Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145237 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: ναι φιλε μου dinos2012 ετσι ακριβος ειναι!!!
(και κατι αλλο σε ολους τους λεβιτες πετρελαιου βαζουμε προσθηκη?)αυτο φιλε μου δεν το καταλαβα καντο λιανα,τι προσθηκη?

ελα φιλε μου αναμεσα πορτας λεβητα και καυστηρα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145251 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
οκ θα τα πούμε σε λίγες ημέρες έχω πολύ δουλειά για την ώρα. Συγνώμη που δεν βοήθησα.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145346 από Kastorianos
Καλημέρα και από εμένα. Νέος φερολάκιας και εγώ, με λέβητα και καυστήρα p7 (Μπλε). Το θέμα μου είναι, η ρύθμιση του καυστήρα, γιατί και εγώ έχω να κάνω με άσχετους επάνω στους φερόλλι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις ρυθμίσεις; Καίω karypidis pellets. Οι ρυθμίσεις όπως τις έχω δει είναι ίδιες με τις εργοστασιακές, εκτός από το t6 που το έχουν βάλει 150!!!! Ξέρει κανείς γιατί;;; Επίσης δουλεύει σχεδόν άψογα για u2=2, αλλά στις υπόλοιπες σκάλες, "αργοπεθαίνει".... Επιπλέον έχω λίγα καρβουνάκια ως ελάχιστα, και μετά από μία βδομάδα συνεχούς καύσης, ελάχιστο κλινγκερ. Κάποιος σοφός και έμπειρος να μου πει την άποψη του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145362 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Αυτό γίνεται για να κερδίσεις μία διαδρομή στον θάλαμο. Η φλόγα να φθάσει στη πλάτη και να γυρίσει μπροστά και να φύγει από το πάτωμα των τούμπων. Χωρίς την διαδρομή αυτή ο λέβητας υπολειτουργεί.
Για να γίνει αυτό πρέπει η μπούκα του καυστήρα να μπαίνει μέσα στον θάλαμο τόσο ώστε η άκρη της να έναι 2-5 εκ. πιο μέσα από την άκρη του πάνω πατώματος των τούμπων.
Αν θέλεις να σπρώξεις τη φλόγα πιο κοντα στη πλάτη μείωσε λίγο αέρα όχι όμως να καπνίζει.
επίσης μπορείς να προεκτείνεις με μια λαμαρίνα μεταξύ άκρης του πατώματος των τούμπων και της πόρτας ώστε τα καυσαέρια να έρχονται πιο κοντά στη πόρτα. Η φλόγα τότε θα γεμίσει τον θάλαμο καερδίζοντας τη διαδρομή.
Αυτό όμως προυποθέτει καλό τράβηγμα της καπνοδόχου αλλιώς μειώνεις ένα επίπεδο την ισχύ για να εξέρχονται τα καυσαέρεια πιο εύκολα και να μην δημιουργηθεί στον θάλαμο υπερπίεση. (κόβε το κομμάτις της λαμαρίνας τόσο ώστε να επιτρέπεται η έξοδος καυσαερίων για να λειτουργεί ο πέλλετοκαυστήρας στην ισχύ πού θ'έλεις.
Μη βάλεις προσθήκη στη μπούκα θα χαλάσεις τη φλόγα και θα καταπονήσεις τα μέταλλα του.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145365 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γειά σου φίλε μου τι έγινε με τις ρυθμίσεις?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145381 από nt7561
Απαντήθηκε από nt7561 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

nt7561 έγραψε: Φιλε Στάθη (etsa67), συγνώμη που σε ζαλίζω, αλλά 2 θεματάκια με τον καυστήρα πάλι.
Εχω βαλει καμερα στον καυστήρα για να μπορεί η γυναικα μου να βλεπει αν τυχον βγαλει κανενα σφαλμα και αναλογα την ενδειξη να κανει αυτο που πρέπει (της εχω δείξει).
Χτες το πρωι λοιπόν με πηρε τηλέφωνο, ότι ο καυστήρας είχε βγαλει βλαβη Α001, αλλά όταν κατέβηκε για να πατήσει το κουμπάκι, το λεβητοστάσιο ήταν γεμάτο καπνό οπότε φοβήθηκε και έφυγε.
Το απόγευμα που γυρισα σπιτι απο τη δουλεια, κατεβηκα απευθειας στο λεβητοστάσιο τσεκαρα καμιναδες, κοχλια κλπ, ολα καλα, πατησα το κουμπι P και ξεκινησε κανονικα. Δουλεψε χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα το πρωι, που εβγαλε παλι A001, αλλά από οτι μου ειπε δεν ηταν στη φαση να ξεκινησει αλλα απ' οτι καταλαβα σε φαση μεταερισμου.
Τι μπορει να ηταν αυτο με τον καπνο Σταθη? Να πω εδω οτι χτες φυσαγε ενας απιστευτος νοτιας 7-8 μποφωρ, που χτυπαει την καμιναδα λυσσασμενα (εαν παιζει ρολο).
Επίσης προχτες που καθαρισα το λεβητα, εκτός από το ότι εχουν κοψει οι ενωσεις (κολλήσεις) στο σχαρακι (σύνηθες απ' οτι εχω δει φαινομενο) παρατήρησα από την κατω μερια της σχαρας κατι κιτρινο σαν θειαφι.
Απο τι μπορει να ειναι αυτό, ειναι κατάλοιπα της καυσης του πελλετ? Ειναι φυσιολογικό ή θα πρεπει να ψαξω να βρω αλλο πελλετ?
Στάθη ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σου
Νικος


Στάθη καμιά απαντηση για τα παραπάνω;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το πελλετ pirin να μου πει εντυπώσεις. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.233 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ