Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #144844 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέσ. Ο μηχανολόγος (νέος) θα μάθει πολλά ακόμη, σου επέλεξε 30 kw λέβητα? Και κάθε 2 ώρες βάζεις ξύλα?
Τι είναι αυτά που ακούω? Πόση είναι η ισχύ των σωμάτων?
Δεν έβαζες καλύτερα 20 kw ξυλολέβητα?
Για να σου εξηγήσω τι συμβαίνει όταν επιλέγεις ξυλολέβητα μικρό ή ακόμη και οριακό χωρίς Δ.Α. Ο χώρος καύσης είναι πολύ μικρός δεν χωράει πολλά ξύλα και ο συγκεκριμένος έχει και δύσκολο γέμισμα.
Ο ξυλολέβητας πρέπει να έχει διπλάσια ισχύ από τα θερμαντικά σώματα για να λειτουργεί άνετα και οικονομικά. Αν είχες επιλέξει τον 50 ή 60 kw θα έβαζες μέχρι και 10 -12 ξύλα των 2,5 -3 κιλών για 10-΄12 ώρες και για μία μόνο φορά αφού λές ότι έχεις τρίοδη βάνα φορτίου.
Μην επιλέγεται οριακό ξυλολέβητα η λέβητα πέλλετ ούτε να σωληνώνετε με μεγάλες διαετρους τις Κ. Στήλες. τα μικρά ξυλοκάζανα και ιδιαίτερα όσα έχουν διαφράγματα και όχι τούμπα λειτουργούν με πολύ χαμηλό β. Απόδοσης. Και είναι λογικό αυτό διότι ο θάλαμος καύσης είναι μικρός και δεν μπορεί να αναπτυχθεί σωστά , και οι διαδρομές μικρές όπου αυξάνεται πάρα πολύ η θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων Έχω δεί έως και 500 c για συνεχόμενη λειτουργία της μίας ώρας.
Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146884 από ioan
Απαντήθηκε από ioan στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
καλησπερα παιδια εχω και εγω εναν bernit act 50kv

ειναι 2ος χρονος που τον δουλευω χωρις κανενα προβλημα
αλλα εχει τωρα περιπου 2 μηνες που με δημιουργη προβλημα

εχω τα νερα στους 65 βαθμους και 60 τον κυκλοφορητη ενω τα νερα φτανουν στους 60 βαθμους και ανοιγει ο κυκλοφορητης πεφτουν 2 με 3 φορες μεχρη να σταθεροποιηθουν και μετα να φτασουν στους 65 βαθμους για να κληση και το βανδιλατερ ωστε ο λεβητας να δουλευει μεταξει 60-65 βαθμους οπως πρεπει

ΑΛΛΑ αυτο δεν συμβενη γιατι ο λεβητας δεν μπορει να ανεβαση θερμοκρασια πανω απο τους 62 ενω ειναι ο καδος γεματος με ξυλα και καθαρος ηρθαν κανα δυο μαστορια αλλα τιποτα παλλη τα ιδια

αλλιως ο λεβητας με τα ξυλα που εχει μεσα θα επρεπε να ειναι στο 67-70 βαθμους και σιγα σιγα να πεφτη κατω απο τους 65 για να παρει το βανδιλατερ και φτου παλλη απο την αρχη

δυστυχος και στο 50 να βαλω τον κυκλοφορητη θα παει μεχρη μεχρει το 52-53 και μετα προς τα κατω παλλη 45-46 και παλλη 52-53 και συνεχεια αυτο το πραμα

κατει δεν παει καλα δεν ξερω εαν ειναι καποια ρυθμηση η το μοτερ του αερα η κατι αλλο

μια βοηθεια παιδια
σας ευχαριστω εκ τον προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146885 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

kosmidis80 έγραψε: Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες ή εμπειρίες αν έχει αγοράσει κάποιος συμφορουμίτης τους συγκεκριμένους Βουλγάρικους ξυλολέβητες.

Το ενδιαφέρον μου είναι για το μοντέλο Burnit WBS active 30 Kw. Σαν κατασκευή τους βλέπω καλούς, αλλά στην πράξη δεν έχω μάθει από κάποιον αν δουλεύουν σωστά ή αν έχουν κάποιο πρόβλημα.




Φίλε Κοσμίδη αν θέλεις να με ακούσεις υπάρχουν πολύ καλύτεροι από αυτόν λέβητες.
Θα ταλαιπωρείσαι στη τροφοδοσία ξύλου με τα κλαπέτα που έχει, με δυσκολία στη εισαγωγή αυτών, περιλαμβάνει διαφράγματα , και όχι τούμπα, οι μικροί λέβητες που ενδιαφέρθηκες 30 kw δεν έχουν μεγάλο βαθμό απόδοσης. Υπάρχουν άλλοι που υπερτερούν και είναι κατά 100% Ελληνικότατοι.
Έχω τοποθετήσει δύο από αυτούς και για να ανταποκρίνονται στην ισχύ πρέπει να τοποθετήσεις μεγαλύτερο από τον 30 kw. Τον 30 kw ξέχασέ τον.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146921 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

etsa67 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες ή εμπειρίες αν έχει αγοράσει κάποιος συμφορουμίτης τους συγκεκριμένους Βουλγάρικους ξυλολέβητες.

Το ενδιαφέρον μου είναι για το μοντέλο Burnit WBS active 30 Kw. Σαν κατασκευή τους βλέπω καλούς, αλλά στην πράξη δεν έχω μάθει από κάποιον αν δουλεύουν σωστά ή αν έχουν κάποιο πρόβλημα.




Φίλε Κοσμίδη αν θέλεις να με ακούσεις υπάρχουν πολύ καλύτεροι από αυτόν λέβητες.
Θα ταλαιπωρείσαι στη τροφοδοσία ξύλου με τα κλαπέτα που έχει, με δυσκολία στη εισαγωγή αυτών, περιλαμβάνει διαφράγματα , και όχι τούμπα, οι μικροί λέβητες που ενδιαφέρθηκες 30 kw δεν έχουν μεγάλο βαθμό απόδοσης. Υπάρχουν άλλοι που υπερτερούν και είναι κατά 100% Ελληνικότατοι.
Έχω τοποθετήσει δύο από αυτούς και για να ανταποκρίνονται στην ισχύ πρέπει να τοποθετήσεις μεγαλύτερο από τον 30 kw. Τον 30 kw ξέχασέ τον.

Φιλε Σταθη δεν ξερω τι λες (και γιατι τα λες!!!!!)αλλα εγω τριτη χρονια τον δουλευω τον λεβητα και ο λεβητας με απλα λογια γ@μαει, πιο οικονομικη θερμανση δεν νομιζω να εχει κανεις στο φορουμ απο εμενα(www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=53243&Itemid=384)!
Θα συμφωνησω εκει που λες οτι δεν εχει και την ευκολοτερη προσβαση για τροφοδοσία ξύλου ,σε ολα τ'αλλα που λες θα σου ελεγα οτι μαλλον δεν τον ξερεις τον λεβητα!
Τριτη χρονια φετος με τον 30kw και ζεσταινω 135-140 τ.μ και φετος λογο του πιο βαρυ και ψιλοπαρατεταμενου χειμωνα μου εκαψε περισσοτερο απο τις αλλες 2 χρονιες,μεχρι στιγμης φετος εχω καψει 4,5 παλλετες των 1,7 κυβικων(καθαρα 1,7!) και υπολογιζω να καψω αλλες 15-20 μερες το πολυ και την υπολοιπη μιση παλλετα δηλ. 8,5 κυβικα με λιγα λογια ουτε καν 4 τονους ξυλου με κατω απο 20% υγρασια!!!!!!!!
Με πετρελαιο ηθελα τουλαχιστον 2 τονους σε παρομοιο χειμωνα και αντε να πω οτι λογο σπαταλης τοτε να ηθελα 2 τονους(σωματα μονιμος ανοιχτα στις τουαλετες!) αλλα στην ξεφτιλα λεω αντε 1,5 τονο θα τον ετρωγα αν ημουν με πετρελαιο, τα νουμερα σου λενε τιποτα για την αποδοση του burnit ?
Τα σωματα μου αν θυμαμαι καλα ηταν 26-27,000 θερμιδες ,οριακος ισος και μικρος λοιπον ο 30kw που εβαλα ,μου βγηκε ομως σε καλο,ιδανικος θα μου ηταν ο 40kw αλλα δεν με επαιρνε ουτε στον χωρο που ηθελα να τον βαλω ουτε στην διασταση της καμιναδας που ειχα ηδη,την δουλεια του την κανει μια χαρα ο 30ρης ,αν θελησω καποτε να ζεστανω και τα 200 μετρα απλα θα πρεπει αντι για 1-2 φορες που γεμιζω τωρα(μαξιμουμ οι 2 φορες στις παγωνιες!)να πηγαινω και αλλη μια, συμφωνα ομως με την δικη σου λογικη θα επρεπε να βαλω τον 70kw,καλα κρασια φιλε αν εβαζα τον 70kw,τι λοιπον να το κανω αν ειναι να γεμιζω μια φορα την ημερα μαξιμουμ αλλα αντι τους 4 τονους που καιω τωρα να καψω 8-10?
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146923 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit
Ο λέβητας που έχεις τον γνωρίζω αρκετά καλά και μπορώ να σου πώ ότι ο χώρος καύσης είναι σχετικά μικρός και λίγο δύσβατος και ο εναλλάκτης αν είχε τούμπα θα ήταν αρκετά αποδοτικός αλλά με τα διαφράγματα δεν κάνει μεγάλη παγίδευση της θερμότητας όπως κάποιοι άλλοι. (εκτός και αν βάλεις κόφτρες το έκανες?)
Αν είχες τον μεγαλύτερο έστω 70 kw θα κατανάλωνες τα μισά ξύλα αλλά η κατανάλωση που ανάφερες εξαρτάται και από τη θερμοκρασία του χώρου , τις ώρες λειτουργίας , το είδος των σωμάτων , αν έχεις δοχείο αδράνειας , και τις απώλειες των χώρων με τη συνολική διαπερατότητα των δομικών επιφανειών.
Εγώ δεν πιστεύω ότι έκανες δυο γεμίσματα την ημέρα αν έχεις και μποίλερ ζεστού νερού σίγουρα δεν τα λές σωστά.
Τους 4 τόνους που λές ότι έκαψες σε ξηρό ξύλο είναι αποδίδουν 14000 kw/180 ημέρες=77,7 kw /ημέρα. χωρίς τις απώλειες κατά μέσο όρο.
77,7 kw/3,5 kw=22, 2 κιλά ξύλα ημερησίως/2 κιλά το ξύλο=11 ξύλα.
Δηλαδή το σπίτι σου 130 μ2 x 2,5 x 18 c=17,8 kw /h x 8 ώρες ημηρεσίως=140 kw κατά μέσο όρο την ημέρα με διαφορά θερμοκρασίας 18 c αλλά και 15c να βάλω το σπίτι σου χρειάζεται με 8 ωρη λειτουργία περίπου 15 kw . h x 8 =120 kw / ημέρα /3,5 kw kg ξύλο =35 κιλά x 1,20=42 kila ξύλα και άλλο ένα 1, 15 % αποδοτικότητας της καύσεως=48 κιλά ξύλα /ημέρα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #146924 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Γνώμες για ξυλολέβητες Burnit

etsa67 έγραψε: Ο λέβητας που έχεις τον γνωρίζω αρκετά καλά και μπορώ να σου πώ ότι ο χώρος καύσης είναι σχετικά μικρός και λίγο δύσβατος και ο εναλλάκτης αν είχε τούμπα θα ήταν αρκετά αποδοτικός αλλά με τα διαφράγματα δεν κάνει μεγάλη παγίδευση της θερμότητας όπως κάποιοι άλλοι. (εκτός και αν βάλεις κόφτρες το έκανες?)
Αν είχες τον μεγαλύτερο έστω 70 kw θα κατανάλωνες τα μισά ξύλα αλλά η κατανάλωση που ανάφερες εξαρτάται και από τη θερμοκρασία του χώρου , τις ώρες λειτουργίας , το είδος των σωμάτων , αν έχεις δοχείο αδράνειας , και τις απώλειες των χώρων με τη συνολική διαπερατότητα των δομικών επιφανειών.
Εγώ δεν πιστεύω ότι έκανες δυο γεμίσματα την ημέρα αν έχεις και μποίλερ ζεστού νερού σίγουρα δεν τα λές σωστά.
Τους 4 τόνους που λές ότι έκαψες σε ξηρό ξύλο είναι αποδίδουν 14000 kw/180 ημέρες=77,7 kw /ημέρα. χωρίς τις απώλειες κατά μέσο όρο.
77,7 kw/3,5 kw=22, 2 κιλά ξύλα ημερησίως/2 κιλά το ξύλο=11 ξύλα.
Δηλαδή το σπίτι σου 130 μ2 x 2,5 x 18 c=17,8 kw /h x 8 ώρες ημηρεσίως=140 kw κατά μέσο όρο την ημέρα με διαφορά θερμοκρασίας 18 c αλλά και 15c να βάλω το σπίτι σου χρειάζεται με 8 ωρη λειτουργία περίπου 15 kw . h x 8 =120 kw / ημέρα /3,5 kw kg ξύλο =35 κιλά x 1,20=42 kila ξύλα και άλλο ένα 1, 15 % αποδοτικότητας της καύσεως=48 κιλά ξύλα /ημέρα.

Φιλε διαβασε λιγο τα ποστ μου σχετικα με τον λεβητα ,τα γραφω ολα αναλυτικοτατα!
Δεν μας τα λες καλα με τις θερμ. δυναμεις του ξυλου φιλε μηχανικε,τα ξυλα που καιω και το εχω γραψει και το γνωριζουν αρκετα μελη του φορουμ ειναι 2 και 3ων ετων και οι 4 τονοι ξερου ξυλου η αλλιος 8,8 κυβικα στιβαχτου(σε παλετες τα εχω ειπαμε!) δεν μας κανουν 14000kw αλλα 168000!!!!
Ο θαλαμος χωραει με προσεκτικο στριμωγμα 28-30 κιλα ξυλο,30 κιλα ξυλο=126 kw ,να στο πω χονδρικα λοιπον για να το καταλαβεις ,με πετρελαιο ηθελα 10 με 20 λιτρα την ημερα αναλογα το ποσο κρυο ειχε, με ξυλο λοιπον θελω απο 30 κιλα εως και 60,δηλ. με ξυλο εχω αναλογια 3 προς 1 σε σχεση με το πετρελαιο,αυτα ειναι τα νουμερα,δεν εχω βαλει κοφτρες(το σκεφτομαι να βαλω μιας και βλεπω οτι η sunsystem τον βγαζει τον λεβητα και με κοφτρες φετος,αλλα απ'οτι καταλαβα τον δινει με κοφτρες για την χρηση πελλετ!)το μονο που εχω κανει ειναι οτι τον εχω σε εξωτερικο χωρο αλλα του εφτιαξα εναν σουπερ μονομενο θαλαμο και ετσι ο λεβητας κραταει την θερμοκρασια του(δηλ. περιοριστηκαν οι απωλειες) και εκανα μια μονωση (6 ποντους νταου χυμα στην τελευταια πλακα!),ετσι πως τα υπολογιζω αν λοιπον ο πετρελαιολεβητας μου ειχε 80% αποδοση ο burnit την ξευτιλα εχει 70-75%,αν μου βρεις λοιπον Ελληνικο λεβητα που να κοστιζει τοσο οσο ο burnit και να εχει παραπανω αποδοση πες μου αυριο να παω να τον παρω!
Και ειμαι και πολυ μετριοφρων στις μετρησεις μου υπερ του πετρελαιου και τον ριχνω δηλ. τον burnit(γιατι οπως και να το κανω απο εκει που εκαιγα 2 τονους πετρελαιο τωρα καιω 4-4,5 τονους ξυλα,,γιατι αντε λεω να με εκλεβα κι'ολας στο πετρελαιο και να μην ηταν 2 τονοι και να'ταν 1,8 και αντε και τα 2 μονοστυλα στις τουαλετες γιάυτο λεω 1,5 τονους και οχι 2 το πετρελαιο!)
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ