Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11943 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

terisds έγραψε:

beacher έγραψε: to monadiko soy provlima file moy einai oti o kaustiras soy ton exeis sigoyra sthn skala 5 kai exeis katanalosi gia 34kw eno oi anages soy einai gia 25 kw.....giafto vale ton kaustira sthn skala 3 ....kai 8a deis terastia diafora sthn katanalosh....epishs prepei na valeis ton kaustira na stamataei peripoy stoys 65 va8moys....den xriazesai parapano ... :)


Εδω θα ηθελα να πω κατι σχετικα με τις βαθμιδες λειτουργιας του ferroli,ειμαστε 3 φιλοι που εχουμε τον ιδιο λεβητα και καυστηρα(ferroli-prity),εγω με τον εναν φιλο ειμαστε σχεδον στα ιδια καυσιμα,περιπου στους 5-5,5 τονους μεχρι τωρα,ο αλλος πολυ παραπανω,σχεδον 2,5 τονους.Εγω τον δουλευω στο αυτοματο μεχρι και την κλιμακα 5,το ιδιο και ο τριτος που εκαψε παραπανω,ο αλλος με την ιδια καταναλωση με εμενα μεχρι τωρα εκαψε δυο αντιστασεις,και πιστευω οτι οφειλεται στο οτι τον δουλευε στην 2 και 3 βαθμιδα.Δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο,αλλα τιποτε αλλο δεν μπορω να υποθεσω.
Υ.Γ.Τοποθετηθηκαν με διαφορα μιας εβδομαδας,και εχουμε και οι 3 το ιδιο καυσιμο.







eksigise moy se parakalo ti enoeis me to oti esi to doyleueis sto automato mexri kai thn klimaka 5????? kai o filo soy sthn 2 kai 3 ????gia na mporeso na soy eksigiso ti ennoo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11945 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

lin έγραψε: Επίσης έχω πρόβλημα με τους θερμοστάτες χώρου. Ενω έχω 22 βαθμούς στο σπίτι οι θερμοστάτες στο 16 - 18 δίνουν εντολή και λειτουργεί ο καυστήρας.Τι γνώμη έχεις για τους ηλεκτρονικούς της siemens κάνουν τίποτα η είναι και αυτοι μαιμού.





opoiodipote psifiako thermostath epilekseis 8a einai sosth epilogh....apagoreute pleon na iparxoyn analogikoi kai palioi thermostates sta spitia mas.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11950 από χρηστος8

beacher έγραψε:

lin έγραψε: Επίσης έχω πρόβλημα με τους θερμοστάτες χώρου. Ενω έχω 22 βαθμούς στο σπίτι οι θερμοστάτες στο 16 - 18 δίνουν εντολή και λειτουργεί ο καυστήρας.Τι γνώμη έχεις για τους ηλεκτρονικούς της siemens κάνουν τίποτα η είναι και αυτοι μαιμού.





opoiodipote psifiako thermostath epilekseis 8a einai sosth epilogh....apagoreute pleon na iparxoyn analogikoi kai palioi thermostates sta spitia mas.......





Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με Ελληνικα...στραβωσαν τα ματια μας...ευχαριστω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11962 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:

beacher έγραψε:

lin έγραψε: Επίσης έχω πρόβλημα με τους θερμοστάτες χώρου. Ενω έχω 22 βαθμούς στο σπίτι οι θερμοστάτες στο 16 - 18 δίνουν εντολή και λειτουργεί ο καυστήρας.Τι γνώμη έχεις για τους ηλεκτρονικούς της siemens κάνουν τίποτα η είναι και αυτοι μαιμού.





opoiodipote psifiako thermostath epilekseis 8a einai sosth epilogh....apagoreute pleon na iparxoyn analogikoi kai palioi thermostates sta spitia mas.......





Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με Ελληνικα...στραβωσαν τα ματια μας...ευχαριστω.




Συγνωμη.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #11964 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11975 από χρηστος8

terisds έγραψε: Φιλε beacher,εγω τον εχω στο αυτοματο,απο την κλιμακα 1 και παει κανονικα μεχρι την κλιμακα 5.ο φιλος μου τον εχει να ανεβαζει μεχρι την κλιμακα 3,αλλα δουλευει σχεδον συνεχεια.





Φιλε terisds οσους sun P7 η mikro εχω τοποθετησει τους δουλευω με αυτον τον τροπο...ξεκιναει η εναυση απο την 1η παραμετρο και σταδιακα ανεβαινει στην 5η.
Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για την καταναλωση του αλλα και για την οσο το δυνατον γρηγοροτερη θερμανση σου.
Επειδη εκανα 2 χρονια αρκετους πειραματισμους ειμαι σιγουρος για αυτο.
Στην 5 παραμετρο εχεις τις μεγαλυτερες καταναλωσεις αλλα και τις γρηγοροτερες αποδοσεις θερμανσης στις θερμαντικες επιφανειες του λεβητα.
Σε λειτουργια στην 3η παραμετρο πχ εχεις μικροτερη καταναλωση ονομαστικα, ομως μεγαλωνουν πολυ οι χρονοι λειτουργειας του καυστηρα...και με 30 λιτρα νερο και 3η παραμετρο μεχρι να ζεστανεις το σπιτι αυτον τον χρονο τον κανεις λαστιχο.
Αν ηταν να διαλεξεις τι θα προτιμουσες να δουλευει ο καυστηρας 5 ωρες στην 5η παραμετρο καταναλωνοντας 35 κιλα;
Η να δουλευει 7 ωρες στην 3η παραμετρο καταναλωνοντας παλι 35 κιλα;
Νομιζω καταλαβες το σωστο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.188 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ