Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144785 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Για μένα είναι θέμα λέβητα. Μπορείς να τον βοηθήσεις να ανεβάζει λίγο κλύτερα με τρίοδη φορτίου 55c-63c ανοίγματος. Αυτή θα σου κάνει οικονομία και θα πιάνει λίγο πιό εύκολα τος 65 c. Oi λέβητες συμπεριφέρονται καλύτερα σε μεγάλη θερμοκρασία αλλά έχουν και σημαντικές απώλειες σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία με μείωση του βαθμού αποδόσεως. Λειτούργησ'ε τον στο 5ο επίπεδο μα κανά δυο κόφτρες μέσα στα τούμπα άν δεν έχεις πρόβλημα ελκυσμού.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144787 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Για μένα είναι θέμα λέβητα. Μπορείς να τον βοηθήσεις να ανεβάζει λίγο κλύτερα με τρίοδη φορτίου 55c-63c ανοίγματος. Αυτή θα σου κάνει οικονομία και θα πιάνει λίγο πιό εύκολα τος 65 c. Oi λέβητες συμπεριφέρονται καλύτερα σε μεγάλη θερμοκρασία αλλά έχουν και σημαντικές απώλειες σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία με μείωση του βαθμού αποδόσεως. Λειτούργησε τον στο 5ο επίπεδο μα κανά δυο κόφτρες μέσα στα τούμπα άν δεν έχεις πρόβλημα ελκυσμού.

Τους κόφτες να τους βάλω σε αυτα τα 2 τούμπα που έχω σημειωμένα στην φωτογραφία, που βλέπουν απευθείας στην καμινάδα; και το επόμενο βήμα να λειτουργήσω τον καυστήρα στο 5ο επίπεδο; Τις παραμέτρους να μην τις πειράξω καθόλου; να τις αφήσω όπως τις έχω; μόνο το t07 να κάνω 15;
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144788 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
θεωρο των καυστηρα σου λιγο μικρο!!!και εγω σε δυο σπιτια με ενδοδαπεδια θερμανση με εξωτερικη απο-1εως-7και εσωτερικη 24 με λεβητα 49kw εχω τον Ρ14 στην 4 ταχυτητα για να μπορεσει αμεσα να ζεστανη!!!σε θερμοκρασιες εξωτερικες 4 μεχρι 7 τον ειχα στην 3 ταχυτητα με θερμοκρασια καυσαεριων στους 140,τωρα στην ταχυτητα 4 εφτασε τους 200.εχουμε απωλεια αλλα την να κανουμε αφου εχουμε λεβητα πετρελαιου!!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144794 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ναι , ακριβώς εκεί.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144800 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: θεωρο των καυστηρα σου λιγο μικρο!!!και εγω σε δυο σπιτια με ενδοδαπεδια θερμανση με εξωτερικη απο-1εως-7και εσωτερικη 24 με λεβητα 49kw εχω τον Ρ14 στην 4 ταχυτητα για να μπορεσει αμεσα να ζεστανη!!!σε θερμοκρασιες εξωτερικες 4 μεχρι 7 τον ειχα στην 3 ταχυτητα με θερμοκρασια καυσαεριων στους 140,τωρα στην ταχυτητα 4 εφτασε τους 200.εχουμε απωλεια αλλα την να κανουμε αφου εχουμε λεβητα πετρελαιου!!!!

καλημέρα.ο κάτω όροφος είναι 80 τετραγωνικα. ο πάνω σοφιτα 65 θεώρης είναι μικρός ο καυστηρας?γιατι εχω 2 μηνες που τον αλλαξα να του πω να μου βάλει μεγαλυτερο τον p12?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #144807 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
εγω φιλε dinos2012 θα σου συνιστουσα Ρ12!!!εχει μεγαλυτερη μπουκα μεγαλυτερο σκαφακι και εκει το σταματαει ο Ρ7 ξεκιναει ο Ρ12 σεkw!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.247 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ