Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147299 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Στη πόρτα που έχει τον καυστήρα πετρελαίου μπορείς να βάλεις και καυστήρα πέλετ. Λέει ότι ανάβει τα ξύλα αυτόματα και όταν τελείωσουν αυτά ανάβει ξανά ο καυστήρας.
Τον αυτοματισμό τον έκανα παλιότερα (λειτουργεί με μία χρονοκαθυστέρηση 10-60 λεπτά) όταν δεν ανεβεί η θερμοκρασία με τα ξύλα που σημαίνει ότι δεν άναψαν είτε τέλειωσαν θα το γυρίσει στο πετρέλαιο.
Δεν μου πολυαρέσει και πολύ.
Θα μπορούσες να είχες τη διπλή αυτή λειτουργία με δύο λέβητες ξύλου -πετρελαίου και με μία τρίοδη βάνα αυτονομίας να μπατάριζε τα νερά της επιστροφής στο πετρέλαιο ή στο ξυλοκάζανο ένας υδροστάτης επάνω στο ξυλοκάζανο.
Πχ. αν η θερμοκρασία στο ξυ/τα είναι 40c ο υδροστάτης να μπατάρει τη τρίοδη προς το ξυ/τα και αντίθετα.
΄΄Ετσι θα λειτουργείς με πολύ ασφάλεια αλλά και θα μπορεί να βάζει χέρι και ένας απλός χρήστης.
Για μένα πολλά χρήματα για αυτή τη κατασκευή που είναι απλή .
Με έναν καλό χαλύβδινο ξυλολέβητα στα 850 ευρώ (το καλοκαίρι θα βρείς πολλούς) και έναν καυστήρα μεταχειρισμένο στα 80 ευρώ και φτιάχνεις τον ξυλολέβητα kiturami krh-35.
Όσο για τον αυτοματισμό της ενεργοποίησης - απενεργοποίησης του καυστήρα μπορείς να τον κάνεις με 55-60 ευρώ αν κάποιος γνωρίζει τη φιλοσοφία του.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147301 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Αν γνωριζεις ναι αν δεν ομως ειναι λιγο ρισκο το τι λεβητα θα παρεις,τι καυστηρα και τι αυτοματισμους...Οσο αφορα οτι θα μπορουσε σε αυτον τον λεβητα να βαλεις και καυστηρα πελλετ ε ναι αυτο δεν το χα σκεφτει χαχαααχ ωραιος ο Σταθης.Για σενα μπορει να φαινονται πολλα,εγω ψαχνω μια ευκολια οσον αφορα να εχω την αποδοση του πετρελαιου οποτε εχω "μπαγιοκο" αλλα και να μπορω να δουλευω ξυλα που απο κλαδεματα εδω εχω 2-3 τονους ανετα ελια και αν ξωμεινω να δωσω βρε αδερφε 250 ευρα και να παρω 2 τονους ελια επιπλεον να βγαζω το χειμωνα.Λαθος το σκεφτομαι ρε συ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147302 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Λαθος εισαι φιλος.ειχαμε λεβητα ξυλου και ο πατερας μου και γω δεν θελουμε να ξαναδουμε ξυλο.Ο πατερας μου λεει δυο ευρω να παει το πετρελαιο αυτο θα καιω.Εγω σου ειπα επελεξα κιτουραμι πελλετ ξεκουραστος και εχεις ζεστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147303 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Το αν ειμαι λαθος η σωστος ειναι υποκειμενικο....Να δωσω 3000 για τον πελετολεβητα ειναι πολλα νομιζω.Επισης δεν εχω χωρο φυλαξης για τις παλλετες με το πελλετ.Φανταζομαι οτι δεν πρεπει να βρισκεται ουτε υπο βροχη ουτε υπο υγρασια.Δυστυχως οι παραμετροι ειναι διαφοροι και ολοι εχουμε τα δικια μας και τα πιστευω μας.....Τουλαχιστον καταληγουμε στο οτι η εταιρια ειναι αξιοπρεπης στα προιοντα της ε τι λες και εσυ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147307 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Το Άβαταρ του/της erimitis

ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ

More Details





Λαθος εισαι φιλος.ειχαμε λεβητα ξυλου και ο πατερας μου και γω δεν θελουμε να ξαναδουμε ξυλο.Ο πατερας μου λεει δυο ευρω να παει το πετρελαιο αυτο θα καιω.Εγω σου ειπα επελεξα κιτουραμι πελλετ ξεκουραστος και εχεις ζεστη
Aπάντηση.
Για να λές κάτι τέτοιο πρέπει να το τεκμεριώσεις πρώτα , με τρόπο ώστε να πείσεις και εμάς.
Προσωπικά, στα πετρέλαια και αέρια, τα έχω φάει με τη κουτάλα χρόνια τώρα, λέω και υποστηρίζω το αντίθετο, ότι η τεχνολογία καύσης πέλετ -ξύλου συμφέρει και με το παραπάνω και είμαστε εδώ για να προωθήσουμε αυτή την ιδέα η οποία ,έγινε πράξη με μεγάλη απήχηση τα τελευταία χρόνια.
Το ότι ζεσταίνει πιο οικονομικά το πετρέλαιο δεν είναι βέβαιο ακόμη και με 70 λεπτά το λίτρο.
Αν μπορείς να ρυθμίσεις σωστά τον καυστήρα πέλλετ η αναλογία στη κατανάλωση μπορεί να γίνει και 1 προς 1,7 και αν ακόμη ο καυστήρας πέλλετ συνδυαστεί με λέβητα ξύλου μεγαλύτερης ισχύος η αναλογία ίσως γίνει και 1 προς 1,45 δηλ. για κάθε λίτρο πετρελαίου θα αντιστοιχούν 1,45 λίτρα πέλλετ. Όπως καταλαβαίνεις (στον Μπαμπά σου αναφέρομαι) με κόστος πετρελαίου ακόμη και στα 50 λεπτά αντιστοιχούν στην ίδια θερμιδική αξία περίπου 32 λεπτά σε πέλλετ με τη παραπάνω σχέση και με κόστος ανά κιλό στα 17 λεπτά.
Σε αυτό θα προσθέσεις σαν επιβάρυνση τη συχνότητα καθαρισμού του λέβητα πέλλετ η οποία είναι σύντομη και σαν πλεονέκτημα την σημαντικά πιο λιγότερη επιβάρυνση του ατμοσφαιρικού αέρα σε co2 και άλλα με πολύ λιγότερες τοξίνες σε σύγκριση με αυτές του πετρελαίου στο καθάρισμα.
Και αν ο φπα στο πέλλετ πέσει (όπως υποσχέθηκαν ) ιδίως στα αγροτικά πέλλετ ,στο 11-13% η τιμή του θα διαμορφωθεί στα 15 λεπτά / κιλό.
Πές στον Μπαμπά σου αν τώρα αξίζει η όλη Ιστορία.
Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γράφονται τα παραπάνω επειδή εμείς όλοι στο φόρουμ έχουμε δείξει οικολογική συνείδηση και στηρίξουμε τα ανακυκλώσιμα καύσιμα σαν η μόνη διέξοδος σωτηρίας του κλίματός μας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 9 Μήνες πριν #147528 από vagroul
Απαντήθηκε από vagroul στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
καλημερα, ξαναγυριζω λιγο τε θεμα πισω εκει που μιλούσατε για λεβητα που εχει δυνατοτητα για ΖΝΧ οπως οι λεβητες τις KITURAMI που εχουν εναλακτη και δουλευουν με Δτ. αν εχεις ηλιακο μια συνδεσμολογια που σκεφτομουν εγω να κανω ειναι η εξης : στον εναλακτη του λεβητα συνδεεις στη εισοδο του νερου την εξοδο απο τον ηλιακο και απο την στιγμη που λειτουργει με Δτ αν η θερμοκρασια του νερου που ερχεται απο τον ηλιακο ειναι μεσα στα επιθυμιτα νουμερα απλα περναει μεσα απο τον συλεκτη αν η θερμοκρασια του νερου ειναι μικροτερη τοτε ο λεβητας συπληρωενει την θερμοκρασια του νερου και εκμεταλευομαστε ετσι και το λιγο ζεστο νερο που μπορει να εχει ο ηλιακος απο τον ηλιο, αν ο ηλιακος ειναι τριπλης μπορει να γινει και η κλασικη συνδεσμολογια με τον λεβητα και την σερμπατινα του ηλιακου.

δεν ξερω αν αυτο που γραφω ειναι σωστο αλλα αυτο σκεφτομουν να κανω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ