Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144934 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Περίπου ο 70 kw κάνει το καλοκαίρι 1350 ευρώ και με δόσεις.
Θα μου μετρήσεις την συνολική ισχύ των σωμάτων σε Kcal/h και τον αριθμό τους , τον τρόπο σύνδεσης τους ,την απόσταση απο τον λέβητα , το άν ανεβάζουν τη θερμοκρασία των χώρων στους 20,5c γρήγορα στις μέσες εξωτερικές θερμοκρασίες των 5-7c , kai άν ξέρεις την διάμετρο των κ. στηλών.
Στα πλαινά καπάκια του λέβητα θα υπάρχει μία ταμπέλα αλλιώς μέτρησε το μήκος του θαλάμου και τιε φέτες του.
ο λέβητας σου είναι διμεταλλικός μαντέμι εσω και χάλυβας έξω αλλά για πετρέλαιο και αέριο και όχι για πέλλετ.
Λειτούργησέ το με πετρέλαιο για λίγο καιρό να δείς κατανάλωση και θα το κάνεις επί δύο για να δείς τη κατανάλωση σε πέλλετ αλλά αυτό γίνεται με άλλο λέβητα 45%-55% μεγαλύτερης ισχύος όση και η διαφορά της θερμιδικής αξίας των δύο καυσίμων. Απορώ πώς δεν σου τα είπανε αυτά!!!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144936 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Περίπου ο 70 kw κάνει το καλοκαίρι 1350 ευρώ και με δόσεις.
Θα μου μετρήσεις την συνολική ισχύ των σωμάτων σε Kcal/h και τον αριθμό τους , τον τρόπο σύνδεσης τους ,την απόσταση απο τον λέβητα , το άν ανεβάζουν τη θερμοκρασία των χώρων στους 20,5c γρήγορα στις μέσες εξωτερικές θερμοκρασίες των 5-7c , kai άν ξέρεις την διάμετρο των κ. στηλών.
Στα πλαινά καπάκια του λέβητα θα υπάρχει μία ταμπέλα αλλιώς μέτρησε το μήκος του θαλάμου και τιε φέτες του.
ο λέβητας σου είναι διμεταλλικός μαντέμι εσω και χάλυβας έξω αλλά για πετρέλαιο και αέριο και όχι για πέλλετ.
Λειτούργησέ το με πετρέλαιο για λίγο καιρό να δείς κατανάλωση και θα το κάνεις επί δύο για να δείς τη κατανάλωση σε πέλλετ αλλά αυτό γίνεται με άλλο λέβητα 45%-55% μεγαλύτερης ισχύος όση και η διαφορά της θερμιδικής αξίας των δύο καυσίμων. Απορώ πώς δεν σου τα είπανε αυτά!!!


Σχετικά καλή τιμή.

Η θερμοκρασία ανέβηκε σχετικά αργά σήμερα, το είχα στην 3η σκάλα όμως (το uo2).

Να σας ρωτήσω κάτι, τα 70kw από που τα παίρνετε? Πχ στο site του skroutz, οι προτεινόμενοι λέβητες για 150-200 τμ είναι ως 46 kw περίπου. Τα 70 kw τα προτείνει για 250 τμ++. Επίσης ο καυστήρας, αν το βάλω στην 5η σκάλα, είναι 55 kw max. Με αυτήν την λογική εφόσον ο λέβητας μου είναι πάνω κάτω 40 kw δεν θα έπρεπε να είχα θέμα. Μου εξηγείτε πως ακριβώς το μετρήσατε το μέγεθος αυτό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144943 από χρηστος8
Πραγματικα διαβαζω με προσοχη τα λεγομενα σου φιλε etsa67 και δεν μπορω να βγαλω ακρη...σε καμια περιπτωση.

Κανενα μα κανενα μηχανολογικο φορουμ που διαβαζω εδω και χρονια δεν προτεινει αυτα που υποστηριζεις.
www.monachos.gr/forum/forum.php
www.michanikos.gr/index/

Γνωστοι μηχανολογοι δεν αναφερουν πουθενα οτι καιγοντας στερεα καυσιμα πρεπει να διπλασιαζουμε την ισχυ του λεβητα.
Ουτε και ο φιλος μας ο Νικος Σαμαρας που κατασκευαζει λεβητες βιομαζας εδω και 30 χρονια.

Η ισχυ ενος λεβητα εχει να κανει με τις απωλειες του σπιτιου... οχι με το ποιο ειναι το καυσιμο.
Αν εχουμε 40kw λεβητα πετρελαιου και ειναι προιον μελετης...θα παμε σε 40kw λεβητα αεριου...οπως και 40kw λεβητα ξυλου...ομειως και 40kw λεβητα πελλετ.
Και πυρηνικη ενεργεια να εχουμε στο μελλον... παλι 40kw θα χρειαζομαστε.
Αυτα λεει η θεωρια και τα βιβλια που εχω διαβασει...δειξε μου ενα βιβλιο που υποστηριζει το αντιθετο.

Αποδεικνυεται και στην πραξη εκατονταδες φορες σε δικες μου τοποθετησεις λεβητων.
Λεβητες 25kw ζεσταινουν σπιτια σε ορεινες περιοχες της Βορειας Ελλαδας με ευκολια...200m2...250m2 σπιτια και οι λεβητες κανουν και παυσεις λειτουργιας με ευκολια.
Οι καταναλωσεις τους ειναι εξαιρετικες, εχοντας ως οδηγο τις προτερες του πετρελαιου.

Ακομα σε περιπτωσεις που ο πετρελαιολεβητας ειναι μεγαλυτερος σε ισχυ...επιλεχθηκε λεβητας ξυλου η πελλετ μικροτερης ισχυος απο αυτον.

Οι Ευρωπαιοι εχουν λεβητες των 20 - 30kw στα σπιτια τους ανεξαρτητως καυσιμου...πελλετ, πετρελαιο, ξυλο, το ιδιο ειναι η ισχυς δεν αλλαζει.
Εχοντας συγγενη στη Σουηδια, και εχοντας παει και εγω ο ιδιος δεν εχω δει λεβητα 70kw που προτεινεις αβιαστα για σπιτι 200m2 πουθενα.
Σκεψου...στην Σουηδια, οχι στην Ελλαδα που βρισκεται στην Νοτια Ευρωπη με πολυ πιο ζεστο κλιμα.

Εχοντας συνδεσει λεβητες κορυφαιων εταιριων της Ευρωπης...και εχοντας δει με τα ματια μου τις αποδοσεις τους...θεωρω πως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
Ολα τα μηχανηματα δεν ειναι ιδια, και δυστυχως τα Ευρωπαικα ειναι κλασεις ανωτερα των Ελληνικων στην πλειοψηφια τους.

Αν ενας Σουηδικος - Ιταλικος - Τσεχικος κτλ λεβητας 20kw... μπορει να ζεστανει ενα σπιτι 200m2 με ευκολια - οικονομια και χαμηλες θερμοκρασιες καυσεριων...
Τοτε πρεπει να κανει το ιδιο και ενας κορυφαιος των βαλκανιων κατα δικη σου εκφραση 20kw (θερμοσταλ).
Αν δεν μπορει να το κανει...ας προσπαθησει να φτιαξει καλυτερο προιον.

Η λυση του να μπει διπλασιος λεβητας απο μενα ειναι απαραδεκτη...εκτος κι αν ειναι κλεμμενος σε θερμιδες και ο πχ 40αρης ειναι στην τελικη 20αρης.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144947 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
χρηστος8 σε αυτές τις δυο σελίδες αυτά που γράφω πως σου φαίνονται? Λογικά? Ή μάλλον κάτι έχω λάθος? Πχ η υψηλή κατανάλωση που έχω που νομίζεις ότι ευθύνεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144950 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Φίλε Χρήστο δουλεύω τη θέρμανση 25 χρόνια και ξέρεις τι συμπαίρασμα βγαίνει απ' όλα αυτά τα χρόνια?
Ο καλύτερος Μηχανικός να είσαι με μεταπτυχιακά και με γνώσεις θεωρητικές και μπλά-μπλά , το καλύτερο σχολείο είναι η πρακτική εξάσκηση.
Ο Σαμαράς έφτιαχνε Λέβητες ξύλου και όχι μπουζούκια όπως κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά.
¨οταν είσαι Μηχανολόγος του γραφείου απλά τα περισσότερα θα βγούν στην τύχη στη πράξη τί γίνεται.
Εσύ είσαι σε θέση να συγκρίνεις την απόδοση ενός μεγάλου απο έναν μικρό σε ισχύ. Στο εξωτερικό οι περισσότεροι άν όχι όλοι δίνουν λέβητα ανάλογα με την ισχύ των Θ. Σωμάτων αλλά συνοδεύονται οι λέβητες και δοχεία Αδρανείας (για κάθε kw 25-55 Λίτρα). Για να στηρίζεται η συνεχόμενη λειτουργίο. Στην Ελλάδα άν δώσεις οριακό λέβητα ανάλογα με τα τετραγωνικά και όχι με τις συνολικές απώλειες του σπιτιού , τον προσσανατολισμό , το υψόμετρο , τη μόνωση , τη διαστασολόγηση των σωμάτων και των σωλήνων , την απόσταση με μόνωση ή όχι των σωλήνων, τον απαραίτητο ελκυσμό κ.άλλα το αποτέλεσμα θα είναι στη τύχη.
Και να σου πώ γιατί. Τα πάντα είναι η εμπειρία σε συνδυασμό και τη θεωρία στη λογική της ενημέρωσης της τεχνολογίας και πολύ διάβασμα. Όταν είναι κανείς νέος και με μικρή εμπειρία θα κάνει σίγουρα λάθος γιατί νομίζει ότι ξέρει πολλά , θυμάμαι τον εαυτό μου στις αρχές του 90. Τώρα στο θέμα μας.
Άν ο Μηχανολόγος βάλει λέβητα ξύλου 40 150 t. m. με κλασικά σώματα και μεγάλες σωληνώσεις 35 άρες και με απώλειες γύρω στις 32 kw θα ζεστάνει?
Φυσικά και όχι και θα κάψεις πολλά -πολλά ξύλα. Πώς υπολογίζεις τώρα την ισχύ του ξυλολέβητα.
Οι περισσότεροι λέβητες και αυτοί απο το εξωτερικό δεν διαθέτουν πιστοποίηση ώς προς την απόδοση αλλά ώς προς τα υλικά και τον τρόπο της συγκόλλησης. Πιστοποιημένος λέβητας υπήρχε ένας στη Γερμανία και Αυστρία και όλοι οι άλλοι στο παρελθόν , σχεδιάστηκαν βάση αυτού.
Οι λέβητες ποιπόν ξύλου στην Ελλάδα έχουν δοκιμαστεί με πολύ ξηρά ξύλα καλή καμινάδα και με βαλβίδες τρίοδες φορτίου 65άρες. Όταν η φλόγα έχει πορεία απο κάτω προς τα πάνω και η εστία του λέβητα είναι κάθετη όπως του Σαμαρά τότε ο λέβητας θα αποδώσει καλά στη εστία για το λόγο ότι η θερμαινόμενη επιφάνεια είναι ενεργητική. Σε άλλους λέβητες δε συμβαίνει αυτό. Άν ο χρήστης ανάβει τον λέβητα μετά τη δουλεία του και όχι απο το πρωί γύρω στις 4 μ. μ. νομίζεις ότι με τη θερμαιν όμενη επιφάνεια που έχει ο 40 ρης θα προλλάβει να ανεβάσει θερμοκρασία όχι βέβαια.
Σε έναν λέβητα ξύλου η ειδική φόρτιση είναι χαμηλή ανά επιφάνεια του. 1 γιατί το καύσιμο με την αυξημένη υγρασία είναι το 1/3 του πετρελαίου , 2 γιατί λερώνει απο αιθάλη το τοίχωμα και μειώνεται ακόμα περισσότερο η εναλλαγή θερμότητας. και 3 γιατί όλη η θερμαινόμενη επιφάνεια του λέβητα δεν συμμετέχει ενεργά στη μεταφορά της θερμότητας ιδιαίτερα τα κατώτερα σημεία. Μόνο μετά απ[ό ώρα με τα κάρβουνα θα κάνει κάτι. Σε κάτι αντίστοιχι ισχύει και σε πέλλετ. Τώρα , επειδή τυγχάνει να είμαι σχεδιαστής θερμαινόμενης επιφάνειας λεβήτων σου λέω το εξής. Οι περισσότεροι βαπτίζουν τον 70 kw σε 100kw. Ton 40 kw se 55 kw ώς αλλιώς νομίζεις βγάζουν χρήματα να καλύωουν τρύπες. Μειώνοντας το υλικό της θερμαινόμενης επιφάνειας όπως τα τούμπα , τους υδροσωλήνες κ.άλλα.
Εγώ έχω αλλάξει στο σπίτι μου 5 ξυλολέβητες και τρέχω την εγκα/ση με 17 σώματα 40 kw με έναν 100 kwκαι καίω 2,6 τόνους πέλλετ για μέση εξωτ=6 και μέση έσωτ.=22.
Στάθης Τσαμούρας
Μηχανολόγος Μηχανικός
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
www.eviali.com
6942055528

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panosf01

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144955 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

etsa67 έγραψε: Φίλε Χρήστο δουλεύω τη θέρμανση 25 χρόνια και ξέρεις τι συμπαίρασμα βγαίνει απ' όλα αυτά τα χρόνια?
Ο καλύτερος Μηχανικός να είσαι με μεταπτυχιακά και με γνώσεις θεωρητικές και μπλά-μπλά , το καλύτερο σχολείο είναι η πρακτική εξάσκηση.
Ο Σαμαράς έφτιαχνε Λέβητες ξύλου και όχι μπουζούκια όπως κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά.
¨οταν είσαι Μηχανολόγος του γραφείου απλά τα περισσότερα θα βγούν στην τύχη στη πράξη τί γίνεται.
Εσύ είσαι σε θέση να συγκρίνεις την απόδοση ενός μεγάλου απο έναν μικρό σε ισχύ. Στο εξωτερικό οι περισσότεροι άν όχι όλοι δίνουν λέβητα ανάλογα με την ισχύ των Θ. Σωμάτων αλλά συνοδεύονται οι λέβητες και δοχεία Αδρανείας (για κάθε kw 25-55 Λίτρα). Για να στηρίζεται η συνεχόμενη λειτουργίο. Στην Ελλάδα άν δώσεις οριακό λέβητα ανάλογα με τα τετραγωνικά και όχι με τις συνολικές απώλειες του σπιτιού , τον προσσανατολισμό , το υψόμετρο , τη μόνωση , τη διαστασολόγηση των σωμάτων και των σωλήνων , την απόσταση με μόνωση ή όχι των σωλήνων, τον απαραίτητο ελκυσμό κ.άλλα το αποτέλεσμα θα είναι στη τύχη.
Και να σου πώ γιατί. Τα πάντα είναι η εμπειρία σε συνδυασμό και τη θεωρία στη λογική της ενημέρωσης της τεχνολογίας και πολύ διάβασμα. Όταν είναι κανείς νέος και με μικρή εμπειρία θα κάνει σίγουρα λάθος γιατί νομίζει ότι ξέρει πολλά , θυμάμαι τον εαυτό μου στις αρχές του 90. Τώρα στο θέμα μας.
Άν ο Μηχανολόγος βάλει λέβητα ξύλου 40 150 t. m. με κλασικά σώματα και μεγάλες σωληνώσεις 35 άρες και με απώλειες γύρω στις 32 kw θα ζεστάνει?
Φυσικά και όχι και θα κάψεις πολλά -πολλά ξύλα. Πώς υπολογίζεις τώρα την ισχύ του ξυλολέβητα.
Οι περισσότεροι λέβητες και αυτοί απο το εξωτερικό δεν διαθέτουν πιστοποίηση ώς προς την απόδοση αλλά ώς προς τα υλικά και τον τρόπο της συγκόλλησης. Πιστοποιημένος λέβητας υπήρχε ένας στη Γερμανία και Αυστρία και όλοι οι άλλοι στο παρελθόν , σχεδιάστηκαν βάση αυτού.
Οι λέβητες ποιπόν ξύλου στην Ελλάδα έχουν δοκιμαστεί με πολύ ξηρά ξύλα καλή καμινάδα και με βαλβίδες τρίοδες φορτίου 65άρες. Όταν η φλόγα έχει πορεία απο κάτω προς τα πάνω και η εστία του λέβητα είναι κάθετη όπως του Σαμαρά τότε ο λέβητας θα αποδώσει καλά στη εστία για το λόγο ότι η θερμαινόμενη επιφάνεια είναι ενεργητική. Σε άλλους λέβητες δε συμβαίνει αυτό. Άν ο χρήστης ανάβει τον λέβητα μετά τη δουλεία του και όχι απο το πρωί γύρω στις 4 μ. μ. νομίζεις ότι με τη θερμαιν όμενη επιφάνεια που έχει ο 40 ρης θα προλλάβει να ανεβάσει θερμοκρασία όχι βέβαια.
Σε έναν λέβητα ξύλου η ειδική φόρτιση είναι χαμηλή ανά επιφάνεια του. 1 γιατί το καύσιμο με την αυξημένη υγρασία είναι το 1/3 του πετρελαίου , 2 γιατί λερώνει απο αιθάλη το τοίχωμα και μειώνεται ακόμα περισσότερο η εναλλαγή θερμότητας. και 3 γιατί όλη η θερμαινόμενη επιφάνεια του λέβητα δεν συμμετέχει ενεργά στη μεταφορά της θερμότητας ιδιαίτερα τα κατώτερα σημεία. Μόνο μετά απ[ό ώρα με τα κάρβουνα θα κάνει κάτι. Σε κάτι αντίστοιχι ισχύει και σε πέλλετ. Τώρα , επειδή τυγχάνει να είμαι σχεδιαστής θερμαινόμενης επιφάνειας λεβήτων σου λέω το εξής. Οι περισσότεροι βαπτίζουν τον 70 kw σε 100kw. Ton 40 kw se 55 kw ώς αλλιώς νομίζεις βγάζουν χρήματα να καλύωουν τρύπες. Μειώνοντας το υλικό της θερμαινόμενης επιφάνειας όπως τα τούμπα , τους υδροσωλήνες κ.άλλα.
Εγώ έχω αλλάξει στο σπίτι μου 5 ξυλολέβητες και τρέχω την εγκα/ση με 17 σώματα 40 kw με έναν 100 kwκαι καίω 2,6 τόνους πέλλετ για μέση εξωτ=6 και μέση έσωτ.=22.
Στάθης Τσαμούρας
Μηχανολόγος Μηχανικός
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
www.eviali.com
6942055528


Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ