Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12002 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12003 από beacher
Απαντήθηκε από beacher στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:

terisds έγραψε: Φιλε beacher,εγω τον εχω στο αυτοματο,απο την κλιμακα 1 και παει κανονικα μεχρι την κλιμακα 5.ο φιλος μου τον εχει να ανεβαζει μεχρι την κλιμακα 3,αλλα δουλευει σχεδον συνεχεια.





Φιλε terisds οσους sun P7 η mikro εχω τοποθετησει τους δουλευω με αυτον τον τροπο...ξεκιναει η εναυση απο την 1η παραμετρο και σταδιακα ανεβαινει στην 5η.
Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για την καταναλωση του αλλα και για την οσο το δυνατον γρηγοροτερη θερμανση σου.
Επειδη εκανα 2 χρονια αρκετους πειραματισμους ειμαι σιγουρος για αυτο.
Στην 5 παραμετρο εχεις τις μεγαλυτερες καταναλωσεις αλλα και τις γρηγοροτερες αποδοσεις θερμανσης στις θερμαντικες επιφανειες του λεβητα.
Σε λειτουργια στην 3η παραμετρο πχ εχεις μικροτερη καταναλωση ονομαστικα, ομως μεγαλωνουν πολυ οι χρονοι λειτουργειας του καυστηρα...και με 30 λιτρα νερο και 3η παραμετρο μεχρι να ζεστανεις το σπιτι αυτον τον χρονο τον κανεις λαστιχο.
Αν ηταν να διαλεξεις τι θα προτιμουσες να δουλευει ο καυστηρας 5 ωρες στην 5η παραμετρο καταναλωνοντας 35 κιλα;
Η να δουλευει 7 ωρες στην 3η παραμετρο καταναλωνοντας παλι 35 κιλα;
Νομιζω καταλαβες το σωστο.





Φίλοι μου έχω διαφορετική άποψη για το θέμα και απλώς την παραθέτω εδώ για να γίνει πιο εποικοδομητική η συζήτηση. Δουλεύω και εγώ σχεδόν 2 χρόνια τους καυστήρες ferroli και τους δουλεύω μόνο με συνεργασία με τους λέβητες ferroli. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι το μέγεθος του λέβητα. Ο sun p7 είναι για 5 διαφορετικά μοντέλα λέβητα από 16 kw έως 30 kw. Κάθε λέβητας χρειάζεται και την ανάλογη ένταση του καυστήρα και αυτό βγαίνει πάντα από μηχανολογικές πράξεις και κανόνες. Φυσικά και μετά τα 3 πρώτα μοντέλα ο καυστήρας πρέπει να δουλέψει στην μεγάλη σκαλα. Στα μικρά μοντέλα όμως είναι απαραίτητο (πάντα κατά την γνώμη μου ) να προσαρμόζουμε τις βαθμίδες Για να βοηθήσω λίγο με τις καταναλώσεις ο τελευταίος που έχω τοποθετήσει είναι 30 kw ο GFN8 και φέτος καίει στην ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ μέσο όρο 30 κιλά την ημέρα . Τώρα όσον αφορά το ότι έκαψε τις αντιστάσεις δεν έχω άποψη και απάντηση.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το Α και το Ω στους λέβητες pellet είναι ο ελκυσμός της καμινάδας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #12115 από lin
Απαντήθηκε από lin στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
τελικά έβαλα ηλεκτρονικούς θερμοστάτες. τοποθέτησα τους siemens rev 24 και λειτουργούν άψογα. βέβαια είναι λίγο τσιμπημένοι 89 ευρώ έκαστος παρακαλώ αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ καλή επιλογή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #12282 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19517 από nchatzitou
Απαντήθηκε από nchatzitou στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

beacher έγραψε:
Εδω θα ηθελα να πω κατι σχετικα με τις βαθμιδες λειτουργιας του ferroli,ειμαστε 3 φιλοι που εχουμε τον ιδιο λεβητα και καυστηρα(ferroli-prity),εγω με τον εναν φιλο ειμαστε σχεδον στα ιδια καυσιμα,περιπου στους 5-5,5 τονους μεχρι τωρα,ο αλλος πολυ παραπανω,σχεδον 2,5 τονους.Εγω τον δουλευω στο αυτοματο μεχρι και την κλιμακα 5,το ιδιο και ο τριτος που εκαψε παραπανω,ο αλλος με την ιδια καταναλωση με εμενα μεχρι τωρα εκαψε δυο αντιστασεις,και πιστευω οτι οφειλεται στο οτι τον δουλευε στην 2 και 3 βαθμιδα.Δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο,αλλα τιποτε αλλο δεν μπορω να υποθεσω.
Υ.Γ.Τοποθετηθηκαν με διαφορα μιας εβδομαδας,και εχουμε και οι 3 το ιδιο καυσιμο.


Φίλε beacher,

Λόγω του ότι ενδιαφέρομαι και γω για Ferroli θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις :
- πόσες ώρες το καις τη μέρα , γιατι με ενδιαφέρει η κατανάλωση σε κιλά πέλλετ ανα ημέρα
- πόσο τον πήρες και από που ( μέσω email αν θες)
- τι μάρκα πέλλετ καις και πόσο σου στοιχίζει.

Αν τελικά τον πάρω , τότε θα τα πούμε για τις ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ

When Kings become philosophers and philosophers become rulers ,then people become happy - Plato
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by nchatzitou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #19689 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλημέρα! θα ήθελα την βοήθειά σας στην ηλεκτρολογική σύνδεση του λέβητα sfl5 με καυστήρα sun p12

Θα ήθελα να κάνω τον καυστήρα να ανάβει και να σβήνει μόνος του σύμφωνα με την επιλεγμένη θερμοκρασία στον υδροστάτη. Σε ποιες επαφές συνδέω τον αισθητήρα θερμοκρασίας και ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ