Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144851 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Έχω p12 μαζί με λέβητα πετρελαίου vitorond 200. Όταν ζεσταίνεται πολύ ο σωλήνας πάνω από τον καυστήρα, εκείνος με την ασφάλεια των 80 βαθμών πάνω, εκεί που ακουμπάει ο πλαστικός σωλήνας που ενώνει τον καυστήρα τροφοδοσίας με το πέλλετ, τι μπορεί να φταίει? Φαντάζομαι ο ελκυσμός, αλλά μπορώ να το διορθώσω κάπως προσωρινά αυτόν τον χειμώνα? Είναι λίγο περίπλοκο το σύστημα της καμινάδα πρέπει να γκρεμίσω τοίχο για να το αλλάξω...

Επίσης, όσον αφορά την κατανάλωση, 200 τετραγωνικά σπίτι, 24 ώρες ανοιχτό στους 20 βαθμούς ο πάνω όροφος και στους 18 ο κάτω, κατανάλωση για κάτω από 0 βαθμούς όλη μέρα 6-7 τσουβάλια, κατανάλωση για θερμοκρασίες 0-10 βαθμούς έξω 4-5 τσουβάλια, κατανάλωση για 7 βαθμούς το πιο κρύο σημείο της μέρας ήταν 3 τσουβάλια περίπου. Λογικά αυτά?

Επίσης, συνεχώς παίζω με την ρύθμιση uo2. Σήμερα την έβαλα στο 3 να δω τι θα μου κάψει. Εχτές την είχα στο 4 και έκαψε 4 τσουβάλια. Γενικά η συγκεκριμένη ρύθμιση παίζει ρόλο στο πόσα κιλά την ημέρα καίει?

Το uo1 στους 65 και όλα τα άλλα τα έχω εργοστασιακά αυτήν την στιγμή. Γενικά οκ, δεν βγάζει Α01 παρά μόνο σήμερα και εχτές που μπούκωσε, δεν ξέρω γιατί, ενώ όλο τον προηγούμενο μήνα δεν μπούκωσε ούτε μια φορά. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι ζεσταίνεται ο σωλήνας που είπα πιο πάνω, και ότι βλέπω μαύρο καπνό κατά την έναυση μόνο όμως.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giannisp2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144857 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Δεν τον ξέρω τον λέβητα , πόσα KW είναι μέγιστο?
Μαντέμι ή χάλυβας?
Η κατανάλωση για 200 τμ είναι τεράστια. Αν είχες ξυλολέβητα 75-80 kw θα κατανάλωνες 3,5-4 σακιά μέγιστο τσουβάλια με θερμοκρασίες 22 και στα 2 σπίτια.
Φυσικά και με τρίοδη 55 άρα esbe.
Ο μεγάλος λέβητας συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα από έναν μικρότερο ακόμα και όταν η ισχύς των σωμάτων είναι 2,5 φορές λιγότερη με μεγάλη οικονομία. έχω δοκιμάσει περίπου στη δουλειά μου πάνω από 80 ξυλολέβητες μικροί και μεγάλοι και για π.χ 40 kw σε σώματα ταιριάζει ο 80-100 kw με τούμπα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144858 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Για τον ελκυσμό τώρα θα σου πρότεινα βεντιλατέρ καυσαερίων το οποίο πρέπει να στο εγκα/σει ειδικός . Αν έμενα κοντά σου θα ερχόμουνα ο ίδιος ,αν ήθελες. Το βεντιλατέρ κοστίζει 70-80 ευρώ και προσσαρμόζεται σε ειδικό κουτί αυξάνοντας τον ελκυσμό κατά 2 pa και ανεβάζει τη μεταφερόμενη θερμότητα στο λέβητα κατά 20% περισσότερο. Βάζεις και όλες τις κόφτρες μέσα στις διαδρομές .
Ο λαιμός μετά του καυστήρα θα είναι κρύος 15-20 c. Η καύση θα παίρνει καλύτερο οξυγόνο και θα ανάβει το αρχικό πέλλετ συντομότερα.
Μπορείς να το κάνεις και θα δείς από μόνος σου αισθητή διαφορά.
Το email μου είναι : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144863 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημέρα. etsa67 μήπως είσαι κοντά σε μενα να έρθεις να τον ρυθμισεις η καποιος από βέροια κοντά... μένω αλεξανδρεια ημαθια.....μου περασε το λεβητα με τον καυστηρα.τον ρυθμιση 1 λεπτο.. ανέβασε θερμοκρασία ούτε καν 30 βαθμους πήρε 2200 ευρώ και εφυγε... μου είπε θα καίω 2-3 τσουβάλια για 140 τετραγωνικα εγώ καίω κάθε μέρα 5-6και ψάχνω να τον ρυθμισω μονος άντε σ επεριμενω να ανάψω foufou?ακόμα αν θες και στα γρεβενά σε πάω στο χωριό μου να φαμεζυγουρι κεμπαπ η κατσικάκι σούβλας :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144866 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

giannisp2 έγραψε: Έχω p12 μαζί με λέβητα πετρελαίου vitorond 200. Όταν ζεσταίνεται πολύ ο σωλήνας πάνω από τον καυστήρα, εκείνος με την ασφάλεια των 80 βαθμών πάνω, εκεί που ακουμπάει ο πλαστικός σωλήνας που ενώνει τον καυστήρα τροφοδοσίας με το πέλλετ, τι μπορεί να φταίει? Φαντάζομαι ο ελκυσμός, αλλά μπορώ να το διορθώσω κάπως προσωρινά αυτόν τον χειμώνα? Είναι λίγο περίπλοκο το σύστημα της καμινάδα πρέπει να γκρεμίσω τοίχο για να το αλλάξω...

Επίσης, όσον αφορά την κατανάλωση, 200 τετραγωνικά σπίτι, 24 ώρες ανοιχτό στους 20 βαθμούς ο πάνω όροφος και στους 18 ο κάτω, κατανάλωση για κάτω από 0 βαθμούς όλη μέρα 6-7 τσουβάλια, κατανάλωση για θερμοκρασίες 0-10 βαθμούς έξω 4-5 τσουβάλια, κατανάλωση για 7 βαθμούς το πιο κρύο σημείο της μέρας ήταν 3 τσουβάλια περίπου. Λογικά αυτά?

Επίσης, συνεχώς παίζω με την ρύθμιση uo2. Σήμερα την έβαλα στο 3 να δω τι θα μου κάψει. Εχτές την είχα στο 4 και έκαψε 4 τσουβάλια. Γενικά η συγκεκριμένη ρύθμιση παίζει ρόλο στο πόσα κιλά την ημέρα καίει?

Το uo1 στους 65 και όλα τα άλλα τα έχω εργοστασιακά αυτήν την στιγμή. Γενικά οκ, δεν βγάζει Α01 παρά μόνο σήμερα και εχτές που μπούκωσε, δεν ξέρω γιατί, ενώ όλο τον προηγούμενο μήνα δεν μπούκωσε ούτε μια φορά. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι ζεσταίνεται ο σωλήνας που είπα πιο πάνω, και ότι βλέπω μαύρο καπνό κατά την έναυση μόνο όμως.

το uo1 καντο 70 και ανεβασε το t07 τοσο ωστε ο σωληνας να ειναι χλιαρος.λογο του οτι δεν εχουμε αναλυτη καυσαεριων καλο θα ειναι να εχουμε ενα θερμομετρο μεσα στον καπνοδοχο και σε αποσταση 30 εκατοστων απο την εξοδο του λεβητα ωστε να ρυθμηζουμε την τροφοδοσια να μην ανεβαζει πανω απο 170-200 βαθμους καυσαεριων

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144868 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
καλημέρα. xrysafis δηλαδή αν είχαμε 1 εσθητήρα L οξυγόνου.όπως στα αυτοκίνητα στην εξατμιση θα μπορούσαμε να ρυθμίσουμε τις παραμετρους καλυτερα.?η υπάρχει ετοιμος αισθητήρας να αγορασουμε
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ