Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24006 από tolis100
Απαντήθηκε από tolis100 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Παιδιά καλημέρα. Είμαι και΄γω ένας νέος ferollakias. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση ενός λέβητα ferolli sfl 4 με καυστήρα mikro p7.Η εγκατάσταση έγινε από δικό μου υδραυλικό και ηλεκτρολόγο και κατόπιν συνεννοήσεως με το κατάστημα που έγινε η αγορά ήρθε θερμουδραυλικός ο οποίος έκανε όλες τις ρυθμίσεις παραμέτρων μέτρησε τον ελκυσμό της καμινάδας και έλεγξε την συνδεσμολογία του καυστήρα. Κατόπιν αυτών το μηχάνημα πήρε μπροστά και λειτούργησε για περίπου 4 ώρες.Η παράμετρος U02 ρυθμίστηκε στην ένταση 4 δηλαδή στα 30 kw όση δηλαδή και η ισχύς του λέβητα. Θά ήθελα να ρωτήσω μήπως θα ήταν καλύτερα να ρυθμίσω τον καυστήρα μου στην ένταση 5 προκειμένου να πετύχω ποιο γρήγορη απόδοση και μικρότερους χρόνους λειτουργίας του καυστήρα (όπως αναφέρει σε προηγούμενο post κάποιος φίλος). Ακόμα παρατήρησα στον θάλαμο καύσης πολλά καρβουνάκια (άκαυτο Πέλλετ).Μέ ποιές ρυθμίσεις θα πρέπει να ασχοληθώ για να πετύχω καλύτερη καύση.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by tolis100.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27448 από tolis100
Απαντήθηκε από tolis100 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Παιδιά καλημέρα. Είμαι και΄γω ένας νέος ferollakias. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση ενός λέβητα ferolli sfl 4 με καυστήρα mikro p7.Η εγκατάσταση έγινε από δικό μου υδραυλικό και ηλεκτρολόγο και κατόπιν συνεννοήσεως με το κατάστημα που έγινε η αγορά ήρθε θερμουδραυλικός ο οποίος έκανε όλες τις ρυθμίσεις παραμέτρων μέτρησε τον ελκυσμό της καμινάδας και έλεγξε την συνδεσμολογία του καυστήρα. Κατόπιν αυτών το μηχάνημα πήρε μπροστά και λειτούργησε για περίπου 4 ώρες.Η παράμετρος U02 ρυθμίστηκε στην ένταση 4 δηλαδή στα 30 kw όση δηλαδή και η ισχύς του λέβητα. Θά ήθελα να ρωτήσω μήπως θα ήταν καλύτερα να ρυθμίσω τον καυστήρα μου στην ένταση 5 προκειμένου να πετύχω ποιο γρήγορη απόδοση και μικρότερους χρόνους λειτουργίας του καυστήρα (όπως αναφέρει σε προηγούμενο post κάποιος φίλος). Ακόμα παρατήρησα στον θάλαμο καύσης πολλά καρβουνάκια (άκαυτο Πέλλετ).Μέ ποιές ρυθμίσεις θα πρέπει να ασχοληθώ για να πετύχω καλύτερη καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27718 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tolis100 έγραψε: Παιδιά καλημέρα. Είμαι και΄γω ένας νέος ferollakias. Μόλις την προηγούμενη εβδομάδα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση ενός λέβητα ferolli sfl 4 με καυστήρα mikro p7.Η εγκατάσταση έγινε από δικό μου υδραυλικό και ηλεκτρολόγο και κατόπιν συνεννοήσεως με το κατάστημα που έγινε η αγορά ήρθε θερμουδραυλικός ο οποίος έκανε όλες τις ρυθμίσεις παραμέτρων μέτρησε τον ελκυσμό της καμινάδας και έλεγξε την συνδεσμολογία του καυστήρα. Κατόπιν αυτών το μηχάνημα πήρε μπροστά και λειτούργησε για περίπου 4 ώρες.Η παράμετρος U02 ρυθμίστηκε στην ένταση 4 δηλαδή στα 30 kw όση δηλαδή και η ισχύς του λέβητα. Θά ήθελα να ρωτήσω μήπως θα ήταν καλύτερα να ρυθμίσω τον καυστήρα μου στην ένταση 5 προκειμένου να πετύχω ποιο γρήγορη απόδοση και μικρότερους χρόνους λειτουργίας του καυστήρα (όπως αναφέρει σε προηγούμενο post κάποιος φίλος). Ακόμα παρατήρησα στον θάλαμο καύσης πολλά καρβουνάκια (άκαυτο Πέλλετ).Μέ ποιές ρυθμίσεις θα πρέπει να ασχοληθώ για να πετύχω καλύτερη καύση.


στο βιβλίο του καυστήρα ο κατασκευαστής γράφει για sfl 4 η παράμετρος U02 να είναι στο 5
για πες μας ποιες ρυθμίσεις σού έκανε
στον ρύθμισε με αναλυτή καυσαερίων και αν ναι τι απόδοση έδειξε στην 4 σκάλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28491 από tolis100
Απαντήθηκε από tolis100 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε joe125 κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν πάμε στην σελίδα τρία στο manual του καυστήρα τέρμα κάτω και αριστερά στο πινακάκι γράφει αυτό ακριβώς που μου λες. Ακριβώς απέναντι από αυτό το πινακάκι υπάρχει ένα άλλο που λέει Ρύθμιση μέγιστης ισχύος θέρμανσης παρ.u2 ανάλογα με τον λέβητα. Εκεί λοιπόν για λέβητα με ισχύ 30 kw στην τιμή παραμέτρου δίνει το τέσσερα. Κατά τα άλλα οι ρυθμίσεις έγιναν ακριβώς όπως είναι στο manual του καυστήρα, χρησιμοποίησε αναλυτή καυσαερίων αλλά δεν μου είπε τιμές ως προς την απόδοση που του έδωσε. Αυτό που μου είπε είναι ότι ο ελκυσμός της καμινάδας είναι πολύ καλός .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28654 από tasosp
Απαντήθηκε από tasosp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
χρηστοσ 8 ειναι ευκολο να μιλησουμε στο τηλ σε παρακαλω ? θελω να ρωτησω κατι για τον φερολι μου. το μαιλ μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. αν θελεις στειλε μου εκει το τηλ σου

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28791 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tolis100 έγραψε: Φίλε joe125 κατ΄αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν πάμε στην σελίδα τρία στο manual του καυστήρα τέρμα κάτω και αριστερά στο πινακάκι γράφει αυτό ακριβώς που μου λες. Ακριβώς απέναντι από αυτό το πινακάκι υπάρχει ένα άλλο που λέει Ρύθμιση μέγιστης ισχύος θέρμανσης παρ.u2 ανάλογα με τον λέβητα. Εκεί λοιπόν για λέβητα με ισχύ 30 kw στην τιμή παραμέτρου δίνει το τέσσερα. Κατά τα άλλα οι ρυθμίσεις έγιναν ακριβώς όπως είναι στο manual του καυστήρα, χρησιμοποίησε αναλυτή καυσαερίων αλλά δεν μου είπε τιμές ως προς την απόδοση που του έδωσε. Αυτό που μου είπε είναι ότι ο ελκυσμός της καμινάδας είναι πολύ καλός .

έπρεπε να τον ρώταγες και για την απόδοση του λέβητα %, για co αλλά και για το co2
αν η ρύθμιση έγινε με το ίδιο pellet δεν θα έπρεπε να άφηνε άκαυτο pellet παρά μόνο πούδρα στάχτη
μπορεί να έκανε μια τυπική μέτρηση να δει μόνο ελκυσμό, γνώμη μου είναι να τον ξανά φωνάξεις και να τον ρύθμιση σωστά με τον αναλυτή γιατί σε κάποια ένταση από της 4 βαθμίδες δεν κάνει σωστή καύση που σημαίνει να θέλει ρύθμιση στον αέρα η στην παροχή καυσίμου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ