Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146360 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα και πάλι σε όλους.
Αυτή τη φορά ο μόνος λόγος που γράφω είναι για να πω και δημόσια ευχαριστώ στο φίλο μου το Στάθη (etsa67), για το λόγο ότι σε χρόνο ρεκόρ από τη στιγμή που του ζήτησα τη βοήθεια του σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετώπισα με τον καυστήρα, άμεσα επικοινώνησε μαζί μου και δίνοντας μου συμβουλές - κατευθύνσεις τηλεφωνικά, με βοήθησε να λύσω αμέσως το πρόβλημα που είχα.
Φίλε Στάθη, μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά αλλά σε θεωρώ φίλο και ήθελα και δημόσια να σε ευχαριστήσω!!
Να είσαι καλά κι ελπίζω κάποια στιγμή να γνωριστούμε (αν και από μακριά) και από κοντά.
Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές, αν το ποστ μου είναι λίγο εκτός θέματος, αλλά το πρόβλημα αφορούσε τον καυστήρα p12 (τροφοδοσία και καύση του πέλλετ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146366 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Βάλε το t15στο 12 και το t14 =4,5 me aera t147 και βλέπουμε. Μόλις , όπως καταλαβαίνω ,ρίχνει για 5,3 καίει με καπνό και μετά καθαρίζει. Έχει μια λογική αλλά μήπως το πέλλετ δεν είναι και τόσο καλό.
Χρειάζομαι και άλλα στοιχεία για να βρούμε μία λύση.

μήπως εννοείς t15=4,5 και t14=147 και το t07=12 απο 15 που το εχω?
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146407 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μεγάλη ζημιά!!!!

Μου έκαψε τον πλαστικό κοχλία!!! Εχτές το βράδυ έγινε, τον άλλαξα, και αυτήν την στιγμή πάω πίσω να το ελέγξω, βλέπω κάτω πεταμένα πέλλετ, στον αέρα σαν να πετάει στάχτη και ο ευλύγιστος σωλήνας μαύρος, λιωμένος. Ο μεταλλικός που τροφοδοτεί πολύ ζεστός. Ευτυχώς έλιωσε ο σωλήνας και γλιτώσαμε καμιά μεγάλη ζημιά.

Εδώ και 2,5 μήνες δούλευε πολύ καλά. Δεν είχαμε αυτό το πρόβλημα. Το πέλλετ ίδιο. Οι ρυθμίσεις ακριβώς οι ίδιες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ και μιαμιση εβδομάδα είχαμε πάρα πολύ κλίνκερ, ήθελε καθημερινό καθάρισμα. Δεν ξέρω τι φταίει!

Καμιά συμβουλή? Τι μπορεί να φταίει? Τι να κάνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146418 από χρηστος8

giannisp2 έγραψε: Μεγάλη ζημιά!!!!

Μου έκαψε τον πλαστικό κοχλία!!! Εχτές το βράδυ έγινε, τον άλλαξα, και αυτήν την στιγμή πάω πίσω να το ελέγξω, βλέπω κάτω πεταμένα πέλλετ, στον αέρα σαν να πετάει στάχτη και ο ευλύγιστος σωλήνας μαύρος, λιωμένος. Ο μεταλλικός που τροφοδοτεί πολύ ζεστός. Ευτυχώς έλιωσε ο σωλήνας και γλιτώσαμε καμιά μεγάλη ζημιά.

Εδώ και 2,5 μήνες δούλευε πολύ καλά. Δεν είχαμε αυτό το πρόβλημα. Το πέλλετ ίδιο. Οι ρυθμίσεις ακριβώς οι ίδιες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εδώ και μιαμιση εβδομάδα είχαμε πάρα πολύ κλίνκερ, ήθελε καθημερινό καθάρισμα. Δεν ξέρω τι φταίει!

Καμιά συμβουλή? Τι μπορεί να φταίει? Τι να κάνω?


Ειναι φως φαναρι...
Εχεις βουλωμενη καμιναδα...
Καθαρισε την...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146420 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Έχετε κάποιο email να μπορώ να επικοινωνήσω πιο εύκολα μαζί σας? Η κακοκαιρία είναι τρελή αυτήν την στιγμή σήμερα αύριο φυσάει σαν τρελό, βρέχει, δεν μπορούμε να αλλάξουμε πολλά στην καμινάδα. Βγήκα βλέπω καπνό να βγαίνει οπότε δεν είναι τέρμα βουλωμένη, ωστόσο πρέπει να έχει καποιο θέμα. Μερικές φορές νιώθω σαν ένα βουητό και ταυτόχρονα ένα "τρίξιμο" από το μέρος της καμινάδας και το νιώθω μέχρι και στον κοχλία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #146421 από χρηστος8

giannisp2 έγραψε: Έχετε κάποιο email να μπορώ να επικοινωνήσω πιο εύκολα μαζί σας? Η κακοκαιρία είναι τρελή αυτήν την στιγμή σήμερα αύριο φυσάει σαν τρελό, βρέχει, δεν μπορούμε να αλλάξουμε πολλά στην καμινάδα. Βγήκα βλέπω καπνό να βγαίνει οπότε δεν είναι τέρμα βουλωμένη, ωστόσο πρέπει να έχει καποιο θέμα. Μερικές φορές νιώθω σαν ένα βουητό και ταυτόχρονα ένα "τρίξιμο" από το μέρος της καμινάδας και το νιώθω μέχρι και στον κοχλία.


Η καμιναδα στην θερμανση... ειναι οτι ειναι και η εξατμιση ενος αυτοκινητου.
Αν βαλεις ενα στουπι στην εξατμιση... αυτοματως το αυτοκινητο δεν θα παιρνει μπρος...η θα παιρνει και αμεσως θα σβηνει.
Αντιστοιχα λειτουργει και η καμιναδα σε εναν λεβητα...ολιγον βουλωμενη η μερικως ανοιχτη φερνει το ιδιο αποτελεσμα.
Ο ελκυσμος που πρεπει να εχει ειναι συγκεκριμενος...
Στην περιπτωση σου σαφεστατα και δεν υπαρχει ελκυσμος εξου και η επιστροφη φλογας στο σπιραλ.
Αν θες να μην καταστρεψεις ολοκληρωτικα τον καυστηρα (η επιστροφη φλογας μπορει να λιωσει ολα τα ηλεκτρικα - ηλεκτρονικα του) σου συνιστω να μην τον λειτουργησεις καθολου...
Μεχρι να λυσεις το ζητημα της καμιναδας βεβαιως...
Χωρις να κινδυνολογω... ειναι θεμελιωδη ζητημα και δεν πρεπει να το θεωρεις ασημαντο...
Το αντιθετο θα ελεγα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.203 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ