Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144320 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Εγώ κάνω το εξής: Βγάζω το καλώδιο (4 καφέ) τη φάση του κοχλία Β και το τοποθετώ στη L φάση τροφοδοσίας και μετά ανοίγω τον διακόπτη παροχής ρεύματος. Τότε θα δουλεύει ο κοχλίας. Πάρε μία άδεια σακούλα απο πέλλετ, προσάρμοσε αυτήν στο πλαστικό σωλήνα και κράτησε χρόνο 10 λεπτών. Μετά ζύγισε τη σακούλα με το πέλλετ και διαίρεσε με το 10 για να βγάλεις παροχή ανά λεπτό. Μην το κάνεις για χρόνο 1 λεπτού γιατί θα πέσεις λίγο έξω. Ο κοχλίας πρέπει να έχει κλιση 45 μοίρες για να σταθεροποιεί τη παροχή κατά το δθνατόν περισσότερο. Αλλά και με τη κλίση που έχεις τα 10 λεπτά θα δώσουν αρκετή ακρίβεια.
Τα σπίτια πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα. Μικρή είναι η κατανάλωση. Περίγραψέ μου την ισχύ του λέβητα πετρελαίου των σωμάτων και τη μέγιστη επιλογής θερμοκρασία του νερού του λέβητα που κόβει ο καυστήρας.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144322 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Άν είναι 45 μοίρες είναι καλή. Κάνε τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή όπως έχουν ακόμη και στο αρχικό πέλλετ την t04 κάνε τη 8 αλλά θα κοιτάξεις όταν σταματήσει το αρχικό φόρτωμα πόσα εκατ. καλύπετει το πέλλετ την αντίσταση.
Την τ08=53-54 , τ009=2,3 για p7 , 3 δευτ για τον p12. τις άλλεσ όπως έχουν.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144412 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Λογικά στην εκκίνηση συμβαίνουν τα περισσότερα προβλήματα, αν και ο Φερόλι όταν λειτουργεί με την t18 =0 συμβαίνει ότι στις περισσότερες φορές, επειδή οι χρήστες αυξάνουν το βήμα από 15 δευτ. στο 17 ή και 20 για τον p7, να μην μειώνουν αντίστοιχα και τον αέρα. Δεν υπάρχει, φυσικά και η πιθανότητα μέτρησης καυσαερίων, με αποτέλεσμα να παρατηρούνται όλα αυτά τα καρβουνάκια.
Στην εκκίνηση φυσικά και στο τελείωμα. Εγώ θα πρότεινα οι χρήστες να επιλέγουν και την t18=1 (ενεργοποίηση του ινβέρτερ) και ανάλυση σε κάθε επίπεδο ισχύος , και αυτόματη μετάβαση στη ελάχιστη φλόγα πριν απενεργοποιηθεί. Είναι ίσως καλύτερα αφού και θα μειωθούν και οι άσκοπες εναύσεις και λιγότερη κατανάλωση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144422 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε Χρυσάφη κατά αρχήν συγγνώμη που δεν σε πήρα αλλά έχω και τα δυο παιδιά άρρωστα οποτε είχα δύσκολο βράδυ.

Στάθη από εχτές το απόγευμα που έκανα τις αλλαγες στις ρυθμίσεις δεν έβγαλε κανένα σφάλμα. Σήμερα το πρωί είδα ένα Α01 και πήγα να πάθω εγκεφαλικό αλλά είχε τελειώσει το πελλετ. Μέχρι και αυτή τη στιγμή δουλεύει κανονικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144423 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Όσο περισσότερο ασχολείσαι μόνος σου τόσο καλύτερα μαθαίνεις και θα θα φοβάσαι όταν και άν θα παρουσιασθεί βλάβη. Χαίρομαι που Ο φίλος μας ο Χρυσάφης και λιγότερο εγώ με τη σειρά μου σε βοηθήσαμε να βγάλεις κάποια άκρη.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144427 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Εγώ σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τη βοήθεια σας. Το ενδιαφέρον που δείξατε δεν το έδειξε αυτός που μου τον εγκατέστησε (ενώ θα πρεπε) Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Επόμενο βήμα να τροποποιησω το σιλό γιατί ενώ έχει αρκετό πελλετ μέσα λόγω κατασκευής ξεμένει ο κοχλίας λόγω θέσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ