Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144874 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ναι φίλε μου Χρυσάφη αυτό είναι όμως κάτι που αφορά το μίγμα (αέρα -καύσιμο) και φυσικά την τελική ισχύ στη φλόγα.
Αλλά και έτσι να είναι , μετά από δυο τρείς ημέρες θα επικαθήσει αιθάλη στις διαδρομές και θα μειώσει και πάλι τον ελκυσμό.
Το να βάλει στροβιλιστήρες στα τούμπα είναι κάτι άλλο το οποίο στη λογική της εκμετάλευσης θερμότητας αποδίδει σημαντικά.
Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα βεντιαλατέρ να κρατάει τον ελκυσμό σταθερό στο 012-020 mbar και στη μεγάλη ισχύ.
Εγώ , όπου εγκα/στώ καυστήρα πέλλετ σε πετρελαίου λέβητα οι οποίοι διαθέτουν μειωμένο ελκυσμό, απαιτώ την τοποθέτηση βεντιλατέρ καυσαερίων. Για φαντάσου ο εγκα/ση να βρίσκεται σε υψόμετρο όπου εκεί ο αέρας έχεις μειωμένη πίεση και τα πράγματα γίνονται χειρότερα.
Εγώ νομίζω μιάς και ο λέβητας είναι μικρός να τον ενισχύσει με στροβιλιστήρες για να αυξήσει κάπως την ειδική του φόρτιση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144915 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Δεν τον ξέρω τον λέβητα , πόσα KW είναι μέγιστο?
Μαντέμι ή χάλυβας?
Η κατανάλωση για 200 τμ είναι τεράστια. Αν είχες ξυλολέβητα 75-80 kw θα κατανάλωνες 3,5-4 σακιά μέγιστο τσουβάλια με θερμοκρασίες 22 και στα 2 σπίτια.
Φυσικά και με τρίοδη 55 άρα esbe.
Ο μεγάλος λέβητας συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα από έναν μικρότερο ακόμα και όταν η ισχύς των σωμάτων είναι 2,5 φορές λιγότερη με μεγάλη οικονομία. έχω δοκιμάσει περίπου στη δουλειά μου πάνω από 80 ξυλολέβητες μικροί και μεγάλοι και για π.χ 40 kw σε σώματα ταιριάζει ο 80-100 kw με τούμπα.


Μαντέμι πρέπει να είναι. Μέγιστο δεν ξέρω να σου πω... Το αναφέρει κάπου πάνω στον λέβητα? Αυτό το ρώτησες για να δω σε ποια uo2 να το βάλω?

Δεν έχω τρίοδη από ότι είδα είναι 2 βάνες με 2 κατευθύνσεις η καθεμιά.

Πήραμε στις 5 του μήνα 70 τσουβάλια και σε 3-4 μέρες θα έχει τελειώσει. Και επειδή ακούω από άλλους να καίνε λιγότερο (σχεδόν το μισό) πραγματικά δεν έχω ιδέα τι μπορώ να κάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144916 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

giannisp2 έγραψε: Έχω p12 μαζί με λέβητα πετρελαίου vitorond 200. Όταν ζεσταίνεται πολύ ο σωλήνας πάνω από τον καυστήρα, εκείνος με την ασφάλεια των 80 βαθμών πάνω, εκεί που ακουμπάει ο πλαστικός σωλήνας που ενώνει τον καυστήρα τροφοδοσίας με το πέλλετ, τι μπορεί να φταίει? Φαντάζομαι ο ελκυσμός, αλλά μπορώ να το διορθώσω κάπως προσωρινά αυτόν τον χειμώνα? Είναι λίγο περίπλοκο το σύστημα της καμινάδα πρέπει να γκρεμίσω τοίχο για να το αλλάξω...

Επίσης, όσον αφορά την κατανάλωση, 200 τετραγωνικά σπίτι, 24 ώρες ανοιχτό στους 20 βαθμούς ο πάνω όροφος και στους 18 ο κάτω, κατανάλωση για κάτω από 0 βαθμούς όλη μέρα 6-7 τσουβάλια, κατανάλωση για θερμοκρασίες 0-10 βαθμούς έξω 4-5 τσουβάλια, κατανάλωση για 7 βαθμούς το πιο κρύο σημείο της μέρας ήταν 3 τσουβάλια περίπου. Λογικά αυτά?

Επίσης, συνεχώς παίζω με την ρύθμιση uo2. Σήμερα την έβαλα στο 3 να δω τι θα μου κάψει. Εχτές την είχα στο 4 και έκαψε 4 τσουβάλια. Γενικά η συγκεκριμένη ρύθμιση παίζει ρόλο στο πόσα κιλά την ημέρα καίει?

Το uo1 στους 65 και όλα τα άλλα τα έχω εργοστασιακά αυτήν την στιγμή. Γενικά οκ, δεν βγάζει Α01 παρά μόνο σήμερα και εχτές που μπούκωσε, δεν ξέρω γιατί, ενώ όλο τον προηγούμενο μήνα δεν μπούκωσε ούτε μια φορά. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι ζεσταίνεται ο σωλήνας που είπα πιο πάνω, και ότι βλέπω μαύρο καπνό κατά την έναυση μόνο όμως.

το uo1 καντο 70 και ανεβασε το t07 τοσο ωστε ο σωληνας να ειναι χλιαρος.λογο του οτι δεν εχουμε αναλυτη καυσαεριων καλο θα ειναι να εχουμε ενα θερμομετρο μεσα στον καπνοδοχο και σε αποσταση 30 εκατοστων απο την εξοδο του λεβητα ωστε να ρυθμηζουμε την τροφοδοσια να μην ανεβαζει πανω απο 170-200 βαθμους καυσαεριων


Το είχα στο 70 αλλά το έκανα 65 μπας και εξοικονομήσω λίγο... και το μποιλερ το είχα 50 και το έκανα 35 επίσης. Έκαιγε 7 τσουβάλια πριν (σε πολύ κρύες βέβαια μέρες)...

Το πόσο ζεσταίνεται ο σωλήνας επηρεάζεται από την t07? Να την μεγαλώσω μου προτείνεις? Πόσο περίπου?
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giannisp2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144920 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
dinos2012 κατάφερες να μειώσεις την κατανάλωση σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144925 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Συγνώμη για τη καθυστέρηση αλλά είχα πολλές βλάβες σε πετρέλαια. Μένω στη Λίμνη Β. Ευβοίας και είμαι παράλληλα και εκπαιδευτικός σε ΕΠΑΛ.
Δεν είναι εύκολο να βρεθώ εκτός Νησιού.
Το ξέρω ότι τα <<μαστώρια>> συμπεριφέρονται κατά αυτόν τον τρόπο διότι δεν γνωρίζουν και δεν θέλουν να μάθουν. (Η παλιά γενιά έχει χαλάσει την Ελλάδα.)
Για όλα φταίει ο Λέβητας είναι πετρελαίου και μικρός. Με τη πρώτη ευκαιρία αγόρασε έναν ξυλολέβητα 70 KW με τούμπα Καλός είναι αυτός της θερμοστάλ με τον e εναλλάκτη και με τα τούμπα. Μην λυπηθείς τα παραπάνω KW που σου λέω όταν θα δείς την κατανάλωση θα πάθεις την πλάκα σου.
και το σημαντικότερο θα κρατάει για πολύ τη θερμοκρασία μέχρι να ξαναανάψει.
Θα τοποθετήσεις και τρίοδη φορτίου 55 c τη ESBE 1 1/4 εσ. σπείρωμα για μεγάλη παροχή.
Το καλοκαίρι οι λέβητες της θερμοστάλ πιάνουν πάτο ώς προς την τιμή. Πάρε τηλέφωνο τον Διονύση Μάντσιο αυτός είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου και να του πείς ότι το συζητήσαμε με τον Στάθη απο Εύβοια. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει και καταναλώνεις πέλλετ άσκοπα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144928 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Θα το κοιτάξω. Πόσο περίπου κάνει ο λέβητας που είπες? Όταν κοιτάζαμε λέβητες πέλλετ για τα τετραγωνικά μας έβγαινε 2 χιλιάρικα...

Και οι καταναλώσεις που ακούω είναι πάλι καυστήρες πέλλετ + λέβητες πετρελαίου. Θα μου πείτε βέβαια ότι κάθε λέβητας είναι διαφορετικός, τι να πω μάλλον έπεσα σε άτυχη περίπτωση και ο λέβητας δεν αποδίδει. Ωστόσο και ο μηχανικός που έκανε την μετατροπή αλλά και γενικά όσους ρωτήσαμε μας είπαν ότι είναι καλός ο λέβητας. Viessmann - Vitorond 200 είναι ολόκληρη η ονομασία του. Είναι σίγουρα ποιοτικός επειδή η τιμή του είναι πολύ μεγάλη, ωστόσο μάλλον δεν συνεργάζεται καλά με τα πέλλετ.

Θέλετε να παρατηρήσω πόση ώρα κάνει να φτάσει στην max θερμοκρασία δηλαδή 65, και μέχρι να ξαναανάψει δηλαδή πόση ώρα κρατάει την ζέστη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ