λειτουργούν με υποπίεση (απαραίτητη) ανεβάζοντας το κόστος υλικών για μεγαλύτερη επιφάνεια για να παγιδεύσουν περισσότερη θερμότητα από τα καυσαέρια και να περιορίσουν την θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων στο ελάχιστο δυνατόν.
Όταν τα καυσαέρια με μέγιστη ισχύ της φλόγας έχουν περίπου 400c ο β. Απόδοσης κυμαίνεται στο 60%.
Για 300 c o β.απ. γίνεται 75%.
Για 200 c ο β. απ. γίνεται περίπου 85% και για
150 και κάτω ο βαθμός απόδοσης γίνεται πάνω από το 90% με τη προυπόθεση το CO2 kai to O2 να είναι 11 και 8% στο πέλλετ και 10 , 15% στο ξύλο αντίστοιχα. Εκμετάλλευση της λανθάνουσας θερμότητας συμπύκνωσης θετικό στο αέριο και στο ξύλο)
Οι μεγαλύτεροι ξυλολέβητες έρχονται να καλύψουν αυτό το κενό και να μετατρέψουν το σύστημα στερεών καυσίμων σε ένα με ενεργειακή συμπεριφορά πέρα όλων των προσδοκιών.
Έχω δεί και λέβητα ξύλου με έξοδο 90c με το 45 % της ισχύος του ,και η αύξηση της θερμοκρασίας του νερού του τόσο γρήγορη που ανέβασε 200 κιλά νερά από τους 15 στους 65 c σε μόλις 8 λεπτά. Η αύξηση ΄γινόταν τόσο γρήγορα που οι υδροστάτες πάθαιναν θερμικό σόκ και δεν ξεκινούσαν αντίστοιχα.
Αν μετρήσεις στον δικό σου λέβητα καυσαέρια θα πάρεις πάνω από 400 c κοντά στο μέγιστο της ισχύος του. Μέτρησε τη και θα ΄το διαπιστώσεις ο ίδιος για να καταλάβεις ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές υποχρεούνται από θέμα κόστους να κατασκευάζουν λέβητες στερεών καυσίμων με γνώμονα την΄ειδική φόρτιση που θα είχε όταν λειτουργούσε με υπερπίεση και ιδανικό ελκυσμό και καύσιμο.
Συγνώμη αν σε κούρασα αλλά σήμερα είχα και πολύ κουραστική ημέρα λόγω κρύου έτρεχα από το πρωί σε βλάβες αλλά τώρα ξεκουράζομαι γράφοντας λόγω υπερέντασης.
Τα λέμε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146959 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

stef29 έγραψε: Καλησπερα και καλη Ανασταση!
Φιλε Valsam μετα απο 3 χρονια λειτουργιας του λεβητα ποια η αποψη σου για το δοχειο αδρανειας χρειαζοταν η τελικα το μηχανημα δουλευει αποδοτικα και χωρις αυτο?Επισης τα διαφραγματα καθε ποτε τα καθαριζεις?

Φιλε το δοχειο αδρανειας ειναι απαραιτητο τελεια και παυλα και εγω η μεγαλυτερη μ@λακια που εκανα ηταν οτι εβαλα μικρο δοχειο,μην τσιγκουνευτεις τα λεφτα για το δοχειο,τα λεφτα θα στα βγαλει!
Φετος λογο οτι ειναι τριτη χρονια και αρχισα να βαριεμαι την ενασχοληση μαζι του δεν τον καθαριζω σχεδον καθολου τον λεβητα,μονο την σταχτη αδειαζω καθε 2 μερες και που και που παιρνω το ματσουκι-σπατουλα που ηρθε με τον λεβητα και ξηνο για 10-20 δευτερολεπτα τα πλαινα και την πλατη του λεβητα για να πεσουν οι ξερες πισσες,μι και καλη θα τον καθαρισω σε 10-15 μερες ,δηλ. μολις σταματησω να τον λειτουργω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146960 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Φιλε etsa67 σου το εχω ξαναπει,φιλος μου εχει τον Thermostahl Bioplex εδω και χρονια και εχει το μοντελο προ ιπταμενου δισκου (κοφτρα)και προ κοφτρας στα τουμπο και δηλ. θελεις να μας πεις προσθετοντας τον ιπταμενο δισκο και τις λαμες στα τουμπο ο λεβητας αυτος εγινε πιο αποδοτικος απο τον ταπεινο μας Βουλγαρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ