Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140753 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

iliadis1 έγραψε: Φίλε μου είχα το ίδιο πρόβλημα.Εβγαλα και καθάρισα προσεχτικά το φωτοκύτταρο και μετά ήμουν εντάξει.Εκτός αν είναι κάτι με τις ρυθμίσεις σου.Αν θες γράψτες και τα "τσακάλια" του φόρουμ σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

αυτο ηταν το προβλημα η αντισταση ηταν μεσα στην μουτζουρα και δεν μπορουσε μαλλον να δωσει σωστες εντολες δεν την ειχα καθαρισει ποτε αυτος θα ειναι ο τριτος ο χειμωνας που θα τον δουλεψω
παρατηρησα με το που την καθαρισα δουλευει καλυτερα καιει λιγοτερο .Μετα απο ολα αυτα θα την καθαριζω συχνοτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143966 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημέρα και χρόνια πολλά..το σπίτι μου είναι διώροφο κάτω 80 τετραγωνικα και πάνω σοφίτα 50 τετραγωνικα χωρίς καμια μόνωση απλή κατασκευή του 1970. εχω βαλει καυστηρα Ferroli Sun P7 σε λεβητα πετρελαιου.εξωτερικη θερμοκρασια 0....καταναλωση 5 τσουβαλακια.και η οερμοκρασια του λεβητα δεν μπορει να ανεβει πανω απο 50-55 βαθμουσ. το δουλευω στι 3 σκαλα. ερωτηση 1 καταναλοση ειναι καλη? 2 σε πια σκαλα να το δουλεβω 3 γιατι δεν ανεβαίνει πάνω από 50. παράμετροι τους έχω εργοστασιακους ...τι αλλαγές να κάνω τις παραμετρους? να αναφέρω ότι τα 2 διαμερίσματα έχουν ηλεκτροβάνες kai 1 boiler ζεστού νερού
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143996 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καταρχήν χρειαζόμαστε τα KW των θερμαντικών σωμάτων για να υπολογίσουμε την ισχύ της φλόγας.
Ο λέβητας χάνει το 35 % της ισχύς του επειδή το πέλλετ είναι πιο φτωχό απο το πετρέλαιο.
Άν είχες ξυλολέβητα .πχ. 50 kw τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά ακόμα και με τη 3ο επίπεδο του καυστήρα σου.
Τώρα ά ν δεν ανεβάζει θερμοκρασία η φλόγα είναι αδύνατη ως προς το φορτίο της εγκατάστασης , χρειάζεται να αυξήσεις επίπεδο 4ον ή και 5ον. Η κατανάλωση εξαρτάται και απο το πόσο χρόνο μπορεί να παραλλάβει το φορτίο και στη περίπτωσή σου σέρνεται.
My email:eviali@otenet.gr
Χρόνια Πολλά και με υγεία ο νέος Χρόνος.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144002 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
χρονια καλα!!
λεβητας πετρελαιου 49kw καυστηρα φερρολι Ρ12.θερμοκρασια ζητησης σπιτιου 24.μεχρι πριν δυο μερες με επιπεδο καυστηρα 3 με καταναλωση 30 κιλα.εδω και 3 μερες με θερμοκρασια εξωτερικη απο -3,5 εως +5 ο καυστηρας αδυνατουσε να ζεστανη το σπιτι και δουλευε ολο το 24ωρο,αυξηση επιπεδου πριν 2ημερες απο 3 σε 5 .ο καυστηρα εγινε "πυραυλος"εχουμε 3 ωρες λειτουργιας το πρωι και αλλες τοσες το βραδυ,καταναλωση στα 45 κιλα το 24ωρο.η αποψη μου ειναι οτι αυτη η φτηνη λυση λεβητας πετρελαιου με καυστηρα φερρολι ειναι πολλη αποδοτικη!!!το μονο μειωνεκτημα ειναι οτι θελει απο πολυ καλο εως αριστο πελλετ.λογο του οτι κατασκευαζω πελλετ εχω καμει πολλες δοκιμες με διαφορα ειδη ξυλου και γεωρικων υποληματων.κορυφη το πελλετ απο οξεια βραστη και σε δευτερη μοιρα απο ελατο και πευκο!!!καλες καυσης σε ολους!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144004 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Μπορείς να μου γράψεις κάθε πότε καθαρίζεις το σχαράκι του καυστήρα?
Έχω ένα θέμα με τον δικό μου. Νομίζω ότι οι σχισμές της σχάρας του Όκταγκον 70KW, είναι μικρότερου ανοίγματος (3 μμ) από του φερόλλι. Μπορείς να μετρήσεις πόσο είναι το άνοιγμα της σχισμής και τι απόσταση έχει η μία με την άλλη?
Στις επόμενες ημέρες θα παραγγείλω νέα σχάρα με νέας κοπής μεγαλύτερου κενού περίπου 3,5-4 μμ. Πιο πυκνές στην αρχή και λιγότερες στο τέλος για τη μετάκαυση.
Πόση ισχύ είναι τα σώματα? η θερμοκρασία του νερου στον λέβητα πετρελαίου αυξάνει γρήγορα με όλο το φορτίο?
Εγώ έχω έναν της θερμοστάλ 116 kcal/h και καυστήρα όκταγκον 70 kw kαι λειτουργεί στα 37 kw για περίπου 45kw ισχύ Θ.Σ. η Κάνει μία βύθιση στους 48 c και μετά αυξάνει έως τους 65c σε 45 λέπτά έπειτα μπαίνει στη συντήρηση φλόγας 12 kw και κόβει ο θερμοστάτης ο΄΄ενας απο τους 3 σε 45 λεπτά. Ο τελευταίος θα κόψει τη λειτουργία σε 2ώρες σε θερμοκρασία 21,5 c και εξωτερική 1,5-3c. Bga;inei to συμπέρασμα ότι ο μεγάλος λέβητα ςσε καύση πέλλετ είναι προτιμότερος απο έναν αντίστοιχο μικρό ή οριακό.
Παίζει και αισθητήρας λ να προμηθευτώ με κόστος περίπου 150-180 ευρώ. Προσφέρει πραγματική οικονομία 5% γιατί επεμβαίνει στον πρωτεύοντα αέρα και δίνει οξυγόνο όσο χρειάζεται η καύση και ποτέ παραπάνω ή παρακάτω.
Θα δούμε. Με τη τεχνολογία που μπλέξαμε όλο ψαχνόμαστε αλλά μπορώ να πώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον από κάθε άλλο σύστημα θέρμανσης.

Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144025 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Είσαι σίγουρος πως στην έκδοση του controller που εχεις μπορείς να συνδέσεις αισθητήρα λ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ