Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35326 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

giorgosm3 έγραψε: Καλημέρα έχω κάνει μετατροπή τον λέβητα πετρελαίου σε πελλετ με καυστήρα Ferroli p7 θα ήθελα κάποιες βοήθειες Πάνο στο θέμα αυτό οποίος εχι κάνει ας μου απάντηση ευχαριστώ


Βάλε καμιά φωτογραφία του λέβητα γιατί είναι πολοί αυτόι που τους ενδιαφέρει αυτή η μετατροπή .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35986 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:

terisds έγραψε: Φιλε beacher,εγω τον εχω στο αυτοματο,απο την κλιμακα 1 και παει κανονικα μεχρι την κλιμακα 5.ο φιλος μου τον εχει να ανεβαζει μεχρι την κλιμακα 3,αλλα δουλευει σχεδον συνεχεια.





Φιλε terisds οσους sun P7 η mikro εχω τοποθετησει τους δουλευω με αυτον τον τροπο...ξεκιναει η εναυση απο την 1η παραμετρο και σταδιακα ανεβαινει στην 5η.
Ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις για την καταναλωση του αλλα και για την οσο το δυνατον γρηγοροτερη θερμανση σου.
Επειδη εκανα 2 χρονια αρκετους πειραματισμους ειμαι σιγουρος για αυτο.
Στην 5 παραμετρο εχεις τις μεγαλυτερες καταναλωσεις αλλα και τις γρηγοροτερες αποδοσεις θερμανσης στις θερμαντικες επιφανειες του λεβητα.
Σε λειτουργια στην 3η παραμετρο πχ εχεις μικροτερη καταναλωση ονομαστικα, ομως μεγαλωνουν πολυ οι χρονοι λειτουργειας του καυστηρα...και με 30 λιτρα νερο και 3η παραμετρο μεχρι να ζεστανεις το σπιτι αυτον τον χρονο τον κανεις λαστιχο.
Αν ηταν να διαλεξεις τι θα προτιμουσες να δουλευει ο καυστηρας 5 ωρες στην 5η παραμετρο καταναλωνοντας 35 κιλα;
Η να δουλευει 7 ωρες στην 3η παραμετρο καταναλωνοντας παλι 35 κιλα;
Νομιζω καταλαβες το σωστο.


Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν είναι εύκολο πως μπορώ να κάνω τον καυστήρα p12 να δουλεύει στο αυτόματο ως τη σκάλα 5 και πως σταθερά στην 3???
Αλλάζω κάτι στο u02??
Το u01 ρυθμίζει την επιθυμητή θερμοκρασία σβησίματος του καυστήρα?? Η θερμοκρασία έναυσης πως ρυθμίζεται??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον για τη βοήθεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36187 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μια βοήθεια στο παραπάνω....?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38894 από g_apostolo
Απαντήθηκε από g_apostolo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
αγαπητέ terisds είσαι ευχαριστημένος με τη λύση prity slb + ferroli p7; Προβλήματα; Κατανάλωση; Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αυτή τη λύση για μαιζονέτα 90 + 90 τμ με αυτονομία ανά όροφο. θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια από αυτούς που το έχουν ήδη εγκαταστήσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38960 από g_apostolo
Απαντήθηκε από g_apostolo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Απευθύνομαι στα μέλη του forum που έχουν ήδη εγκαταστήσει ή είναι γνώστες της λύσης λέβητας prity slb 33kw + καυστήρας ferroli p7. Είστε ευχαριστημένοι με τη λύση prity slb + ferroli p7. Προβλήματα, κατανάλωση; Ευκολία καθαρισμού; Σκέφτομαι να προχωρήσω και εγώ σε αυτή τη λύση (μιας και τη βρήκα σε καλή τιμή), για μαιζονέτα 90 + 90 τμ με αυτονομία ανά όροφο. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39025 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ