Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144079 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

nt7561 έγραψε: Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Με λένε Νίκο και είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης. Φέτος αποφάσισα και εγώ να απαλλαχτώ από το πετρέλαιο και να μεταβώ στο πέλλετ. Αγόρασα λοιπόν τον p12 τον οποίο τον τοποθέτησα σε λέβητα πετρελαίου. Οι ανάγκες θέρμανσης περιλαμβάνουν 2 ορόφους, ο 1ος 110 τμ καιο 2ος 98 τμ. Το ένα σπίτι έχει θερμοστάτη χώρου (αναλογικό) ενώ το δικό μου ηλεκτρονικό. Επίσης το σύστημα περιλαμβάνει ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητές και πίνακα αυτονομίας. Η σύνδεση του καυστήρα έγινε με τοποθέτηση ενός ρελέ στον πίνακα αυτονομίας το οποίο είναι συνδεδεμένο με τους θερμοστάτες χώρου, ο καυστήρας έχει συνεχή τάση προκειμένου να κάνει τις φάσεις προαερισμού και καθαρισμού ακόμα και όταν οι θερμοστάτες χώρου κλείσουν και η δεξαμενη του πέλλετ είναι ιδιοκατασκευή ξύλινη. Από θέρμανση σκίζει (πολύ καλύτερη από οτι με το πετρέλαιο, ζεστό νερό συνεχώς, οικονομία (από το Νοέμβριο που το δουλέυω μέχρι και σήμερα με ζητούμενες θερμοκρασίες σπιτιών 20 και 22,5 βαθμών συνεχώς έχω κάψει γύρω στα 50 τσουβαλάκια) αλλά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω συχνά ένδειξη Α001.
Έχω τρελαθεί να κατεβαίνω να πατάω το κουμπί και επειδή έχω 2 μωρά στο σπίτι και εναν άρρωστο ανθρωπο στο άλλο, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι ότι καλύτερο να χρειάζεται να πατάς κάθε τόσο το κουμπάκι για να ξεκινήσει.Και όταν είμαι εγώ στο σπίτι πάει κι έρχεται αλλά όταν λείπω?
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρά το γεγονός ότι ο κοχλίας τροφοδοσίας είναι στη σωστή κλίση στο 80% των περιπτώσεων που βγάζει τη βλάβη έχει σχηματιστεί ένα κώνος πάνω από το σημείο που τραβάει πελλετ ο κοχλίας. Το υπόλοιπο 20% δεν υπάρχει κώνος.
Τον καυστήρα τον καθαρίζω 2 φορές τη βδομάδα και κάθε μήνα κάνω γενικό καθαρισμό και του λέβητα.
Από όσα διάβασα στις 113 σελίδες η αιτία είναι η τροφοδοσία του πέλλετ. Πως όμως ενώ ο κοχλίας είναι στη σωστή κλίση να δημιουργείται κώνος? Επισυνάπτω και μια φωτογραφία του πως είναι το κουτί των πέλλετ εσωτερικά.



Πιστεύεται ότι πρέπει να το τροποποιήσω, η πρέπει να αγοράσω ένα εξαρχής κατασκευασμένο για αυτή τη δουλεία? Αν ναι έχω δει την πλαστική δεξαμενή που έχει και σύστημα διαχωρισμού του πέλλετ από τη σκόνη. Την έχει κάποιος για να μου πει μια γνώμη?
Επίσης πιστεύεται ότι πρέπει να αλλαχθεί ο αναλογικός θερμοστάτης με ένα ηλεκτρονικό?
Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση.
Νίκος

νικο το προβλημα δεν ειναι το σιλο σου εστιασε αλλου την προσοχη σου!!αν εχει χρονο παρε καρεκλα και καφε κατεβα στο λεβητοστασιο και δες ποτε το θα σου βγαλει το προβλημα!!βλεπω ηλεκτροβανες ρελλε δυο θερμοστατες διαφορετικους!!!!αν δεν βρεις λυση απο τον συντεκνο σου etsa67 πες μου να σε βοηθησω!!
θελει μονο πινακακι με εναν κετρικο διακοπτη και 2 ρελλε.εναν για καθε κυκλοφορητη που θα περνει εντολη απο τον καθε θερμοστατη χωρου!!το κοκκινο κουμπι ειναι για το μπλοκο κανει ρεσετ τον καυστηρα και ξεκιναει μετα απο προβλημα(υο ειχα ετσι οστε να μπορει και ενα μικρο παιδι να το επανεκινηση!!κατω σου βαζω φωτο απο πινακακι και σιλο απλο χωρις κωνους στον πυθμενα του!!





ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144082 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ναι τον ξέρω τον Όκταγκον. Αλλά ας μην επεκταθούμε σε αυτό... Τί ξέρεις? Πού μένεις?
Είσαι ο μόνος που ξέρει τον Όκταγκον.
Εχω την εντύπωση πως ο fumis alpha δεν δέχεται αισθητήρα λ. Για κοίτα το wsite της Fumis.
Αντί αυτού μπορεί να δεχθεί αισθητήρα μάζας εισερχόμενου αέρα. Τί διαφορά κάνει? Πάλι φλόγα δεν φτιάχνει?
Εμείς ζητάμε καθαρά καυσαέρια, Αυτό σημαίνει, ότι το οξυγόνο( % )πάλι θα μετράται στα καυσαέρια και θα επεμβαίνει στο κοντρόλλερ για μεταβολή της ποσότητας του αέρα.
Με τον Νίκο επικοινωνούμε σχεδόν κάθε εβδομάδα και συζητάμε νέες τεχνολογίες. Περιμένω να τον δοκιμάσει και να μου αναφέρει εντυπώσεις. Άν θα κατέβω Αθήνα με την οικογένεια θα βρεθούμε στο εργαστήριό του να κάνουμε και μετρήσεις.
Μένω στην Λίμνη της Β. Εύβοιας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144118 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε xrysafis72 κατα αρχην ευχαριστω για την απαντηση.
Τι εννοείς να καταργήσω τον πίνακα αυτονομίας και να βάλω το πινακάκι που λες? Ο κωνος που δημιουργείται στο πελλετ δεν ειναι προβλημα? Εχω βαλει καμερα στον καυστηρα και τον παρακολουθω. Συνήθως δουλευει κανονικά, θα σταματήσει, ξαναρχιζει κανονικά σταματάει και οταν παει να ξαναρχισει βγαζει τη βλαβη, κατεβαινω στο λεβητοστασιο, στο πελλετ εχει σχηματιστει ένας κώνος τον οποιο κλεινω ριχνοντας πελλετ παταω το ρεσετ και ολα ξαξαναρχιζουν κανονικά.
Φιλε etsa67 καμιά βοήθεια?
Ευχαριστώ

xrysafis72 έγραψε:

nt7561 έγραψε: Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Με λένε Νίκο και είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης. Φέτος αποφάσισα και εγώ να απαλλαχτώ από το πετρέλαιο και να μεταβώ στο πέλλετ. Αγόρασα λοιπόν τον p12 τον οποίο τον τοποθέτησα σε λέβητα πετρελαίου. Οι ανάγκες θέρμανσης περιλαμβάνουν 2 ορόφους, ο 1ος 110 τμ καιο 2ος 98 τμ. Το ένα σπίτι έχει θερμοστάτη χώρου (αναλογικό) ενώ το δικό μου ηλεκτρονικό. Επίσης το σύστημα περιλαμβάνει ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητές και πίνακα αυτονομίας. Η σύνδεση του καυστήρα έγινε με τοποθέτηση ενός ρελέ στον πίνακα αυτονομίας το οποίο είναι συνδεδεμένο με τους θερμοστάτες χώρου, ο καυστήρας έχει συνεχή τάση προκειμένου να κάνει τις φάσεις προαερισμού και καθαρισμού ακόμα και όταν οι θερμοστάτες χώρου κλείσουν και η δεξαμενη του πέλλετ είναι ιδιοκατασκευή ξύλινη. Από θέρμανση σκίζει (πολύ καλύτερη από οτι με το πετρέλαιο, ζεστό νερό συνεχώς, οικονομία (από το Νοέμβριο που το δουλέυω μέχρι και σήμερα με ζητούμενες θερμοκρασίες σπιτιών 20 και 22,5 βαθμών συνεχώς έχω κάψει γύρω στα 50 τσουβαλάκια) αλλά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω συχνά ένδειξη Α001.
Έχω τρελαθεί να κατεβαίνω να πατάω το κουμπί και επειδή έχω 2 μωρά στο σπίτι και εναν άρρωστο ανθρωπο στο άλλο, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι ότι καλύτερο να χρειάζεται να πατάς κάθε τόσο το κουμπάκι για να ξεκινήσει.Και όταν είμαι εγώ στο σπίτι πάει κι έρχεται αλλά όταν λείπω?
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι παρά το γεγονός ότι ο κοχλίας τροφοδοσίας είναι στη σωστή κλίση στο 80% των περιπτώσεων που βγάζει τη βλάβη έχει σχηματιστεί ένα κώνος πάνω από το σημείο που τραβάει πελλετ ο κοχλίας. Το υπόλοιπο 20% δεν υπάρχει κώνος.
Τον καυστήρα τον καθαρίζω 2 φορές τη βδομάδα και κάθε μήνα κάνω γενικό καθαρισμό και του λέβητα.
Από όσα διάβασα στις 113 σελίδες η αιτία είναι η τροφοδοσία του πέλλετ. Πως όμως ενώ ο κοχλίας είναι στη σωστή κλίση να δημιουργείται κώνος? Επισυνάπτω και μια φωτογραφία του πως είναι το κουτί των πέλλετ εσωτερικά.



Πιστεύεται ότι πρέπει να το τροποποιήσω, η πρέπει να αγοράσω ένα εξαρχής κατασκευασμένο για αυτή τη δουλεία? Αν ναι έχω δει την πλαστική δεξαμενή που έχει και σύστημα διαχωρισμού του πέλλετ από τη σκόνη. Την έχει κάποιος για να μου πει μια γνώμη?
Επίσης πιστεύεται ότι πρέπει να αλλαχθεί ο αναλογικός θερμοστάτης με ένα ηλεκτρονικό?
Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση.
Νίκος

νικο το προβλημα δεν ειναι το σιλο σου εστιασε αλλου την προσοχη σου!!αν εχει χρονο παρε καρεκλα και καφε κατεβα στο λεβητοστασιο και δες ποτε το θα σου βγαλει το προβλημα!!βλεπω ηλεκτροβανες ρελλε δυο θερμοστατες διαφορετικους!!!!αν δεν βρεις λυση απο τον συντεκνο σου etsa67 πες μου να σε βοηθησω!!
θελει μονο πινακακι με εναν κετρικο διακοπτη και 2 ρελλε.εναν για καθε κυκλοφορητη που θα περνει εντολη απο τον καθε θερμοστατη χωρου!!το κοκκινο κουμπι ειναι για το μπλοκο κανει ρεσετ τον καυστηρα και ξεκιναει μετα απο προβλημα(υο ειχα ετσι οστε να μπορει και ενα μικρο παιδι να το επανεκινηση!!κατω σου βαζω φωτο απο πινακακι και σιλο απλο χωρις κωνους στον πυθμενα του!!




Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144119 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
@etsa67
Τον καυστηρα δεν τον έχω δουλέψει αλλα τον έχω δει από κοντα και έχω δει την λειτουργία του, παραπάνω εντυπώσεις δεν μπορω να σου πω. Εχω φτιαξει δικό μου καυστήρα και έτσι ασχολήθηκά αλλού....
Ειμαι Βόρεια .... ψηλα ! Λοιπον... το site της fumis το έχω δει. Η fumis έβγαζε και άλλον κοντρολερ τον oxy που δεχόνταν αισθητήρα λ. Πλέον όμως δεν τον έχει στο site kai και μαλλον τον δείνει μόνο γιια εταρική χρήση.

Ο αισθητήρας μαζας αέρα ουσιαστικά έχει να κάνει με την θερμοκραασία και τον όγκο του εισερχ'όμενου αέρα . όμως πρόσεξε ρυθμίζεται έτσι η εισοδος και δεν υπάρχει ανατροφοδότηση από την έξοδο των καυσαερίων ώστε να έχει την καλυτερη δυνατή κάυση. Επίσης σε καυστήρα μάλλον δύσκολη βλέπω την εφαργμογη.

Αυτα ... και ελπίζω να μην μας την πούνε για το off topic.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144132 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Απ' ότι πληροφορήθηκα και απο τον Νίκο θα ρυθμίζει τον προσαγόμενο αέρα, αλλά ακόμη δεν τον δοκίμασε για να έχουμε καλύτερη εικόνα. Θα τον εγκα/σω μόνο άν συνεχίσω να καίω το πέλλετ απο κάποιον τοπικό παραγωγό. Κάνει πολύ στάχτη και θέλει λίγο αέρα περισσότερο μόνο στην αρχή , για καμιά 30 δευτ. Τον Όκτακγον τον λειτουργώ απο το 2013 χωρίς κανένα πρόβλημα με κανένα απο τα πέλλετ ξύλου που έχω δοκιμάσει, αλλά επειδή είναι αναλογικός δεν μπορώ να ρυθμίσω τον αέρα όταν μπαίνει στην P1 μία και στη P2 για 3 ρίψεις. (Αυτό συμβαίνει μόνο με το τοπικό πέλλετ). Μετά καθαρίζει. CO2=12 , Ο2 = 9%. Θερμοκρασία εξόδου στα 70 kw ,135c. Ο ξυλολέβητας είναι μάρκας θερμοστάλ 116 kw πλήρη υδραυλωτός και φλογαυλωτός, με κόφτρες 1 μέτρο υωηλής απόδοσης και στην έξοδο έχω εγκα/σει εδώ και 4 χρόνια βεντιλατέρ καυσαερίων απο Σλοβακία. Η απόδοση καύσης που μέτρησα είναι 97,5%.
Η θερμοκρασία του νερού αυξάνει απο 20-65c σε 10 λεπτά και ο θερμοστάτης κόβει στα 40 λεπτά με θερμοκρασία περιβάλλοντος 7c και εσ. 21c. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το συγκρότημα.
Απ' ότι μιλήσαμε σήμερα , θα μου προμηθεύσει το πρόγραμμα σύνδεσης με το pc , για να προγραμματίζω ότι εγώ θέλω. Εχω ώς τώρα εγκα/σει 5 Όκταγκον 8 FER απο Κορδαλή , και έναν kostrzewa 24 kw. Tώρα για την δική μου εγκα/ση , έχω βάλει στο μάτι τον AD GREEN αλλά παίζει με πολλά ανεμιστήράκια, Θα δούμε. Αλλά αρκετά σε ζάλησα με τα δικά μου.
Το δικό σου πώς πηγαίνει?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144137 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Προφανώς, έχεις αφήσει τη γέφυρα στη κλέμα του ΦΕΡΟΛΙ για να λειτουργεί με τον δικό του αισθητήριο θερμοκρασίας νερού του λέβητα.
Έτσι θα κρατάει ζεστά νερά πάντονται.
Ο κώνος που κάνει δεν καλοφαίνεται άρα παρουσίασε άλλη υπόθεση για τη βλάβη A01.
H A01 έχει να κάνει και με άλλα πράγματα όπως αρχικό πέλλετ αέρας στη έναυση, κ.άλλα.
Άν ο κοχλίας έχει κλίση ώς προς το οριζόντιο επίπεδο από 40-60 μοίρες είναι καλά.
Έχεις ζυγίσει ποτέ πέλλετ για να πάρεις παροχή ανά λεπτό? Λογικά πρέπει να δίνει από 200-280 γραμ για κλίσεις έως 55 μοίρες.
Άν δίνει μικρή παροχή όταν ρίχνει το αρχικό πέλλετ , αυτό πρέπει να καλύπτει 1,5-2,5 εκατ. την αντίσταση , αλλιώς δεν θα κάνει σωστή έναυση και θα βγάλει μάλλον το A01. Έτσι θα ρυθμίσεις τον χρόνο γεμίσματος t04 νομίζω . Στο 1ον επίπεδο που είναι 3,8 να το κάνεις 3 δευτ. και τον αέρα αύξησέ το κατά 1-2 pa. Τα άλλα όπως έχουν. Ο κώνος που κάνει είναι φυσιολογικός.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.236 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ