Τρίοδη βανα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160631 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Ο λεβητας 25KW καιει pellet, o inverter ειναι Evosta και η τριοδη ειναι αυτη www.koupelny-venta.cz/35755,termostatick...tsv6-65-c-11821.html στους 60 βαθμους οπως ειπα.
Φαινεται να λειτουργει σωστα, ο λεβητας κραταει νερο 70 βαθμων ενω με την αναμιξη των επιστρεφομενων κατεβαινει το πολυ στους 58 βαθμους. Χωρις την βανα, οταν εκανε "ντου" ο θερμοστατης χωρου που ειχα, η θερμοκρασια των νερων επεφτε στους 30-33 βαθμους.
Απ οτι ξερω , ο σκοπος της βανας ειναι να κυκλοφορει μονιμα τα ζεστα νερα του λεβητα εισοδο-εξοδο ενω παραλληλα δινει στα σωματα λιγο λιγο το ζεστο νερο (και αφηνει να μπαινει λιγο λιγο το κρυο συγχρονως) ωστε να μην κρυωσει πολυ το νερο του λεβητα, μεχρις οτου να ζεσταθουν κανονικα, οποτε και ανοιγει περισσοτερο. Συμφωνα με αυτο το σκεπτικο μου φαινεται σωστη η λειτουργια.
Το ιδιο μου ειπε και ο πωλητης της βανας, οτι θα χρειαστει ωρες να ανεβασει ζεστο νερο στα σωματα στην αρχικη εναυση, οταν δηλ το νερο στα σωματα ειναι κρυο.

Y.Γ Ο λεβητας ειναι γεγονος οτι ειναι ψιλομικρος για τα σωματα, που ειναι πολλα. Οταν ζητουν ζεστο νερο ολα μαζι, δεν αντεχει σε αποτομες διακυμανσεις της θερμοκρασιας και "καθεται". Ισως αν ηταν μεγαλυτερος, ο χρονος των 10 ωρων να ηταν αρκετα μικροτερος.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160638 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τρίοδη βανα
Καλά το κατάλαβα οτι κάτι συμβαίνει με την περίπτωσή σου.....
Αρχικά να σου πώ οτι η τρίοδη που φοράς δεν κάνει για την εγκατάσταση σου.Την βγάζεις χθές.... Ειναι το μεγάλο μοντέλο της Regulus, για λέβητες άνω των 55ΚW με δοχείο αδρανείας και χωρίς να κάνει auto balance , που σημαίνει οτι χρειάζεται ρυθμιστική.
Τσέκαρε www.regulus.eu/en/tsv6-load-valve

Ακόμη κι έτσι πάλι δεν το σώζεις με τίποτα, καθώς θέλει μεγάλες ροές και ισχύ για να αποδώσει - κάτι που εσύ με τα 25KW δεν έχεις.... Απορώ ποιός σου την έβλαε και την επέλεξε τόσο μεγάλη και στους 65βαθμούς κιόλας...
Πήγαινε παλικάρι μου πάρε μία στους 50 βαθμούς της ESBE και συγκεκριμένα το μοντέλο VTC 511 -50 και να δεις τι ωραία που θα δουλέυει μετά το κυκλωματάκι σου...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160641 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Ωωωχ..ουτε με δυο λεβητες συνδεδεμενους παραλληλα δεν το σωζω.. ΧΑΧΑΧΑ..
Αυτος που μου την πουλησε ηταν αυτος που μου πουλησε και τον λεβητα, "πολυ σχετικος" γαρ..
Θα χτυπησω αμεσα μια ESBE, την εχω δει σε αλλα παιδια που την εβαλαν, θα την τοποθετησω και τα ξαναλεμε.
Σ ευχαριστω για την συμβουλη.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160642 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τρίοδη βανα
... Και για να σε βοηθήσω περισσότερο , η τρίοδη των 65 βαθμών που έχεις , για να ανοίξει πλήρως την δίοδο ΑΒ ενώ παράλληλα θα στραγγαλίσει πλήρως την είσοδο του bypass , πρέπει να φτάσει σε θερμοκρασία 65 + 10 = 75 βαθμοί. Αυτό σημαίνει πως η επιστροφή απο τα σώματα θα πρέπει να είναι 75 που ταυτόχρονα σημαίνει πως για να είναι τόσο θα πρέπει να έχεις ενα Δt 15-20 , δηλαδή προσαγωγή 90-95 βαθμούς. Έχεις τέτοιες θερμοκρασίες στον λέβητα σου?? Δεν νομίζω...

Άλλος ένας λόγος λοιπόν που η τρίοδη σου δεν είναι η σωστή και η καθυστέρηση θέρμανσης και η απώλεια θερμότητας μεγάλη !

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160644 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Οπως ανεφερα στην αρχη η δικια μου ειναι 60 βαθμων (65 ηταν στο link που εδωσα ενδεικτικα). Ο λεβητας μου ειναι ρυθμισμενος στους 70 βαθμους και οταν σβησει, λογω αδρανειας φτανει στα 85. Για αυτο ισως φαινοταν να δουλευε, λογω της υπαρξης των θερμοστατικων βανων που εμποδιζαν ολα τα σωματα να "τραβηξουν" νερο συγχρονως, παρα τα μειον που αναφερεις.
Δηλαδη, να ξαναρωτησω, μια σωστη τριοδη βανα σαν αυτην που αναφερεις, μπορει να συνεργαστει αρμονικα με θερμοστατη χωρου?

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160645 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τρίοδη βανα
Τι ακριβώς εννοείς όταν λες ''να συνεργαστεί με θερμοστάτη χώρου'' ??

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ