Ξυλολεβητας η ξυλολεβητας πυρολησης

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141614 από burnit40
Argurispro κανε ενα κουμαντο βαλε ενα δοχειο αδρανειας κ θα τους θυμασαι ολους που σου το λενε αυτο.αν το μηχανημα σου τωρα ειναι super που δεν το αμφισβητω σε καμια περιπτωση μετα θα ειναι 2 φορες καλυτερο.κ μειωση καταναλωσης κ ζεστα για πολλες ωρες.για του λογου του αληθες εγω εφτιαξα ενα 800αρι μονος μου που επρεπε να βαλω 2000 λιτρα κ ειδα τρελη διαφορα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Argyrispro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141619 από Argyrispro
Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι για να μην μπλέξουμε με τις λέξεις. Πόσο μάλλον όταν η Ελληνική ειναι τόσο όμορφη γλώσσα. Άλλο απαραίτητο άλλο συνίσταται. Ο τεχνικός τότε της buderus που μίλησα για την σύνδεση μου είπε πώς το δοχείο ΔΕΝ ειναι απαραίτητο για την εγκατάσταση, πράγμα που λένε ΟΛΟΙ. Για λόγους όμως άνεσης, καλύτερης οικονομίας και διαχείρησης συνίσταται η σύνδεση του ξυλολέβητα με δοχείο αδρανείας.

@Burnit40 δοχείο αδρανείας απο τον κύκλο μου δεν έχει βάλει κανείς, σίγουρα ειναι πολύ χρήσιμο για καλύτερη διαχείρηση και ξεκούραση. Ισχύει όμως και για την κατανάλωση; Είδες όντως τόσο μεγάλη διαφορά; Για να ζεστάνει τα +800 επιπλέον λίτρα δεν σου έκαιγε αρκετά παραπάνω ξύλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141620 από burnit40
καθε βραδυ γεμιζα τον λεβητα περιπου στις11 το πρωι δεν εβρησκα ουτε καρβουνα,τωρα βρησκω ξυλα.γεμιζα 4 φορες γεμιζω 3.ειδα μεγαλη διαφορα.να σημειωσω ζεσταινω 2 σπιτια 110 μετρα με θερμοστατες χωρου.οταν ειχανε ζητηση νερου ταυτοχρονα ζοριζωτανε ο λεβητας.τωρα παει τρενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141621 από burnit40
Άλλο απαραίτητο άλλο συνίσταται.στην προκυμενη περιπτωση.ειναι απαραιτητο οχι για την λειτουργια του λεβητα αλλα για την καλη λειτουργια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Argyrispro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141624 από Argyrispro
Ποιόν λέβητα έχεις; Ξύλα είχες τα ίδια με και χωρίς το δοχείο; Ξερά δηλαδή;

Δεν τον έχω γεμίσει ποτέ τον λέβητα γιατί γενικά υποφέρουν αν σβήνει ο ανεμιστήρας και ειναι γεμάτος ο θάλαμος με ξύλα. Το κακό βέβαια ειναι ότι κάθε 2 ώρες βάζω 2-3 κουτσουράκια. Το δοχείο το έχω κατά νου για του χρόνου, αλλά θα ήθελα να το έβλεπα σε κάποιον και κυρίως σε κάποιον που τον δούλεψε τον λέβητα με και χωρίς δοχείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141626 από etsa67
Εγώ θα προτιμούσα Πυρολυτικό Λέβητα και δοχείο αδράνειας με το μία καλή τρίοδη 65 c esbe.
Πόσα kw θα αγόραζα για να με καλύψει στα 140μ2 είναι ένα μεγάλο θέμα.
Ένα Για 140 μ2 με σχετικά καλή μόνωση , προστατευμένη οικία και με ένα ΔΘ=15-18 c κατά μέσο όρο, θέλεις περίπου 15-17kw/h.
Η λειτουργία της εγκα/σης θα έχει συνεχόμενη διάρκεια περίπου τις 8-10 ώρες /24ώρο.
Άρα 17kw x 10 h=170 kw/ημ.
1. Δοχείο 1000 λίτρων και σε θερμοκρασία 75-80 c έχει ενέργεια (Ενθαλπία)=Q=1000 x 1 x 80 c=80000 Kcal/h x 0,00116=93 kw.
2. Διαιρείς τα 93 kw με 10 ώρες και έχεις 9,3 kw/h.
3. !7-9,3=8 kw περίπου σαν έξτρα την ώρα που θα σου δίνει ο λέβητας την ώρα για να καλύψει την υπόλοιπη ισχύ.
4.Συνολική κατανάλωση ξύλων με ισχύ 4,2 kw/h =40 κιλά /ημέρα και για διφορά πάντα τους 18c.
5.Με απόδοση καύσης σε λέβητες πυρόλυσης 83-88% τα 40 κιλά γίνονται 47 και απώλεις της εγκα/σης =50 κιλά ξύλα / ημέρα.
6.Όταν τα παραπάνω μεταβάλλονται όπως π.χ. μειώνεται το ΔΘ ή η χρονική διάρκεια από 10 σε 8,7 ή και 6 ώρες /ημ. τότε μειώνεται και η κατανάλωση των ξύλων.
Σημείωση: :otan to ΔΘ είναι μικρότερο από 10 c οι απώλειες η (ποσότητα θερμότητας που μεταφέρεται προς τα ψυχρά ) καθυστερούν ως προς τον χρόνο κατά πολύ σε σύγκριση με το αν το ΔΘ έχει μεγάλη τιμή. Άρα λιγοστεύει και η διάρκεια που χρειάζεται θέρμανση το σπίτι σου άρα έχεις κατά πολύ οικονομικότερη λειτουργία.
Αν χρησιμοποιείς δοχείο αδράνειας σε περιοχές που δεν κάνει πολύ κρύο και ο θερμοστάτης ελέγχει άμεσα τη λετουργία του ανεμιστήρα αέρα ή το βεντιλατέρ καυσαερίων τότε θα επιτύχεις ακόμα καλύτερη οικονομία αλλά θα πιάνει πίσες ο πάνω θάλαμος του πυρολυτικού λέβητα.
Σε αυτή τη περίπτωση μπορεί να βοηθείσει η τρίοδη 55 σε συνδιασμό με τετράοδη ανάμιξης. και 2 κυκλοφορητές.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ