Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144957 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Επίοης, θέλω να σου γράψω ότι η ειδική φόρτιση του λέβητα πετρελαίου είναι 35 kw/m2 θερμαινόμενης επιφάνειας.
Στον λέβητα πέλλετ είναι 18 kw/m2,και ξύλου 12 kw/m2.
Αυτό σημαίνει ότι ένας πετρελαίου αποδίδει 35 kw με θερμ. επιφ. 1 m2. Ένας λέβητας πέλλετ πρέπει να έχει 2 m2 αυτής. Και ένας ξύλου 3 m2. Άν η ισχύς των σωμάτων είναι 30 kw δεν θα παραγκείλεις λέβητα πέλλετ ανάλογα της ισχύος αλλά με την θερμαινόμενη επιφ. του. Δεδομένου ότι οι λέβητες πέλλετ λειτουργούν με υποπίεση απο την εστία δεν σαρώνει ικανοποιητικά όλη τη θερμαινόμενη επιφάνεια της εστίας με τα μέγιστα της θερμοκρασίας όπως το πετρέλαιο. Έτσι αντί να μειώνεται η επιφάνεια του λέβητα λόγω της αύξησης της ειδικής του φόρτισης όπως συμβαίνει σε λέβητες πετρελαίου , αυξάνεται στα κανάλια συναγωγής και έτσι προκαλείται μείωση της ειδικής φόρτισης του λέβητα.
Έτσι χάνουμε μέρος απο την ενλλαγή της και καλό είναι να αυξάνουμε επιφάνεια.
Αυτό οι περισσότεροι μηχανολόγοι δεν το γνωρίζουν ειδιέτερα αυτοί του γραφείου. Ο δικός μου ειναι στα χαρτιά 116 kw με θερμαινόμενη επιφάνεια 6 m2 αλλά η καθαρή ενεργητική (αυτή που φορτίζεται απο φλόγα) είναι μόλις 4,4m2. Άρα σε πέλλετ 18 x 4,4= 80 kw.
Πχ. άν οι απώλειες ενός χώρου ανέρχονται στα 30 kw , τότε βάση της θερμαινόμενης επιφάνειας πρέπει να είναι 2 m2. με μία προσαύξηση στο 20% λόγω της μειωμένης ειδικής φόρτισης απο καπνιά και ενεργητικής επιφάνειας θα είναι 2x1,20= 2,40 m2. Λέβητες με τέτοια θερμαινόμενη επιφάνεια άν εσύ ξέρεις να τη μετράς έχουν οι περισσότεροι 50, 55 kw και άσ ισχυρίζονται οι πολλοί για περισσότερη.
Συνέχεια πελάτες παραπονιούνται ότι καταναλώνουν πολύ δεν ζεσταίνονται αρκετά κ. άλλα πολλά. Εγώ τα ξέρω γιατί είναι η δουλειά μου και το αντιμετωπίζω σχεδόν καθημερινά τη χειμερινή περίοδο. Ένας άλλος ασταθής παράγοντας είναι ότι τα ξύλα έχουν υγρασία και προκύπτει και άλλη προσαύξηση.
Άν θέλεις να πάς με τον κατασκευαστή θα τοποθετείς πάντα τρίοδη φορτίου , δοχείο αδράνειας και τετράδη ανάμειξης για να στηριχτεί η συνεχόμενη λειτουργία.
Οι πυρολυτικοί λέβητες ανταποκρίνονται καλύτερα γιατί έχουν καλύτερη σάρωση και εναλλαγή μεγαλύτερη και σταθερή φλόγα ώς προς την θερμοκρασία >900 c και συνοδευόνται πάντα με δοχείο αδράνειας.
Πιστεύω να κατάλαβες δεν θέλω να σου κάνω τον έξυπνο αλλά το αντιμετωπίζω καθημερινά.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144964 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
kai κάτι άλλο. Στον πιο καλά διαστασολλογημένο λέβητα εκμεταλλεύεσαι τη λανθάνουσα θερμότητα συμπύκνωσης των καυσαερίων
αφού τα καυσαέρια εγκαταλείπουν τον λέβητα με πολύ χαμηλή θερμοκρασία και ανεβάζουν τον Β.Απόδοσης στο 96-97%. Άν εγκα/θεί και βεντιλατέρ καυσαερίων τότε τα καυσαέρια αντλούνται και με χαμηλότερη θερμοκρασία των 90 c χωρίς το πρόβλημα σχηματισμού θειικού οξέως αφού βρίσκεται ελάχιστα στο πέλλετ σαν θείο.
Ευχαριστώ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144988 από χρηστος8
Σταθη μου επιβεβαιωσες αυτα που περιμενα...
1. Υπηρετεις και διδασκεις θεωρια στους μαθητες... η οποια δεν υπαρχει σε κανενα βιβλιο...αρα δεν την πιστευεις.
2. Πιστευεις και ο ιδιος πως τα Ελληνικα μηχανηματα ειναι κλεμμενα σε θερμιδες και σε αποδοση...σε αντιθεση με τα πιστοποιημενα Ευρωπαικα μηχανηματα...αυτο λεγεται εξαπατηση καταναλωτη.
Τοτε και τριπλασιος λεβητας σε θερμιδες ισως να ειναι λογικος και συμφωνω μαζι σου...

Δες την πραγματικοτητα (χωρις λογια) που συμβαδιζει απολυτα με την θεωρια, οπως και την πραξη σε μερικες δικες μου δουλειες...
Ουτε κλεμμενα μηχανηματα σε θερμιδες... ουτε ψευτικες αποδοσεις...
Μονο τεχνολογια...





















Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144991 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Πολυ καλο. Τωρα μαλιστα. Εγω τοποθετω astra gas, 32 ,40,,50 vigas 25-31 , atmos, kαι γενικα πυρολυτικα. Αντι για δ. Αδρανειασ βαζω τετραοδη εμετι σε συνδυασμο με τη τριοδη 55 εσμπε, λογω λιγοτερου κρυου και χρηματων αν και τους το απαιτω τισ πιο πολλες φορεσ. Απο Ελληνικα Παλιοτερα Σαμαρασ, κομπι εκει να δεισ ,και θερμοσταλ με χαλκοθερμ. Καλυτερη θεωρω τη θερμοσταλ αλλα με τισ θερμιδεσ πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικοσ. Σε ολουσ αυτουσ προτεινω βεντλατερ της vigas για περιπτωσεις μειωμενου ελκυσμου και αποφυγη καπνιασ στην ανατροφοδοτηση.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145004 από stef29
Απαντήθηκε από stef29 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Να ρωτησω εγω τωρα κατι στον φιλο Σταθη πανω σ αυτο (Σταθη χθες ημουν στη Λιμνη αλλα δεν ειχα χρονο να ερθω να γνωριστουμε)?Συμφωνα δηλαδη με οσα λες αν θελω διπλασια θερμαινομενη επιφανεια σε ενα λεβητα πελλετ τοτε τι θα θελω σε μια σομπα πελλετ καλοριφερ της οποιας η θερμαινομενη επιφανεια ειναι πολυ μικροτερη αυτης του λεβητα?Θα χω σωματα 15000 θερμιδων και θα αγορασω σομπα 60000?Η μηπως κατι δεν εχω καταλαβει καλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145022 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Αλήθεια ήσουν στη Λίμνη. Θα γράψω το τηλεφωνό μου να το έχεις σε περίπτωση που θα ξαναέρθεις.
Δεν υπάρχουν σόμπες πάνω από 2 μ2 , ούτε αρκετή παγίδευση της θερμότητας αφού σχεδιάστηκαν για εντός του σπιτιού , οπότε η ισχύς περιορίζεται σημαντικά.
όσο για την ισχύ των λεβήτων γενικά ισχύει ότι έχω αναφέρει, και αυτό μπορεί να αποδειχθεί και με την έξοδο καυσαερίων. Δηλ.
καυστήρας πετρελαίου σαρώνει με υπερπίεση όλον τον θάλαμο καύσης και τους αεραυλούς σαν ένα συμπαγές κομμάτι.
Σε λέβητα υποπίεσης δεν συμβαίνει αυτό γιατί η φλόγα φορτίζει ένα συγκεκριμένο κομμάτι επιφάνειας περισσότερο ενώ ένα άλλο σχεδόν καθόλου.
Από τον κατασκευαστή έχει μετρηθεί σαν θερμαινόμενη επιφάνεια, όμως. Η φόρτιση που δέχεται η επιφάνεια ενός ξυλολέβητα όταν η φλόγα ξύλου ,χτυπάει κάθετα αυτήν , είναι 25-28 kw/m2 ενώ στα τούμπα ή διαφράγματα μόνο 6-8kw. έλα, όμως που όλο το παιχνίδι γίνεται στον θάλαμο καύσης και πολύ λιγότερο στα κανάλια συναγωγής. Άρα μέσο όρο ειδικής φόρτισης είναι 12 kw/m2. Σε πυρολυτικό ξυλολέβητα τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα γιατί ότι λέει ο κατασκευαστής το δίνει αρκεί τα ξύλα να είναι ξηρά για να μειώνεται ο χρόνος της διαδικασίας αφύγρανσης και αεριοποίησης. Στον λέβητα πέλλετ που έχει καυστήρα πέλλετ τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα αφού βρίσκεται στο ενδιάμεσο πετρελαίου και ξύλου όσον αφορά την ειδική φόρτιση .
6942055528

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.202 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ