Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11526 από χρηστος8

lin έγραψε: καλησπερα. ειμαι καινούργιος πελλετακιας. Αγόρασα ένα ferroli flp 4 με καυστήρα mikro 7 .Επειδή η αγορά έγινε μέσω διαδυκτίου από την Αθήνα και εγώ κατοικώ σην Πάτρα παιδεύτηκα Πάρα πολύ μέχρι να τον βαλλω σε λειτουργεία. Ο χώρος που ζεσταινω είναι περ'ιπου 130 τμ με επι πλέον ένα ηλιακο.οι απαιτήσεις μοπυ είναι περίπου 22500 κL.με τις θερμοκρασίες στην περιοχή να κυμαίνονται απο 5 έως 12 η χαμηλότερη έχω κατανάλωση περίπου 50 κιλά για 7-8 ώρες λειτουργίας στους 20 βαθμους το στο 24ωρο. το σπίτι ειναι καινούργιο με πολυ καλή μονωση. θεωρώ ότι ειναι πάρα πολύ . επίσης βλέπω στο καθάρισμα ότι έχω πολλά καρβουνάκια σαν πελλετ τα οποία δεν έχουν καεί τελείως. έχετε καμοια ιδέα για καποια αλλαγή σε παραμέτρους και ποια . ευχαριστω εκ των προτέρων




Κατ αρχην βαλε τον καυστηρα στην 5η παραμετρο και πες μας ανα ποσα δευτερολεπτα ταιζεις και τι αερα εχεις.
Η καμιναδα σου εχει καλο ελκυσμο; Ποσα μετρα ειναι; Τι διαμετρο εχει;Ειναι μονωμενη;
Ο SFL εχει κλαπε στην εξοδο του...ειναι ανοιχτο τελειως η κατι ενδιαμεσα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lin

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11552 από lin
Απαντήθηκε από lin στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημερα συνονοματε.Όλες οι παράμετροι είναι σύμφωνα με το manual.H καμινάδα μου ειναι 2,5 μέτρα οριζόντια και μετά ευθεία 8 μέτρα περίπου. ειναι πολύ καλά μονωμένη.το κλαπέτο τελείως ανοικτό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11566 από χρηστος8

lin έγραψε: καλημερα συνονοματε.Όλες οι παράμετροι είναι σύμφωνα με το manual.H καμινάδα μου ειναι 2,5 μέτρα οριζόντια και μετά ευθεία 8 μέτρα περίπου. ειναι πολύ καλά μονωμένη.το κλαπέτο τελείως ανοικτό




Συνονοματε αφηνεις τις εργοστασιακες ως εχουν αλλαζοντας μονο τις εξης:
t04 007
t06 100
t07 16
t16 170
Οταν δουλεψει ενα 24 ωρο με αυτες τις ρυθμισεις... εφοσον διαπιστωσεις καλυτερη καυση μπορει να χρειαστει να παιξεις λιγο με το t07.
Μιλαμε παντα με την προυποθεση οτι η καμιναδα σου εχει καλο ελκυσμο.
Τι πελλετ καις;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11581 από lin
Απαντήθηκε από lin στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ολα τα έχω όπως μου περιγράφεις. μονο το τ07 το έχω στο 18. Θα δοκιμάσω στο 16 που μου προτείνεις.όσο για το πελλετ εδώ κάτω στα νότια έχουμε λιγο πρόβλημα. Ξεκίνησα με ΜΑΚΗ το οποίο μοέβγαζε βλάβη Α01 και F02 μπλοκάριζε με πελλετ και στην στάχτη έβγαζε στο σχαράκι πολλή λάσπη και το πλήρωνα 5 ευρω το τσουβάλι. Τώρα χρησιμοποιώ ένα ρουμάνικο το οποίο το έχει μόνο ένας ο οποίος από 4,5 τώρα μου το δίνει 5 και μεδυσκολία.αυτή την στιγμή καίω ένα αυστριακό ανοικτόχρωμο το ολποίο αγοράζω 5,5 ευρώ. Αν ξέρεις πες μου καμοιά ιδέα για καποιο συγκεκριμένο και πως μπορώ να το προμηθυτώ. Ευχαριστώ.
Η καμινάδα μου εκτιμ΄β οτι έχει καλό εφελκισμό γιατι είναι τετράγωνη 15άρα και χωρίς γωνίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11590 από χρηστος8

lin έγραψε: Ολα τα έχω όπως μου περιγράφεις. μονο το τ07 το έχω στο 18. Θα δοκιμάσω στο 16 που μου προτείνεις.όσο για το πελλετ εδώ κάτω στα νότια έχουμε λιγο πρόβλημα. Ξεκίνησα με ΜΑΚΗ το οποίο μοέβγαζε βλάβη Α01 και F02 μπλοκάριζε με πελλετ και στην στάχτη έβγαζε στο σχαράκι πολλή λάσπη και το πλήρωνα 5 ευρω το τσουβάλι. Τώρα χρησιμοποιώ ένα ρουμάνικο το οποίο το έχει μόνο ένας ο οποίος από 4,5 τώρα μου το δίνει 5 και μεδυσκολία.αυτή την στιγμή καίω ένα αυστριακό ανοικτόχρωμο το ολποίο αγοράζω 5,5 ευρώ. Αν ξέρεις πες μου καμοιά ιδέα για καποιο συγκεκριμένο και πως μπορώ να το προμηθυτώ. Ευχαριστώ.
Η καμινάδα μου εκτιμ΄β οτι έχει καλό εφελκισμό γιατι είναι τετράγωνη 15άρα και χωρίς γωνίες.




Το t07 εργοστασιακα ειναι στο 10...αν το εχεις στο 18 και παιρνεις καρβουνακια βαλτο στο 19.
Ειπες οτι εχεις εργοστασιακες ρυθμισεις αλλα τις εχεις πειραγμενες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nafplion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #11602 από lin
Απαντήθηκε από lin στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μόνο την τ 07 αλλάζω . Πάντως πιστεύω ότι καίει πολύ. Σήμερα με εξωτερική θερμοκρασία 12 βαθμούς και εσωτερική στους 21 για 2,5 ώρες εχει κάψει περίπου 1 τσουβάλι ,δηλαδή περίπου 6 κιλά την ώρα.¨ηταν σβηστ'ο 'ολη την ημέρα και ξεκίνησε από τους 24 βαθμούς θερμοκρασία στο νερό του λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ