Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144299 από TASOS kavala

nt7561 έγραψε:

etsa67 έγραψε: u1 70,,,,,,,,,,,,,,,,,,,οκ
u2 4....................οκ (εξαρτάται από τη συνολική ισχύς λέβητα και σωμάτων)
u3 0.......................οκ
t1 0..........................οκ
t2 1................οκ
t3 56 ...........50-52 (για να καίγονται τα πέλλετ όλα μαζί και να μην καρβουνιάζουν)
t4 11........ (κοίτα σχαράκι αν γεμίζει σωστά 1,5-2,5 εκ. πάνω από την αντίσταση)-> 12-14
t5 5......οκ
t6 100........οκ (Ξέρεις ότι αν το πας 120 δευτ. στο κάνει 200)
t7 16....... από 12 16 πολύ. 14 είναι καλύτερα.)
t8 53. ,....οκ
t9 30.......οκ
t10 70.....(όταν έχεις βήμα 16 ο αέρας είναι πολύς ->67pa)
t11 40......οκ
t12 100.....
t13 45
t14 120
t15 60....Ισχύς στο 4 ον επίπεδο. (Ας πούμε ότι η παροχή του κοχλία είναι 250 γραμ/λεπτό. Με βήμα 16 δευτ. υπολογίζουμε 6 x 15 φορές στα 240 δευτ. άρα αν ζυγίσεις πέλλετ για 240 δευτ. θα πάρεις 250 x 4 λεπτά = 1000 γραμ / 240 δευτ. ή το τετράλεπτο, οκ?
Έχουμε λοιπόν. 100/240= 042 τετράλεπτα. x 1000 gr = 417 gram / τετρ. x 15 x 5,1 kw=31,5 kw στη φλόγα σου την ώρα. Το κατάλαβες πόση ισχύ δίνεις στην εστία του λέβητα?
Αυτή η ισχύς δεν δίνει καλά αποτελέσματα, οπότε καταναλώνεις πολύ καύσιμο αφού και το O2 θα είναι μπόλικο στα καυσαέρια.
Σε ξεγελάει γιατί έχεις επίπεδο 4 αλλά άραίωσες κατά πολύ το φαγητό.
Αν υπολογίσεις σωστά την ισχύ στο ίδιο επίπεδο 4 με βήμα 12 δευτ. θα πάρεις ισχύ στη φλόγα 6 x 5=30/60=0,5 x 250 gr=125 gram/ min.
125 x 60 x 5,2 = 39 kw.
Διαφορά 39-32=7 kw μόνο με το βήμα. Άρα για να βγάζει ο p12 στο επίπεδο 48 kw πρέπει η παροχή του κοχλία να είναι περίπου 300 γρ/λ.

t16 155
t17 65
t18 1...οκ
t19 99....οκ
t20 16...εργοστασιακή
Για την συνδεσμολογία της εγκα/σης νομίζω ότι έτσι που το έχεις να δουλεύει δηλ ο P12 με την ψυχρή επαφή γεφυρωμένη στη κλέμα του είναι οκ για να ενεργοποιείται λιγότερες φορές / 24 ωρο. Το έχω κάνει με τρία διαμερίσματα πριν 3 χρόνια και καίει πολύ.
Αν ο λέβητας είναι μεγάλος και ξύλου οκ , αν είναι πετρελαίου είναι το ίδιο γιατί δεν περιέχει πολλά νερά για κάποια καθυστέρηση νέας έναυσης. Πείραξε το βήμα και μέτρησε παροχή πέλλετ και βάλε τον κοχλία στο t04 πάνω από 11 λεπτά και να παρακολουθείς την έναυση. Παροχή μικρή 12-14 το t04 παροχή μεγαλύτερη από 300 γρ/λ το t04=8-7.
Στάθης
Μηχανολόγος Μηχανικός
Λιμνη
Β. Ευβοίας
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Aν κατάλαβα καλά δηλαδή Στάθη, μου λες το τ15 να το κάνω 100. Η κλιση του κοχλία είναι 44,7 μετρημενη με εφαρμογη στο κινητο
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144300 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Το t14=118 pa, t15=6,2 sec.me to b;hma sto 14.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nt7561

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144309 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Συγνώμη για την ερώτηση άλλα επειδή δεν ξέρω πως,πως ζυγίζεις το πελλετ ανάβεις τον καυστήρα και με το που κάνει την αρχική φόρτωση τον σβυνεις, βγάζεις το πελλετ απο το σχαρακι και το ζυγίζεις?
Θα βάλω και τα τ14 - τ15 που μου ειπες και θα το τσεκαρω. Πάντως από το απογευμα που εκανα τις αλλαγες που μου ειπες, δουλευει απροβλημάτιστα (φτου να μην τον ματιασω) και ας εχει κανει ενα μεγάλο κώνο πάνω από τον κοχλία.
Οσο για την καταναλωση εχω υπολογισει οτι καιει περίπου 3 τσουβαλάκια τη μέρα (για 2 σπίτια 24ωρες το 24ωρο ανοικτοι θερμοστάτες στους 20 και 22,5 βαθμούς αντίστοιχα). Πως σου φαίνεται από αυτήν πλευρά. Εγώ θεωρώ ότι είναι αρκετά καλά.
Ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια.
Νίκος

etsa67 έγραψε: Ζύγισε πέλλετ να μάθεις παροχή. Πριν ένα μήνα εγκα/σα έναν φερρ με δεξαμενή βαρέλι ΄πως το δικό σου με κλίση στον κοχλία 60 μοίρες. Ζύγισα πέλλετ και πήρα 170 γρ/λεπτό. Οπότε τα άλλαξα όλα με τον τρόπο που σου περιγράφω. Πρέπει να γνωρίζεις πόσο πέλλετ καίει να μην είσαι στα τυφλά. Να χρησιμοποιήσεις αναλυτή για c02 , O2 και το βασικότερο τον ελκυσμό του συστήματος. Αν έχεις πετρελαίου λέβητα θέλει καθάρισμα πιο συχνά γαιτί κλείνου από κάπνα οι θυρίδες του με αποτέλεσμα ο ελκυσμός να μειώνεται δραματικά. Τότε μπορεί να μην φτιάχνει η φλόγα σωστά λόγω έλλειψης ΄κανονικού αέρα. Είναι πολύπλοκη και περίεργη για τους πολλούς καυστηρατζήδες η καύση ξύλου και γενικά η όλη λειτουργία του καυστήρα πέλλετ.
Εγώ δουλεύω τα ξυλοκάζανα από το 1985 και τους καυστήρες πετρελαίου -αερίου από το 1990. Δεν αντιμετώπιζα πολύπλοκες βλάβες στα πετρέλαια ούτε και στους αερίου όσο στα πέλλετ.

Δουλεύει τέλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144320 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Εγώ κάνω το εξής: Βγάζω το καλώδιο (4 καφέ) τη φάση του κοχλία Β και το τοποθετώ στη L φάση τροφοδοσίας και μετά ανοίγω τον διακόπτη παροχής ρεύματος. Τότε θα δουλεύει ο κοχλίας. Πάρε μία άδεια σακούλα απο πέλλετ, προσάρμοσε αυτήν στο πλαστικό σωλήνα και κράτησε χρόνο 10 λεπτών. Μετά ζύγισε τη σακούλα με το πέλλετ και διαίρεσε με το 10 για να βγάλεις παροχή ανά λεπτό. Μην το κάνεις για χρόνο 1 λεπτού γιατί θα πέσεις λίγο έξω. Ο κοχλίας πρέπει να έχει κλιση 45 μοίρες για να σταθεροποιεί τη παροχή κατά το δθνατόν περισσότερο. Αλλά και με τη κλίση που έχεις τα 10 λεπτά θα δώσουν αρκετή ακρίβεια.
Τα σπίτια πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα. Μικρή είναι η κατανάλωση. Περίγραψέ μου την ισχύ του λέβητα πετρελαίου των σωμάτων και τη μέγιστη επιλογής θερμοκρασία του νερού του λέβητα που κόβει ο καυστήρας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144322 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Άν είναι 45 μοίρες είναι καλή. Κάνε τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή όπως έχουν ακόμη και στο αρχικό πέλλετ την t04 κάνε τη 8 αλλά θα κοιτάξεις όταν σταματήσει το αρχικό φόρτωμα πόσα εκατ. καλύπετει το πέλλετ την αντίσταση.
Την τ08=53-54 , τ009=2,3 για p7 , 3 δευτ για τον p12. τις άλλεσ όπως έχουν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144412 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Λογικά στην εκκίνηση συμβαίνουν τα περισσότερα προβλήματα, αν και ο Φερόλι όταν λειτουργεί με την t18 =0 συμβαίνει ότι στις περισσότερες φορές, επειδή οι χρήστες αυξάνουν το βήμα από 15 δευτ. στο 17 ή και 20 για τον p7, να μην μειώνουν αντίστοιχα και τον αέρα. Δεν υπάρχει, φυσικά και η πιθανότητα μέτρησης καυσαερίων, με αποτέλεσμα να παρατηρούνται όλα αυτά τα καρβουνάκια.
Στην εκκίνηση φυσικά και στο τελείωμα. Εγώ θα πρότεινα οι χρήστες να επιλέγουν και την t18=1 (ενεργοποίηση του ινβέρτερ) και ανάλυση σε κάθε επίπεδο ισχύος , και αυτόματη μετάβαση στη ελάχιστη φλόγα πριν απενεργοποιηθεί. Είναι ίσως καλύτερα αφού και θα μειωθούν και οι άσκοπες εναύσεις και λιγότερη κατανάλωση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ