Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144163 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φιλε μου nt7561
για να βαλουμε μια σειρα στην εγκατασταση που ειδη εχεις!!
1)η θερμοστατες χωρου (εχεις 2)δεινουν εντολη στον καυστηρα και σε ηλεκτροβανες και σε κυκλοφωρητες μεσο ρελε?
2)η εξοδος του κοχλεια πρεπει να ειναι καθετη προς το δαπεδο(παρε ενα αλφαδι και αλφαδιασε την εξοδο του κοχλεια)
3)χρησημοποιησε την μεθοδο να περνει ο καυστηρα οταν ο λεβητα εχει μια μικροτερη θερμοκρασια νερου που του εχει ρυθμηση απο πριν ,και η θερμοστατες να δινουν εντολες σε καθε ενα κυκλοφωρητη ξεχωριστα αναλωγα με ποιο διαμερισμα εχει απολεια θερμανσης
4)αν δεν κανεις το παραπανω χρησημοποιησε την λειτουργια συντηρηση φλογα οταν δωσουν εντολη η θερμοστατες χωρου στον καυστηρα
5)το t04 βαλτο στο 8
6)καθαρησε καλα την φωτοαντισταση
πιστευω με το 3 η το 4 θα λυθει το προβλημα!!ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα πλεων εδω και 2 χρονια το εχω εξαληψη.μονο οταν ο καυστηρα θερμενη 2 σπιτια η λυση ειναι το 3 η το 4!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144194 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε xrysafis.
1) Ναι
2) Είναι κάθετη
3) Πως γίνεται αυτό
4) Αυτό γίνεται από το t18?
5) Θα το κάνω και θα σου πω
6) Χρησιμοποιείς κάτι για να καθαρίσεις τη φωτοαντίσταση?

xrysafis72 έγραψε: φιλε μου nt7561
για να βαλουμε μια σειρα στην εγκατασταση που ειδη εχεις!!
1)η θερμοστατες χωρου (εχεις 2)δεινουν εντολη στον καυστηρα και σε ηλεκτροβανες και σε κυκλοφωρητες μεσο ρελε?
2)η εξοδος του κοχλεια πρεπει να ειναι καθετη προς το δαπεδο(παρε ενα αλφαδι και αλφαδιασε την εξοδο του κοχλεια)
3)χρησημοποιησε την μεθοδο να περνει ο καυστηρα οταν ο λεβητα εχει μια μικροτερη θερμοκρασια νερου που του εχει ρυθμηση απο πριν ,και η θερμοστατες να δινουν εντολες σε καθε ενα κυκλοφωρητη ξεχωριστα αναλωγα με ποιο διαμερισμα εχει απολεια θερμανσης
4)αν δεν κανεις το παραπανω χρησημοποιησε την λειτουργια συντηρηση φλογα οταν δωσουν εντολη η θερμοστατες χωρου στον καυστηρα
5)το t04 βαλτο στο 8
6)καθαρησε καλα την φωτοαντισταση
πιστευω με το 3 η το 4 θα λυθει το προβλημα!!ειχα και εγω το ιδιο προβλημα αλλα πλεων εδω και 2 χρονια το εχω εξαληψη.μονο οταν ο καυστηρα θερμενη 2 σπιτια η λυση ειναι το 3 η το 4!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144208 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε Χρυσάφη δεν μας ενδιαφέρει πώς είναι η συνδεσμολογία των θερμοστατών με τις Β. Αυτονομίας. Η έντολή από Π. Αυτονομίας πηγαίνει στον πίνακα του λέβητα πετρελαίου η στο πηνίο του ρελέ για οπλισμό της ψυχρής επαφής του κοντρόλλερ του Κ. Πέλλετ.
Τι μας νοιάζει , το αν ο λαιμός του σωλήνα να κοιτάζει κάθετα το δάπεδο. Έχει σημασία μόνο αν θέλεις να παίρνεις ακριβώς τα γραμμάρια των του κοχλία στα διάφορα επίπεδα ισχύος. Αν αποκλίνει και κανά 5-10 μοίρες θα μεταβληθεί η ποσότητα πέλλετ άρα και λίγο η φλόγα , όμως αν παίξεις λίγο με τον αέρα ή τον κοχλία θα είναι εξίσου εντάξει.
5)το t04 βαλτο στο 8 . Εδώ 'αν ο κοχλίας είναι πιο όρθιος θέλει πιο πολύ π.χ 10 ή 11 ,12. αν πιο οριζόντιος πιο λίγο. Γιατί είσαι απόλυτος?
Πρέπει σε κάθε γέμισμα με αρχικό πέλλετ να γεμίζει με πέλλετ πάνω από την αντίσταση κανά δυο εκ.
Η φωτοαντίσταση καλό είναι να είναι καθαρή αν και δεν λερώνει εύκολα αν ο ελκυσμός είναι πάνω από δύο pa.
Αν ο ανεμιστήρας καθαρίζει καλά το σχαράκι θα κάνει σωστές πάντα εκκινήσεις.
Για το 3,4 δεν ισχύει πάντα επειδή το έκανες εσύ. Πώς ξέρεις ότι είναι το σωστό?
Αν έχεις σωστά επιλέξει ως προς την ισχύ λέβητα και τα σώματα είναι τύπου πάνελ τότε σε συμφέρει ακριβώς το αντίθετο.
Έχει συντήρηση φλόγας ο Φέρρ?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144216 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Φίλε Χρυσάφη δεν μας ενδιαφέρει πώς είναι η συνδεσμολογία των θερμοστατών με τις Β. Αυτονομίας. Η έντολή από Π. Αυτονομίας πηγαίνει στον πίνακα του λέβητα πετρελαίου η στο πηνίο του ρελέ για οπλισμό της ψυχρής επαφής του κοντρόλλερ του Κ. Πέλλετ.
Τι μας νοιάζει , το αν ο λαιμός του σωλήνα να κοιτάζει κάθετα το δάπεδο. Έχει σημασία μόνο αν θέλεις να παίρνεις ακριβώς τα γραμμάρια των του κοχλία στα διάφορα επίπεδα ισχύος. Αν αποκλίνει και κανά 5-10 μοίρες θα μεταβληθεί η ποσότητα πέλλετ άρα και λίγο η φλόγα , όμως αν παίξεις λίγο με τον αέρα ή τον κοχλία θα είναι εξίσου εντάξει.
5)το t04 βαλτο στο 8 . Εδώ 'αν ο κοχλίας είναι πιο όρθιος θέλει πιο πολύ π.χ 10 ή 11 ,12. αν πιο οριζόντιος πιο λίγο. Γιατί είσαι απόλυτος?
Πρέπει σε κάθε γέμισμα με αρχικό πέλλετ να γεμίζει με πέλλετ πάνω από την αντίσταση κανά δυο εκ.
Η φωτοαντίσταση καλό είναι να είναι καθαρή αν και δεν λερώνει εύκολα αν ο ελκυσμός είναι πάνω από δύο pa.
Αν ο ανεμιστήρας καθαρίζει καλά το σχαράκι θα κάνει σωστές πάντα εκκινήσεις.
Για το 3,4 δεν ισχύει πάντα επειδή το έκανες εσύ. Πώς ξέρεις ότι είναι το σωστό?
Αν έχεις σωστά επιλέξει ως προς την ισχύ λέβητα και τα σώματα είναι τύπου πάνελ τότε σε συμφέρει ακριβώς το αντίθετο.
Έχει συντήρηση φλόγας ο Φέρρ?

κατα το πρωτο μερος πρεπει να ακολουθουμε θεμελιωδης αρχες του κατασκευαστη αφου κραταμε της ρυθμησης του κατασκευαστη που εχει δωσει της καταληλοτερες ρυθμηση σε εργαστηριακα πειραματα.ολα τα αλλα απλος μπερδευουν καταστασης!!!βεβαια η ρυθμησης εγινα με κορυφαιο πελλετ σε θερμογονο δυναμη και σε καταλυπα σταχτης!!αλλα δεν εχει θεμα αλλαζουμε μονο t04 kai t07!!!το εκανα εγω και το ειπα σε καμια 10 ακομα χρηστες με καυστηρα φερρολι και λυθηκε το προβλημα(τονιζω σε λειτουργια με 2 και πανω θερμοστατες χωρου)τελικα ειδες που ακομα εχει να μαθεις πολλααααααααααααα για τον φερρολι ,και βεβαια εχει συντηρηση φλωγας,και πολλα ακομα κολπακια .θα σου ανεβασω βιντεακι με ολη την λειτουργεια απο εναυση ,κυρια καυση(ανεβασματα επιπεδον)και φυσικα συντηριση φλωγας!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144217 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
φιλε nt7561
καθαριζουμε την φωτοαντιστη με καθαρο πανι το γυαλινο περιβλημα!!
και σκεψου σε εναν λεβητα καυστηρα πετρελαιου απο την εντολη μεχρι την κυρια καυση γινεται σε χρονο 6 δευτερολεπτων.σε καυστηρα φερολι αυτος ο χρονος μεταβαλεται σε 3 λεπτα περιπου.αν κατι συμβει σε αυτο το χρονικο περιθωριο και σε καυστηρα πετρελαιου και σε καυστηρα φερρολι εχουμε μπλοκο!!!και στα δυο κανουμε επανεκινηση!!αν δεν βρεις ακρη απο τον μηχανολο μηχανικο ελα στον ηλεκτρονικοαγροτοπελλετοφταχτη!!
δεν ειναι κακια αλλα πρεπει καποτε να μαθουμε να ακουμε και να μην ειμαστε απολυτη(εγω πιστευω οτι εχω την λυση)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144219 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε μου Χρυσαφη,
μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις τις ρυθμίσεις σου για να τις δοκιμάσω?
Εχτες δούλευε όλη μέρα κανονικά χωρίς πρόβλημα και μια φορά που έβγαλε μπλόκο, κατέβηκα για να τον ξεμπλοκαρα και ειδα ότι στο πελλετ ειχε παλι σχηματιστει κωνος. Τον εκλεισα πατησα ρεσετ και ολα καλά. Ολο το βραδυ δουλεψε κανονικά. Το πρωι που σηκωθηκα (06:00) ειχε βγαλει μπλοκο και ευτυχώς που το σπίτι εχει καποια μονωση και απο τους 22,5 βαθμους που εχω το θερμοστατη η θερμοκρασία ήταν στους 22,1.
Δεν ξερω γιατι, αν και δε μου περισσεύουν για αγορα ετοιμου, αλλα κατι πεζει με το σιλο και δεν τροφοδοτειται σωστα ο κοχλιας.
Τα 3 και τα 4 πως ακριβως τα ρυθμίζεις?
Συγγνωμη αν σε πρηζω με τις ερητήσεις μου αλλα ειμαι καινουργιος στο χωρο και προσπαθώ να μάθω.
Θα προσπαθήσω καποια στιγμη να γραψω τις ρυθμίσεις που εχω και να μου πείτε αν κάπου πρέπει να αλλάξω κάτι.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι

xrysafis72 έγραψε: φιλε nt7561
καθαριζουμε την φωτοαντιστη με καθαρο πανι το γυαλινο περιβλημα!!
και σκεψου σε εναν λεβητα καυστηρα πετρελαιου απο την εντολη μεχρι την κυρια καυση γινεται σε χρονο 6 δευτερολεπτων.σε καυστηρα φερολι αυτος ο χρονος μεταβαλεται σε 3 λεπτα περιπου.αν κατι συμβει σε αυτο το χρονικο περιθωριο και σε καυστηρα πετρελαιου και σε καυστηρα φερρολι εχουμε μπλοκο!!!και στα δυο κανουμε επανεκινηση!!αν δεν βρεις ακρη απο τον μηχανολο μηχανικο ελα στον ηλεκτρονικοαγροτοπελλετοφταχτη!!
δεν ειναι κακια αλλα πρεπει καποτε να μαθουμε να ακουμε και να μην ειμαστε απολυτη(εγω πιστευω οτι εχω την λυση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ